מהן הסיבות להשתמטות מהצבא?

| 22/02/2022 | עריקות ונפקדות

בישראל חל "חוק גיוס חובה", שמחייב כל אזרח כשיר (מבחינה פיזית ונפשית) להתגייס לצבא בהגיעו לגיל 18. ובכל זאת, ישנם צעירים שמחליטים לא להתגייס, ולבצע השתמטות מצה"ל. השתמטות מצה"ל היא פעולה שאינה חוקית, ובמהלכה צעיר מועמד לגיוס לא מגיע ליום הגיוס שלו ולא מתייצב בבקו"ם לפי צו הגיוס. 

מהן הסיבות להשתמטות מצה"ל, מה ההבדל בין השתמטות לנפקדות ועריקות, מהו העונש על השתמטות ואיך לצאת מהצבא בדרכים חוקיות - כל הפרטים במדריך הבא.

הסיבות להשתמטות מצה"ל

מועמדים לגיוס בוחרים בדרך של השתמטות מצה"ל מסיבות שונות ואישיות, כאשר יש כמה סיבות נפוצות להשתמטות מצה"ל:

 • חוסר מוטיבציה - הרבה פעמים הסיבה להשתמטות מצה"ל נובעת מחוסר רצון להתגייס וחוסר מוטיבציה מכל סיבה שהיא. שירות צבאי דורש מחויבות של שנתיים-שלוש, וישנם צעירים שאינם מעוניינים בכך ללא סיבה "מוצדקת". חשוב לזכור שמדובר על חוק מדיני, ולכן ההשתמטות גוררת עונשים. 
 • חשש מסיכון - סיבה נוספת יכולה להיות פחד מגיוס לצבא וחשש מסיכון חיים. צעירים שחוששים מסיכון במהלך שירותם הצבאי הרבה פעמים בוחרים בדרך של השתמטות מצה"ל.  
 • חוסר התאמה - ישנם מועמדים לגיוס שמחליטים שאינם מתאימים למסגרת הצבאית ולכן מוותרים עליה מראש, בדרך לא חוקית של השתמטות מצה"ל. צעירים כאלו אולי לא התאימו למסגרות קודמות (כמו בתי ספר), ויש להם קושי להקשיב למרות.

מה זה עריקות ונפקדות, ומה ההבדל בינן לבין השתמטות מצה"ל?

הרבה פעמים מתבלבלים בין המושגים "השתמטות" לבין "עריקות" ו-"נפקדות", וחשוב לעשות סדר בין המושגים השונים:

 • השתמטות - השתמטות, כפי שציינו, מתרחשת כאשר אדם שמועמד לגיוס לא מתייצב ביום גיוסו, ולמעשה לא נענה לצו הגיוס שלו. לעתים הוא בוחר בדרכים לא חוקיות כדי להשיג פטור מגיוס. 
 • נפקדות - נפקדות בצבא היא סוג של השתמטות חלקית. מדובר על חייל שכן התגייס והוא כבר חלק מהמערכת הצבאית, אך הוא נעדר מהשירות הצבאי שלו. חייל שנעדר עד 20 יום נחשב לנפקד.  
 • עריקות - חייל שלא התייצב בצבא למעלה מעשרים ימים נחשב כבר עריק. ככל שימי ההיעדרות נערמים, כך הוא יהיה חשוף לכתבי אישום פליליים ולעונשים כבדים.
 • עריקות ממילואים - עריקות ממילואים מתרחשת כאשר חייל מילואים לא מתייצב בבסיס לפי צו המילואים שלו. עריקות ממילואים שונה מעריקות רגילה, וכך גם העונשים שלה. 

איך לצאת מהצבא באופן חוקי?

גיוס לצה"ל הוא אמנם חובה, אך הרבה פעמים נשאלת השאלה איך לצאת מהצבא באופן חוקי, שאינו נחשב להשתמטות. יש כמה דרכים לקבל פטור משירות: 

 • פרופיל 21 - פרופיל 21 הוא הפרופיל הרפואי הנמוך ביותר, והוא ניתן מנסיבות רפואיות-גופניות או נפשיות. אדם בעל פרופיל כזה זכאי לפטור מיידי משירות צבאי. 
 • טעמי דת - נשים דתיות וכן בחורי ישיבה זכאים לפטור משירות צבאי.
 • נישואים והריון - נשים נשואות או נשים בהריון זכאות לפטור משירות צבאי. שימו לב - גברים נשואים אינם זכאים לפטור מסיבה זו. 
 • טעמי מצפון - ישנם אנשים שמסרבים להתגייס מטעמי מצפון. הם אינם רוצים לקחת חלק מארגון צבאי, מסרבים להחזיק בנשק, וטוענים כי הגיוס הצבאי אינו מתאים להשקפת עולמם. מועמדים כאלו עומדים בפני ועדת מצפון, שקובעת האם ניתן להעניק להם פטור.

ההשלכות על משתמטים מצה"ל 

משתמטים מצה"ל שלא התייצבו בבקו"ם במסגרת צו הגיוס שלהם עוברים עבירה חמורה. המשטרה הצבאית פועלת לאיתור משתמטים ועריקים, ומביאה אותם למעצר ולמשפט צבאי. העונש על השתמטות תלוי מאוד בנסיבות ההשתמטות, בזמן ההשתמטות ובהרשעות קודמות. במקרים קלים משתמטים יקבלו מאסר על תנאי ונזיפה. במקרים חמורים יותר, משתמטים ישפטו בפני שופט בבית דין צבאי, ועלולים לשבת בכלא צבאי עד שלוש שנים וכן גם לגרור רישום פלילי, שהוא בעל השפעה משמעותית על החיים האזרחיים. 

עומדים מול עונש על השתמטות? זה הזמן לפנות לעורך דין צבאי

עונש על השתמטות יכול להיות חמור במיוחד, וכאמור לגרור איתו רישום פלילי בעל השפעה משמעותית על החיים אחרי השחרור. אם אתם, או ילדיכם, עומדים מול גורמים צבאיים בנושאי השתמטות, כדאי מאוד לפנות לייעוץ משפטי שניתן על ידי עורך דין צבאי בעל ידע מקיף בתחום, כלומר עורך דין צבאי מומחה בתחום ההשתמטות מהצבא. אנחנו מזמינים אתכם לפנות למשרד עורך דין צבאי בני קוזניץ ועידן פסח המומחים בתחום, כדי לצמצם ככל האפשר את הנזק הנגרם מהשתמטות.

השארת תגובה

Leave a Message