פטור ממילואים – כל מה שרצית לדעת על שחרור ממילואים

| 10/12/2018 | נוסף לאחרונה, זכויות אנשי מילואים

תושב ישראלי המסיים את השירות הצבאי בצה"ל משובץ בכוחות המילואים, לעתים הוא זוכה לשיבוץ ביחידה בה שירת ולעתים ישובץ ביחידה אחרת ממערך יחידות המילואים. שירות המילואים מוגדר כחובה בישראל, כאשר מכסת ימי המילואים עמדה בעבר על 36 ימי מילואים, אך בעקבות חוק שירות המילואים משנת 2010  נקבעו מכסות חדשות לפי מודל תלת שנתי.

 

ברוב המקרים קבלת צו קריאה למילואים מהווה הזדמנות להיפגש עם החברים מהצבא ולקחת חלק פעיל באימונים, במשימות ביטחון שוטף ובפעילויות שונות נוספות, אך לעתים חייל המילואים מעוניין לקבל פטור ממילואים מסיבות שונות, למשל שחרור ממילואים מחמת אי כשירות רפואית, פטור נפשי ממילואים או פטור משירות מילואים מחמת הגיל.

 

פטור ממילואים

 

חיילים בצה"ל. האם הם בין אלה שמגיע להם פטור ממילואים?

 

מהו שירות מילואים?

 

חוק שירות מילואים נועד להסדיר את נושא שירות המילואים. זהו שירות חובה במדינת ישראל, הן לנשים והן לגברים. שירות מילואים נועד לתגבור הצבא הסדיר בשגרה, לרבות אימונים, תעסוקה מבצעית והכשרות שונות. ניתן לקרוא לשירות מילואים גם בנסיבות חירום (צו 8) ובמקרים בהם יש צורך ביטחוני דחוף (צו 9). כדאי לדעת כי מספר ימי המילואים נקבע על פי אוכלוסיות החיילים השונות, החוק קובע מהו המספר המרבי של ימי השירותים במילואים:

 

 

שמ"פ שנתי שמ"פ תלת שנתי
חוגר 42 54
מש"ק 42 70
קצין 42 84

 

רצף שירות המילואים הפעיל אינו יכול לעלות על 36 ימים, למעט בתעסוקה מבצעית בה הרצף אינו יכול לעלות על 25 ימים. ישנן כמובן הקלות לתלמידי מכינה ולסטודנטים, כמו כן ישנן הטבות חשובות וזכויות שונות לחיילי המילואים שכדאי להכיר.

 

מי חייב בשירות מילואים?

 

שירות המילואים מוגדר כחובה במדינה, חייל המקבל זימון לשמ"פ חייב להתייצב על פי פקודות הצבא במקום ובזמן שנקבעו בצו הקריאה. כמו כן, חייל בשירות מילואים פעיל חייב לשרת כל זמן שהצו בתוקף. חשוב לדעת כי ניתן לזמן חיילי מילואים לשירות מילואים פעיל רק למטרות הבאות:

 

  • הכשרה או אימון של החייל או יחידתו למימוש הייעוד שלהם בעתות חירום.

 

  • ארגון וניהול כוח אדם.

 

  • תעסוקה מבצעית.

 

  • שירות בתפקיד או במקצוע לפי מטרה שקבע שר הביטחון בצו.

 

 

מתי מקבלים פטור ממילואים?

 

מעוניינים לדעת מי פטור משירות מילואים? ובכן יש מספר סיבות המאפשרות לקבל פטור ממילואים:

 

  • פטור מילואים מחמת גיל –על פי החוק הצבאי בגיל 40 מקבלים פטור משירות מילואים, קצינים מקבלים את הפטור בגיל 45, ובעלי תפקידים מסוימים מקבלים את הפטור רק בגיל 49.

 

  • פטור מחמת הריון (לנשים) –נשים בתקופת ההריון ולאחריו מקבלות פטור משמ"פ.

 

  • פטור מילואים מחמת אי כשירות רפואית –חייל מילואים יכול לקבל פטור ממילואים בגין פרופיל 21 מחמת אי כשירות רפואית, או אם קיבל פרופיל 45 בגלל סעיף נפשי.

 

  • פטור מחמת צמצום כוחות מילואים –הפטור מוענק בעיקר לחיילים עורפיים בתפקיד כללי.

 

  • פטור מחמת התנהגות רעה –ישנם מקרים בהם הצבא מעדיף לוותר על חיילים בעייתיים מבחינה משמעתית והם פוטר אותם משירות מילואים.

 

 

פטור על רקע דת או מצפון –אחרי השירות הסדיר אנשים משתנים, חלקם חוזרים בתשובה, אחרים מאמינים באידיאלים

 

אברהם18/10/2022 בשעה 13:27

פטור מילואים מטעמי דת

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים