ערעור על ועדה רפואית בצבא

| 17/06/2018 | זכויות רפואיות, נוסף לאחרונה

ועדה רפואית בצבא מוסמכת לקבוע או לשנות, באופן זמני או קבוע, את הפרופיל הצבאי וסעיפי הליקוי של החייל הנבדק על ידה, כולל קביעה כי החייל אינו כשיר לשירות צבאי (פרופיל 21) או אינו כשיר זמנית לשירות, כלומר פרופיל 24. לוועדה רפואית בצבא סמכויות נרחבות מתוקף החוק, במקרים רבים הוועדה מונה רופא אחד בלבד.   חשוב להדגיש כי ועדה רפואית בצבא שונה מוועדה רפואית של משרד הביטחון. למרות שהרכב היושבים בשתי הוועדות דומה, המהות של שתיהן שונה. ועדה רפואית בצבא עוסקת בחיילים המשרתים עדיין בצבא ובחיילים לפני גיוס, בעוד ועדה רפואית של משרד הביטחון עוסקת בחיילים משוחררים.  

כיצד מתנהלת ועדה רפואית בצבא?

  חיילים רבים לפני גיוס ובמהלך השירות הסדיר או המילואים מעוניינים לדעת איך מתנהלת ועדה רפואית בצבא כדי להגיע מוכנים למועד בו הוזמנו. חשוב להיערך נכון לקראת הדיון בוועדה רפואית בצבא, לכן מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי הניתן על ידי עורך דין צבאי מומחה ומנוסה. יש להגיע לדיון בוועדה הרפואית עם מסמכים רפואיים רלוונטיים ועדכניים, חוות דעת מרופא מומחה ואישורים המחזקים את טענת החייל, הדיון עצמו בוועדה עשוי להיות קצר ומהיר, לרוב ללא בדיקה רפואית.   ברוב המקרים יושב בראש הוועדה הרפואית בצבא רופא צבאי שמתפקידו לעיין ולבחון את המסמכים הרפואיים בתיק של החייל ולקבוע האם להוריד פרופיל, לפטור את החייל משירות בצבא וכדומה. כדאי לדעת כי בוועדה רפואית בצבא לא יושבים רופאים מומחים בתחום מסוים כפי שנהוג בוועדות אחרות, למשל בוועדה של משרד הביטחון ובוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי.   ישנם מקרים בהם החייל אינו נדרש להתייצב בפני הוועדה הרפואית, וכאמור רוב הוועדות הרפואית בצבא מונות רופא אחד בלבד. הרופא העומד בראש הוועדה הרפואית בצבא מבסס ברוב המקרים את המלצותיו על פי המלצות רופאים מומחים שבדקו את החייל בעבר, או על סמך חוות דעת של רופא מומחה מטעם הצבא, גם במקרים של פרופיל נפשי.  

הגשת ערעור על החלטת ועדה רפואית בצבא

  החוק הצבאי מאפשר לכל חייל להגיש ערעור על ועדה רפואית בצבא, עם זאת אין למהר ולהגיש ערעור ללא התייעצות עם עורך דין צבאי מנוסה. בפני החייל המעוניין לערער על החלטה הוועדה הרפואית בצבא יש שתי אפשרויות: • עיון מחדש במסמכים הרפואיים בוועדה הרפואית שדנה בתיק • ערעור ודרישה לדיון בוועדה רפואית גבוהה יותר מומלץ להגיש ערעור על ועדה רפואית בצבא מוקדם ככל הניתן לאחר ההחלטה שהתקבלה בוועדה שדנה במקרה, אם ממתינים זמן רב מדי עלולה בקשת הערעור להידחות.   כמו כן, יש לנסח את הערעור במקצועיות ובאופן ברור, לצרף מסמכים לחיזוק הערר, ובמידה והערעור מתקבל יש להמתין לזימון חדש, ולהציג את הטיעונים באופן משכנע. עורך הדין של החייל אינו יכול להתלוות אליו לדיון בוועדה הרפואית, אך אחד מתפקידיו הוא להכין את החייל היטב לקראת הדיון בוועדה.  

השארת תגובה

Leave a Message