סוגי עבירות ביטחון בצבא והעונשים עליהן

| 18/12/2011 | מאמרים בנושא עבירות ייחודיות לצבא

עבירת ביטחון צבא היא עבירה הפוגעת בביטחון המדינה ומסכנת אותו. עבירה כזו נחשבת לפלילית והדין עבורה הוא חמור מעבירות אחרות כגון עבירות משמעתיות, עבירות תעבורה וכדומה. דוגמא לעבירת ביטחון בצבא היא גניבת מסמכים מסווגים מהצבא. ככל שרמת הסיווג שלהם גדולה כך העבירה תחשב לחמורה יותר.

הפצת המסמכים נחשבת גם לעבירת ביטחון, היכולה לסייע לגורמים עויינים חיצוניים נגד המדינה. גם העלאת תמונות או כל מידע אחר לפייסבוק ולרשתות חברתיות אחרות אסורה בהחלט והצבא מקיים ימי עיון רבים בנושא זה. כמו כן, הוא שם דגש לא להכניס פלאפונים לישיבות צבאיות או להגיע לבסיס עם פלאפון עם מצלמה וכך מונע פגיעה במדינה ושומר על ביטחון צבאי.

תהליך השיפוט בגין עבירות ביטחון


עבירות ביטחון הן עבירות ייחודיות לצבא והדין ותהליך השיפוט מתבצע באופן שונה. משום שעבירות הביטחון נחשבות למעשה חמור מאוד כך גם האכיפה והענישה נגדן מתבצעות באופן מחמיר ונוקשה. למשל אם כל אחד זכאי לייצוג עורך דין במדינה, במצב בו יש פגיעה בביטחון המדינה החוקר האחראי על החקירה יכול למנוע מהנחקר להיפגש ולהתייעץ עם עורך דין עד עשרה ימים, ולחוקר יש גם אפשרות להאריך את זה באישור בית המשפט המחוזי עד 21 יום.

כמו כן יש איסור חמור להעביר את המידע ואת הפרשה לגורמים אחרים, אסור להוציא הודעה לעיתונות על כך עד שבעה ימים ובהסכמת שר הביטחון ניתן להאריך תקופה זו עד 15 יום. החוקר יכול למנוע מהחשוד לראות שופט עד 96 שעות החל מרגע המעצר. כאשר הוא מובא בפני בית המשפט, זה יכול להאריך את מעצרו טרם הגשת כתב האישום ב-20 יום ולאחר מכן בעוד 15 יום, וסך הכל ההארכה יכולה להיות עד 35 יום.

דרך נוספת לעצור חשוד בעבירות ביטחון המדינה או בעבירות הפוגעות בביטחון הציבור היא מעצר מנהלי. בדרך כלל מבוצע על ידי הוראה של משרד הביטחון והוא אינו דורש הכרעה שיפוטית, כתב אישום או דיון בבית משפט. שר הביטחון רשאי לדרוש מעצרו של חשוד כזה לתקופה של שישה חודשים, וכל היותר יש לו אופציה להאריך אותה בעוד שישה חודשים.

סוגי עבירות ביטחון


עבירות ביטחון נכנסות תחת ההגדרה לעבירות שפוגעות בביטחון המדינה, הצבא ובשלום ציבור המדינה. לדוגמא הן פוגעות בריבונות המדינה, מובילות לעימותים, מאבקים או מלחמה הפוגעים הן במדינה והן בתושבי המדינה. כמובן שריגול וסיוע לאויב נחשבות לעבירות ביטחון – והדין עליהן חמור מאוד.

ריגול נחשב כמסירת מידע לגורמים עויינים, הימצאות באזורים אסורים, פרסום או הפצה של חומר צבאי מסווג. העונש עבור עבירת ריגול יכול להגיע עד תקופת מאסר של 15 שנה, עם זאת רק מסירה או העברה של חומר ומסמכים צבאיים יכולה להגיע לתקופת מאסר של שבע שנים. עבירת ביטחון נחשבת גם כפגיעה מכוונת בכוחות הביטחון כמו הצבא או המשטרה.

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים