הפקרת נשק בצבא

| 27/08/2018 | מאמרים בנושא כלא צבאי, עבירות בנשק

אחת מאותן עבירות אליה הצבא מתייחס בחומרה רבה היא הפקרת נשק בצבא על ידי חייל בשירות סדיר או על ידי חייל בשירות מילואים. חוק השיפוט הצבאי מגדיר כנשק את כל חלקיו ואביזריו לרבות תחמושת הנשק, חומרי נפץ, ציוד לחימה, מכשירים באמצעותם משתמשים להכוונת הנשק וכלי עזר המשמשים להפעלתו ואין זה משנה אם הנשק ראוי לשימוש או שמא הוא אינו שמיש. הפקרת נשק בצבא

 

דינו של שימוש בנשק

 

עבירת שימוש בלתי חוקי בנשק תוביל לאישום בדין משמעתי או בבית דין צבאי. מקרים של טעינת הנשק, דריכה, כיוון שלא בהתאם לכללי הבטיחות והנהלים, יובילו אף הגשת כתבי אישום בעבירה שעונשה יכול להגיע עד שנתיים ימים מאסר בפועל. מקום בו יורשע חייל בהפעלה של נשק או ירי מכלי הנשק בשטח אזרחי, העונש המקסימלי הינו עד שלוש שנות מאסר בפועל. באם נגרם נזק כתוצאה מהפעלה לא חוקית של נשק, העונש יהיה אף חמור יותר.

 

סוגים שונים של עבירות נשק בצבא

 

הפקרת נשק בצבא– מצבים בהם החייל מפקיר את הנשק שלו בעמדה הצבאית או מחוץ לבסיס. • גניבת נשק – מצב בו החייל אינו מגלה אחריות מספקת כלפי הנשק שהופקד בידיו והנשק נגנב. • טעינה שלא כחוק – מצב בו החייל טוען את הנשק שלו שלא בהתאם לנהלים. • שימוש שלא כחוק – מצבים של פתיחת ו/או סגירת נצרת הנשק או טעינה ופריקה של הנשק במקומות ובמצבים שבהם פעולה זו אינה מורשית. מצבים נוספים הם נוספים בהם נעשה שימוש שלא כחוק בנשק הצבאי הם דריכה או כוון הנשק כלפי אדם אחר ללא סיבה מספקת וללא שום קשר לפעילות צבאית או לאימון.

 

הפקרת נשק צבאי ועבירות נוספות

 

המונח הצבאי 'הוצאת נשק מרשות הצבא' כולל בתוכו סוגים שונים של עבירות הקשורות לנשק צבאי, כמו למשל עבירת הפקרת נשק בצבא, נטישת נשק בשטח אויב, מסירת נשק לאויב, סחר בנשק, גניבת נשק והעברת נשק למיקום בו הוא אינו אמור להיות ממוקם בבסיס. העונש על הוצאת נשק מרשות הצבא יכול להגיע לעד 15 שנות מאסר והרישום הפלילי ילווה את החייל גם לאחר סיום שירותי הצבאי, בחייו האזרחיים. חומרת העונש תיקבע בהתאם למידת האשמה של החייל וזאת בהתאם לנקודות החשובות הבאות: • עבר פלילי – האם מדובר על חייל בעל עבר פלילי קודם או שמא זוהי העבירה הראשונה של החייל. • שיקול דעת –האם החייל קיבל את ההחלטה על דרך הפעולה או שמא היה נתון ללחצים של גורמים חיצוניים. • כוונה – האם הייתה כוונה פלילית או שמא מדובר במעשה קונדס. • מיקום –המיקום בו הנשק הופקר, בבסיס או מחוצה לא. • זמן – זמן הפקרת הנשק שעות/ימים/שבועות.

 

השכרת שירותיו של עורך דין צבאי

 

באם אתם מתגוררים או משרתים באיזור המרכז וביצעתם עבירת נשק בצבא, כמו למשל הפקרת נשק בצבא, חשוב שתיצרו קשר מיידי עם עורך דין צבאי בתל אביב. עו"ד בעל ניסיון בטיפול במצבים אלו וזאת על מנת להקל על חומרת העונש אותו אתם עתידים לקבל. הצעד הראשון של עורך הדין יהיה לשמוע את תיאור האירוע והטענות ובהתאם הוא יקבע מהי האסטרטגיה המתאימה ביותר. עבירות נשק בצבא תמיד צפויות לעונש כגון מאסר בבית כלא צבאי, אך עורך דין צבאי טוב יכול להקטין את חומרת העונש שיוטל עליכם. בהצלחה!

 

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים