איך עורך דין צבאי רפואי יכול לסייע לכם

| 21/05/2018 | זכויות רפואיות, נוסף לאחרונה

עורך דין צבאי רפואי הינו עורך דין אשר בקיא בשני תחומי משפטי שונים: האחד, עולם הרפואה הצבאית והשני, עולם המשפט הצבאי. מדובר בהתמחות ייחודית שאינה נמצאת בידיעתם של כלל עורכי דין בישראל והיא מחייבת ידע מעמיק בפקודות מטכ"ל העוסקות בתחום הרפואי, בהוראות קרפ"ר ( קצין רפואה ראשי בצה"ל), הוראות מקצועיות ונהלים צבאיים במדורי הרפואה, ר"מ 2, מרפאות צבאיות וקציני הרפואה הפיקודיים. משרדנו מתמחה בהיבט הדין הרפואי בצה"ל וכן בעולם המשפט הצבאי ומשום כך מטפלים עורכי הדין במשרדנו במקרים מיוחדים וחריגים הקשורים בזכויות חיילים לטיפול רפואי במהלך שירותם, לנושאי כשירות לשיבוץ ו/או לתפקיד ו/או לשירות בכלל, וכן בנושאים הקשורים בפגיעות, מחלות וחבלות המתגלות או מוחמרות במהלך השירות הצבאי.  

דוגמאות לטיפול מצד עורך דין צבאי רפואי

  במהלך השנים טיפלו עורכי דין צבאיים במשרדנו במקרים שונים כגון:  
  •  שינוי שיבוץ בשל בעיה רפואית • ביטול המלצה לפרופיל 21
 
  • ביטול גיוס לקרבי
 
  • העלאת פרופיל לשם שירות בתפקיד קרבי
 
  • ייצוג מול ועדה רפואית בצה"ל
 
  • ערעור על פרופיל בטרם הגיוס
 
  • שינוי פרופיל צבאי לאחר הגיוס • סיפוח לר"מ 2
 
  • בדיקת חייל על ידי רופא מומחה חיצוני
 
  • בקשות לחוות דעת שנייה של רופא צבאי
    אישור מתן טיפול רפואי לחייל במהלך השירות הצבאי. וכן סוגיות מגוונות אחרות המחייבות ידע משפטי לצד ידע רפואי מעמיק. חשוב לציין כי לא כל עו"ד לענייני צבא הוא עורך דין צבאי רפואי מומלץ ובקיא ברזי עולם הרפואה בכלל ובעיקר הרפואה בצה"ל (אשר לה כללים ומנגנונים שונים וייחודיים), ואנו בהחלט יכולים אף לספר על שורה של מקרים אשר הובאו בפנינו לאחרונה מהם עלה כי עורכי דין לענייני צבא העניקו ייעוץ שגוי אשר אינו נסמך על ידע מקצועי בתחום הרפואה הצבאית ובכך למעשה נגרם ללקוחות נזק במקום תועלת.  

סוגיות עקרוניות בתחום הרפואה בצה"ל

  השירות בצה"ל הינו בגדר חובה לכל אזרח ישראלי שהינו מעל גיל 18. משום כך, רבים מאזרחי המדינה מוצאים עצמם מגויסים לצה"ל, לעיתים בהליך שאינו מיטבי, ומגלים בדרך כלל בסמוך למועד הגיוס עצמו כי הם שובצו ליחידה ו/או לתפקיד צבאי שאינו עומד בקנה אחד עם מצבם הרפואי או מגבלות רפואיות אשר קיימות אצלם לפני הגיוס.   משום כך, ובמקרים שבהם קיים בסיס רפואי (ואנו ממליצים מאוד כי הבעיה הרפואית תתועד בהקדם במסמך רפואי מתאים) ניתן בהחלט לפנות לעורך דין צבאי רפואי אשר יבחן את המקרה הרפואי והמשפטי ויפעל מול גורמי צה"ל על מנת ולדרוש בירור חוזר ו/או מעמיק יותר של הסוגיה הרפואית, ובכך למעשה ניתן לשנות את הכשירות הרפואית של מי שעתיד להתגייס לצה"ל או של מי שגויס ומבקש לשנות את שיבוצו בשל מצוקה רפואית כלשהי. חשוב להדגיש כי בשונה מהמצב בחיים האזרחיים, שם אין מדד לכשירות רפואית (מה שנקרא, פרופיל צבאי) הרי שבצבא חייל משובץ ומתפקד ביחידתו, גם בעת שירותו בחובה וגם בשירות מילואים, על בסיס הפרופיל הצבאי שלו.  

פטור מתורניות, פטור משמירות, לינת בית, יחידה סגורה

  במקרים רבים המטופלים על ידי עורך דין צבאי רפואי ממשרדנו, אנו נתקלים בקשיים של חיילים לבצע תורניות לילה, ו/או משימות המוטלות עליהם ביחידה וכן רבים מהחיילים מתקשים לשרת בתנאי יחידה סגורה וללא לינת בית.   בחלק ניכר מהמקרים יכול עורך דין צבאי רפואי לאתר את מקור הבעיה לשרת ביחידה סגורה ו/או לבצע תורניות ומשימות צבאיות, וההליך המשפטי לבטל משימות אלה ו/או לקבל פטורים ו/או לשנות שיבוץ נסמך על הליך בירור רפואי, בין היתר באמצעות מומחים רפואיים בתחומים שונים, הנשכרים על ידי משרדנו במסגרת הטיפול המשפטי בתיק. לפיכך, אנו ממליצים כי בכל מקרה שבו מתעוררת בעיה בתנאי השירות, בסוג השירות, באופי התפקיד הצבאי ו/או בקשיים המתגלים במסגרת השירות הצבאי - לבחון למול עורך דין צבאי רפואי ממשרדנו את הסוגיה ואת הדרך המשפטית לפתרון הבעיה. לנוחיותכם ניתן לעיין באתרנו בשורה של מאמרים העוסקים בתחום הרפואה בצה"ל ובמידת הצורך ניתן לפנות אל משרדנו (במייל ו/או בטלפון) על מנת לקבל ייעוץ ראשוני מקצועי מצד עורך דין צבאי רפואי ללא כל עלות.  

השארת תגובה

Leave a Message