עו”ד צבאי בבית הדין הצבאי – קרא עוד

| 06/04/2013 | עורך דין צבאי

מה זה עורך דין צבאי?

עורך דין צבאי הינו עורך דין אשר מתמחה במשפט הצבאי ואשר הינו בעל אישור מטעם צה"ל לייצג חיילים ואנשי קבע בפני בית הדין הצבאי.

ללא אישור ספציפי ועדכני לא יכול עו"ד לייצג במסגרת צבאית ולפיכך מנוע מלטפל בתיקים צבאיים במסגרת מערכת המשפט הצבאי.

 

איך יודעים אם העו"ד הצבאי מתאים?

עו"ד צבאי חייב להכיר את כל רזי המשפט הצבאי על כלל רבדיו, ובכלל זה להכיר את חוק השיפוט הצבאי, התשט"ו – 1955 (יכונה להלן: "החש"צ") וכן את סדרי הדין של בית הדין הצבאי.

עו"ד צבאי יכול וצריך להיות בעל ניסיון בייצוג חיילים במסגרת המערכת הצבאית וצריך להכיר על בוריה את מערכת אכיפת הדין בצבא.

קרי: את המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח), את התביעה הצבאית והתביעה הצבאית הראשית וכן את הפסיקה שנאספה ברבות השנים בבתי הדין הצבאיים.

עו"ד צבאי שהינו בקיא בתחום פעילותו יכול להוביל את לקוחותיו להצלחות משמעותיות ולבסס את קו ההגנה של לקוחותיו בצורה מיטבית.

 

למה לשכור את שירותיו של עורך דין דין צבאי?

נכון הדבר, כי כל עורך דין בעל השכלה משפטית יכול לנסות ולהתמודד עם תיק צבאי (בהנחה וניתן לו אישור ייצוג בצבא) ואולם עו"ד צבאי שבקיא בתחום העיסוק הקונקרטי הזה יכול לעשות שימוש בפסיקה ותקדימים המוכרים לו על מנת לבסס טיעונים משפטיים ו/או לטעון לענישה מופחתת.

כמו כן, המסגרת המשפטית בצבא שונה במאפיינים רבים ממערכת המשפט האזרחית.

כך לדוגמא, בצבא קיימו פקודות מטכ"ל, הנחיות מקצועיות ואיסורים פליליים שאינם קיימים באזרחות וספק רב עם עו"ד שאינו עו"ד צבאי יכול להכיר אותם ולשלוט בכלל האמור בהם.

משום כך, לעו"ד צבאי יתרון משמעותי בטיפול בתיקים צבאיים.

עו"ד צבאי יכול לפעול במגוון צורות והליכים שונים הנערכים במסגרת הצבא.

הפעילות הענפה ביותר היא ייצוג בבתי הדין הצבאיים במגוון עבירות (פליליות ו/או צבאיות) כגון ייצוג באישומים בעבירות סמים, עבירות מין, אלימות, רכוש וכיוצ"ב. בנוסף, במסגרת הצבאית נערכים משפטים גם בעבירות ייחודיות לצבא כגון הוצאת רכוש צבאי, אלימות כלפי חייל, חריגה מסמכות, שימוש בלתי חוקי בנשק וכיוצ"ב (עבירות שאינן קיימות בהליכים אזרחיים).

הליכים נוספים בהם ניתן להשתמש בשירותיו של עו"ד צבאי הינם הליכים מנהליים כגון ייצוג בועדות צבאיות שונות (ועדות התאמה לשירות צבאי, ועדות סמים, ועדות לעיון בעונש, ועדות להתרת התחייבות לשירות קבע וכיוצ"ב).

ייצוג על ידי עו"ד צבאי במסגרת ועדות שכאלה תורם בהכרח להעלאת הסיכויים להצליח בטיעון המשפטי מטעם החייל/משרת הקבע.

בשולי הדברים, נמליץ לכלל קוראי המאמר על קבלת ייעוץ משפטי הולם מידי עו"ד צבאי כי בכל סוגיה ו/או עניין משפטי הנוגע להליכים במסגרת הצבא.

השארת תגובה

Leave a Message