מי פטור ממילואים?

תושב ישראלי המסיים את השירות הצבאי בצה"ל משובץ בכוחות המילואים, לעתים הוא זוכה לשיבוץ ביחידה בה שירת ולעתים

תושב ישראלי המסיים את השירות הצבאי בצה"ל משובץ בכוחות המילואים, לעתים הוא זוכה לשיבוץ ביחידה בה שירת ולעתים ישובץ ביחידה אחרת ממערך יחידות המילואים. שירות המילואים מוגדר כחובה בישראל, כאשר מכסת ימי המילואים עמדה בעבר על 36 ימי מילואים, אך בעקבות חוק שירות המילואים משנת 2010  נקבעו מכסות חדשות לפי מודל תלת שנתי.

ברוב המקרים קבלת צו קריאה למילואים מהווה הזדמנות להיפגש עם החברים מהצבא ולקחת חלק פעיל באימונים, במשימות ביטחון שוטף ובפעילויות שונות נוספות, אך לעתים חייל המילואים מעוניין לקבל פטור ממילואים מסיבות שונות, למשל מחמת אי כשירות רפואית או מחמת הגיל.

פטור ממילואים

חיילים בצה"ל. האם הם בין אילה שמגיע להם פטור ממילואים?  

 

מהו שירות מילואים?

חוק שירות מילואים נועד להסדיר את נושא שירות המילואים. זהו שירות חובה במדינת ישראל, הן לנשים והן לגברים. שירות מילואים נועד לתגבור הצבא הסדיר בשגרה, לרבות אימונים, תעסוקה מבצעית והכשרות שונות. ניתן לקרוא לשירות מילואים גם בנסיבות חירום (צו 8) ובמקרים בהם יש צורך ביטחוני דחוף (צו 9). כדאי לדעת כי מספר ימי המילואים נקבע על פי אוכלוסיות החיילים השונות, החוק קובע מהו המספר המרבי של ימי השירותים במילואים:

שמ"פ שנתי שמ"פ תלת שנתי
חוגר 42 54
מש"ק 42 70
קצין 42 84

  רצף שירות המילואים הפעיל אינו יכול לעלות על 36 ימים, למעט בתעסוקה מבצעית בה הרצף אינו יכול לעלות על 25 ימים. ישנן כמובן הקלות לתלמידי מכינה ולסטודנטים, כמו כן ישנן הטבות חשובות וזכויות שונות לחיילי המילואים שכדאי להכיר.

 

מי חייב בשירות מילואים?

שירות המילואים מוגדר כחובה במדינה, חייל המקבל זימון לשמ"פ חייב להתייצב על פי פקודות הצבא במקום ובזמן שנקבעו בצו הקריאה. כמו כן, חייל בשירות מילואים פעיל חייב לשרת כל זמן שהצו בתוקף. חשוב לדעת כי ניתן לזמן חיילי מילואים לשירות מילואים פעיל רק למטרות הבאות:

  • הכשרה או אימון של החייל או יחידתו למימוש הייעוד שלהם בעתות חירום
  • ארגון וניהול כוח אדם
  • תעסוקה מבצעית
  • שירות בתפקיד או במקצוע לפי מטרה שקבע שר הביטחון בצו

 

מתי מקבלים פטור ממילואים?

מעוניינים לדעת מי פטור משירות מילואים? ובכן יש מספר סיבות המאפשרות לקבל פטור ממילואים:

 

פטור מילואים מחמת גיל

על פי החוק הצבאי בגיל 40 מקבלים פטור משירות מילואים, קצינים מקבלים את הפטור בגיל 45, ובעלי תפקידים מסוימים מקבלים את הפטור רק בגיל 49. בעוד נשים זכאיות לקבל פטור ממילואים מגיל 38, אם אינן משרתות בתפקיד לוחמה (אם שירתו בתפקיד לוחמה, הפטור תלוי באופי התפקיד). על אף שהפטור ניתן בגילאים האלו, הרבה פעמים צה"ל לא "יממש" את זכותו לקרוא למילואים, ואנשים רבים לא יקבלו זימון למילואים שנים רבות לפני הגיל החוקי שנקבע כגיל פרישה.

 

פטור מחמת הריון (לנשים)

נשים בתקופת ההריון ולאחריו מקבלות פטור משמ"פ. באופן אוטומטי. ישנן נשים שרוצות להמשיך לשרת גם לאחר ההריון, והן יכולות לחתום על ויתור ולהמשיך בתפקידן; במקרה כזה, הצבא יכול לאשר למשרתת המילואים להמשיך לשרת, אך גם יכול לדחות את בקשתה, ולהעניק פטור בכל מקרה

 

פטור מילואים מחמת אי כשירות רפואית

חייל מילואים יכול לקבל פטור ממילואים בגין פרופיל 21 מחמת אי כשירות רפואית, או אם קיבל פרופיל 45 בגלל סעיף נפשי. כמובן, כדי להיות זכאים לפטור ממילואים מחמת אי כשירות רפואית, יש לעבור בדיקות רפואיות המעידות על אי הכשירות הזו, ולספק לצבא את המסמכים הדרושים. צה"ל יבדוק את המסמכים, ויחליט האם אכן להוריד את הפרופיל ולהעניק פטור.

 

פטור מחמת צמצום כוחות מילואים

הפטור מוענק בעיקר לחיילים עורפיים בתפקיד כללי. במקרים בהם הצבא מבין שאין לו צורך בכוחות מילואים נרחבים כל כך, במקרה של שינויים מערכתיים בכוח האדם, קיצוצים בתקציב הביטחון ונסיבות דומות לאלו. במקרים כאלו, הפטור ממילואים מוענק באופן אוטומטי, ולעתים ניתן כבר ברגע השחרור משירות סדיר. פטור מחמת צמצום כוחות מילואים הוא פטור ייחודי, כי צה"ל הוא זה שמחליט להעניק את הפטור, ואין כל דרך להגיש בקשה לקבלת פטור מסיבה זו. חיילים ששוחררו על בסיס פטור זה אך מעוניינים לשרת במילואים, יכולים להתנדב לשירות מילואים.

 

פטור מחמת התנהגות רעה

ישנם מקרים בהם הצבא מעדיף לוותר על חיילים בעייתיים מבחינה משמעתית והם פוטר אותם משירות מילואים. כמובן, מומלץ לא לנסות להשיג פטור כזה בכוונה, שכן במידה ועוברים על חוקי הצבא עלולים להגיע למעצר בפועל וכן לענישה.

פטור על רקע דת או מצפון

אחרי השירות הסדיר אנשים משתנים, חלקם חוזרים בתשובה, אחרים מאמינים באידיאלים מסוימים ומעדיפים לא להמשיך לשרת בצבא. במקרים כאלו, משרת המילואים יכול להגיש בקשה לפטור משירות, ולהעיד על השינויים באורח החיים ובהלך המחשבה. כיוון וצה"ל רוצה להימנע מלהעניק פטור ממילואים לאנשים שמנסים "לעבוד" על המערכת, הפטור הזה יכול להיות מורכב יותר מסוגים אחרים שכן קשה יותר להוכיח את השינוי, ולכן מומלץ במקרים מסוימים להיעזר בעורך דין צבאי שידע כיצד לגשת למערכת בצורה הטובה ביותר.

 

בקשת הפטור לוועדה

את בקשת הפטור מגישים לוועדה ייעודית לנושא זה, שתקבע אם אכן מגיע לקבל פטור. פטור משירות מילואים להורה שכול - סוג נוסף של פטור שכדאי להכיר הוא פטור להורים שכולים. לצערנו, יש לא מעט הורים שאיבדו את בניהם ובנותיהם במהלך שירותם הצבאי, ומוגדרים כהורים שכולים. המדינה מבינה את הנסיבות הקשות האלו ומעניקה להורים שכולים זכויות שונות, כשאחת מהן היא פטור ממילואים. על הורים שכולים לפנות לצבא כדי לממש זכות זו באמצעות הגשת טופס 58. את הטופס יש להגיש למפקד היחידה, שמעביר אותו לגורמים המתאימים. הפטור מוענק באופן אוטומטי.

עו"ד עידן פסח

עו"ד עידן פסח להציג את כל הפוסטים של עו"ד עידן פסח

שימש במהלך שירותו הצבאי כתובע צבאי וכסניגור צבאי בכיר. במהלך שירותו, היה עו"ד פסח מבכירי והידועים שבסניגורים הצבאיים וטיפל ב"כבדים" שבתיקי הסניגוריה, בכל שלבי ההליך לרבות דיוני מעצר, הקראות, טיעונים לעונש ומשפטי הוכחות במגוון הנושאים הפליליים והצבאיים הקיימים. 

השארת תגובה