תביעה נגד משרד הבטחון

| 28/04/2019 | נוסף לאחרונה, עורך דין משרד הביטחון

חיילים ואנשי כוחות הביטחון (שוטרים, סוהרים וכדומה) עלולים להיפצע או לחלות במהלך השירות שלהם. בכדי לקבל הכרה וזכויות כנכי משרד הביטחון, עליהם להגיש תביעה להכרת זכות בשל נכותם, תביעה המוגשת לקצין התגמולים. קצין התגמולים במשרד הביטחון אגף שיקום נכים מוסמך לדון בתביעות המוגשות על ידי חיילים ואנשי כוחות הביטחון, מתוקף חוק הנכים (תגמולים ושיקום), תשי"ט-1959. החוק קובע כללים חשובים במסגרתם נקבע מיהו נכה צה"ל, כיצד למנות ועדה רפואית וקצין תגמולים, איך להגיש תביעה לקצין תגמולים, כללים לקביעת אחוזי נכות על ידי ועדה רפואית, סוגי תגמולים, אופן תשלום התגמולים וכדומה.

 

תביעות נגד משרד הבטחון

 

ניתן להגיש תביעה נגד משרד הביטחון בכדי לקבל הכרה בפגיעה שנגרמה במהלך השירות או כתוצאה מהשירות. אזרח התובע תגמול לפי חוק הנכים נדרש להגיש את התביעה לקצין התגמולים. חשוב להבדיל בין שני מקרים כדי להגיש את הטופס הנכון:

 

    • טופס הגשת תביעה בגין מחלה – הטופס מיועד לחייל בשירות חובה בצה"ל, קבע בצה"ל או מילואים, שוטר, סוהר או טוען בשירות ביטחוני אחר, שחלה בזמן ועקב השירות.

 

    • טופס הגשת תביעה בגין חבלה – הטופס מיועד לאדם הטוען כי נחבל במהלך או עקב השירות שלו.

 

 

חשוב לדעת כי הזכות להגשת תביעות לקצין התגמולים קיימת עד שלוש שנים ממועד השחרור של הנכה משירותו הצבאי (או משירותו בכוחות הביטחון) כתוצאה מהפגיעה או המחלה שגרמה לנכותו, בהתאם לחוק ההתיישנות החל על מקרים אלה. במקרים מסוימים, ובהתאם לנסיבות המקרה, רשאי קצין התגמולים להאריך את המועד להגשת התביעה, כל עוד מדובר בחבלה רשומה. חבלה רשומה מוגדרת כחבלה שנרשמה סמוך לקרות האירוע ברשומות של צה"ל או ברשומות אחרות בניהול המדינה, או חבלה שנרשמה על ידי מוסד ציבורי המאושר לכך על ידי שר הביטחון.

 

הגשת תביעה נגד משרד הביטחון – אגף שיקום נכים

 

כאמור, התביעה מוגשת לקצין התגמולים שתפקידו לבדוק את פרטי המקרה ולהכריע האם לקבל את התביעה או לדחות אותה. כדאי לדעת כי קצין התגמולים נעזר בהתאם לצורך ברופאים מומחים שתפקידם לייעץ עבורו. קצין התגמולים רשאי להיעזר ברופאים העובדים באגף שיקום נכים או ברופאים חיצוניים המקבלים שכר עבור כתיבת חוות דעת מקצועית ומתן שירותי ייעוץ לקצין התגמולים.

 

אגב, קצין התגמולים יכול לקבל אחת מתוך שלוש ההחלטות הבאות:

 

    • קבלת התביעה במלואה.

 

    • דחיית התביעה.

 

    • קביעת קשר סיבתי חלקי.

 

 

במקרה של הכרה בתביעה של הנכה, המשך הטיפול יועבר לוועדה הרפואית. התובע יוזמן להתייצב בפני ועדה רפואית שתפקידה לקבוע את אחוזי ודרגת הנכות. אם קצין התגמולים דחה את התביעה, ניתן להגיש ערעור על החלטתו. יש להגיש את הערעור תוך 30 יום מקבלת ההחלטה. גם במקרה של קביעת קשר סיבתי חלקי, התובע יוזמן להתייצב בפני הוועדה הרפואית של משרד הביטחון כדי לקבוע את דרגת נכותו.

 

במקרה והוועדה הרפואית קבעה עד 10% נכות לחייל, לשוטר או לסוהר – התובע אינו זכאי לפיצוי. במקרה והוועדה הרפואית קבעה אחוזי נכות מעל 10% ועד 20% – התובע זכאי לתעודת נכה צה"ל ולמענק כספי חד פעמי בהתאם לדרגת נכותו. אם נקבעה דרגת נכות מעל 20%, התובע זכאי לקצבת נכות חודשית, לשיקום מקצועי, לטיפולים על חשבון משרד הביטחון ולהטבות נוספות. תביעה נגד משרד הביטחון אגף שיקום נכים מומלץ להגיש רק בעזרת עורך דין משרד הביטחון המתמחה בכך. עורך דין צבאי מקצועי ובעל ניסיון וידע רב בתחום זה ילווה אתכם לאורך כל הדרך, יעניק לכם ייעוץ וליווי משפטי צמוד, ויסייע לכם לממש את מלוא הזכויות המגיעות לכם על פי חוק.

 

ויסמן מאיר מעוז05/10/2022 בשעה 21:46

אשמח שתחזור אלי אני סובל מפוסטטרואמה ויש לזה תיעוד מהצבא היום אני עם 20 אחוז ובדרך להגשת החמרה בביטוח לאומי

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים