טופס 55

| 28/08/2023 | מצ”ח

צה"ל ממנה "מלשבים" וחיילי סדיר בהתאם לצרכים שלו כגוף צבאי, כאשר בחלק מהמקרים החיילים עשויים שלא להיות מרוצים מהשיבוצים שלהם. טופס 55 נועד על מנת שבמקרים אלו, כאשר חיילים אינם מרוצים משיבוצם, הם יוכלו להגיש בקשת העברה מסוגים שונים. אם אינכם מרוצים מהשיבוץ שלכם, ריכזנו עבורכם מידע ודגשים שחשוב להכיר ולהביא בחשבון – המשיכו לקרוא.

שינוי תפקיד בצבא – דגשים בהגשת טופס 55

בשלב הראשון לבקשת שינוי תפקיד בצבא, יהיה עליכם למלא טופס 55. בין אם מדובר על טופס 55 לקרבי או טופס 55 מעבר בסיס, הערוץ מולו תתנהלו יהיה ערוץ הבקו"ם. כאשר תמלאו את הטופס, אמנם תשלחו אותו ישירות לבסיס קליטה ומיון, אך יהיה עליכם למלא אותו בצמוד לדגשים הבאים:

יש למלא את הטופס ע"י החייל עצמו וע"י מפקדו הישיר וכן מפקד היחידה.
יש לצרף חוות דעת מאת סמכות התגבורת (שם נוסף עבור שלישות וסגל מנהלי).

היכן ניתן למצוא או להוריד טופס 55?

בין אם אתם מחפשים טופס 55 למגב, טופס 55 לחיל האוויר או לכל מטרות שיבוץ ו\או שינוי אחרות, את הטופס הנ"ל ניתן להוריד בחינם באתר של צה"ל. כמו כן, ניתן למצוא את הטופס הנ"ל גם אצל מש"ק משאבי האנוש אצלכם בבסיס. בסיום מילוי כלל הפרטים, יהיה עליכם לשוב אל מש"ק משאבי האנוש ביחידה כדי להחזיר את הטופס. בשלב זה, תפקידו של המש"ק יהיה לשלוח את הטופס לבקו"ם.

הלכה למעשה – כיצד ממלאים טופס 55?

 הזנת פרטים אישיים של החייל

בחלק הראשון למילוי הטופס, יהיה עליכם להזין פרטים אשר נוגעים לחייל עצמו בלבד. כך זה נראה בפועל:

חוות דעת פיקודית

בחלק השני של הטופס, המפקד הישיר שלכם יצטרך לספק חוות דעת על המקרה שלכם. במילים אחרות, בעוד שאתם מבקשים טופס 55 לקרבי, טופס 55 למגב או לכל בקשת שינוי תפקיד בצבא, המפקד הישיר שלכם יצטרך לתת את חוות דעתו על הבקשה שלכם. כך זה ייראה בפועל:

חוות דעת נוספות על שינוי תפקיד בצבא

החלק השלישי להשלמת הטופס מורכב מ-3 תתי קטגוריות, כאשר בשלב זה תינתן חוות הדעת הסופית על בקשת שינוי התפקיד. כך זה ייראה בפועל:

טופס 55 כמה זמן עד קבלת תשובה?

אם השאלה היא טופס 55 כמה זמן עד קבלת תשובה, התשובה משתנה בהתאם לנסיבות של כל חייל וחיילת. עם זאת, בד"כ ההמלצה היא להמתין לפחות 40 ימים עד קבלת תשובה על שינוי תפקיד בצבא. אם עברו 40 ימים ועדיין לא קיבלתם את התשובה לבקשתכם, תוכלו לפנות למדור המטפל בכך. יש לציין, המערכת הצהלית בד"כ מטפלת בלא מעט בקשות שונות, לכן חשוב להתאזר בסבלנות.

לסיכום, צריך עו"ד צבאי כדי להגיש טופס 55?

התשובה היא: שברוב המקרים לא, אין צורך להסתייע בשירותים משפטיים על מנת להגיש את הטופס לבקו"ם. עם זאת, כל מקרה לגופו, מכיוון שהנסיבות יכולות מאוד להשתנות בין מקרה אחד לאחר. אם מסיבה מסוימת אתם מרגישים שאתם צריכים רוח גבית מאת עורך דין צבאי, אל תחששו לעמוד על הזכויות שלכם.

לסיכום, לכל חייל וחיילת יש את הצרכים שלהם\ן, אבל לא תמיד צרכים אלו נענים במלואם. הצרכים שלכם, כחיילים, לא תמיד יכולים לעלות בקנה אחד עם הצרכים הצהליים. אבל, אם אתם מרגישים שאתם יכולים או רוצים יותר או אחרת, אל תחששו לעמוד על שלכם ולבקש אותו. במקרה ה"גרוע" מכל, יסרבו לבקשתכם.

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים