פסילת מקצוע ושינוי שיבוץ

| 08/01/2020 | נוסף לאחרונה, זכויות פרט ותנאי שירות (חובה)

פסילת מקצוע - מהי

פסילת מקצוע הינה הליך צבאי המתבצע על פי פקודות מטכ"ל ואשר מוביל לפסילת מקצועו הצבאי של חייל/ת ובשל כך באורח אוטומטי גם שינוי שיבוצו הצבאי. פסילת מקצוע נערכת על ידי ועדת פסילת מקצוע המתכנסת על ידי החיל הרלוונטי שוב משרת החייל. 

חשוב להבין כי אין המדובר בוועדה פנימית של היחידה או הבסיס שבו משרת החייל אלא מדובר בוועדה לפסילת מקצוע המכונסת על ידי המטה ולא היחידה. בוועדה יושבים גורמים פיקודיים ומקצועיים ומטרתה לבחון האם החייל יכול להמשיך ולשרת בצה"ל בתפקידו הנוכחי.

כמו כן, חשוב להבין כי "מקצוע צבאי" הינו מקצוע שאליו הוכשר החייל, לאחר קורס מקצועי שעבר לפני קד"צ - קורס קדם צבאי) או לאחר גיוסו לצה"ל. דוגמאות למקצועות צבאיים נפוצים הינן: נהג, נהג רכב משא, מכונאי רכב, אחראי רשת, טכנאי חימוש, רל"ש וכיוצ"ב.  

כיצד מגיעים לוועדה לפסילת מקצוע בצבא

באופן כללי, חייל לא יכול לבקש לעלות לוועדה לפסילת מקצוע ביוזמתו. זכותו של החייל לבקש שינוי שיבוץ, וזאת באמצעות הגשת טופס 55 - בקשה לשינוי שיבוץ - אשר מוגשת למפקדיו ומועברת ליחידת האם לצורך בחינה ומתן מענה. ניתן לקרוא עוד על שינוי שיבוץ בצבא ולעיין בפקודה הצבאית המצויה באתרנו 

אם כך - בכדי להגיע לוועדה לפסילת מקצוע בצבא יש צורך בהמלצת גורם מקצועי או ביוזמת המפקדים. במרבית המקרים, כאשר יש קושי ממשי ואובייקטיבי לחייל להמשיך ולשרת במקצוע מסוים (לדוגמא: חייל המשרת כנהג צבאי ורישיונו נשלל לתקופה ממושכת, או חייל המשרת כנהג צבאי וסובל מבעיה רפואית שמחייבת הימנעות מנהיגה בהמלצת רופא צבאי וכיוצ"ב).

איזה גורמים מקצועיים ממליצים על פסילת מקצוע?

על פי ניסיון משרדנו מרבית הוועדות לפסילת מקצוע בצבא מתכנסות על בסיס המלצה כתובה של קב"ן (עקב בעיה רגשית, נפשית, קשיי הסתגלות), רופא צבאי (עקב מגבלה רפואית, אורטופדית, קושי תפקודי וכיוצ"ב), מפקד יחידה (עקב בעיות משמעת, תפקוד לקוי, אי עמידה בדרישות המקצוע וכיוצ"ב) או גורם חוץ יחידתי כגון גחל"ת (גחל"ת מטפלת באבחון עריקים משירות במהלך שהותם בכלא הצבאי) או עורך דין צבאי (בקשת עורך דין צבאי לפסילת מקצוע נבחנת על ידי הגורמים הצבאיים). 

האם צריך עורך דין לצורך פסילת מקצוע

חשוב להבין כי לא כל חייל זקוק לעורך דין צבאי לשם הגעה לוועדה לפסילת מקצוע בצבא. ישנם מקרים רבים של חיילים שנפסל להם המקצוע הצבאי ביוזמת גורמים שונים בצה"ל וללא התערבות עורך דין צבאי. אבל, במקרים רבים אחרים, כאשר צה"ל אינו מקיים המלצות גורמים שונים (בעיקר המלצות של גורמים "אזרחיים" כגון רופא מומחה פרטי, פסיכולוג או פסיכיאטר פרטי וכיוצ"ב) או כאשר החייל אינו מחזיק בהמלצה כלשהי לפסילת המקצוע אבל מתקשה בתפקודו ומרגיש כי אינו זוכה לאוזן קשבת מהמערכת - במקרים שכאלה מומלץ להיעזר בגורמים מקצועיים כגון עורך דין צבאי.

עורך דין צבאי הבקיא בנושא האמור ועוסק בוועדות לפסילת מקצוע בצבא יכולות שונות ומגוונות לייעץ, להכווין את החייל ואף לייצג את החייל מול המערכת (באמצעות פניות רשמיות למשרד הביטחון וצה"ל) בכדי לקדם בעבור החייל ועדה לפסילת מקצוע בצבא. 

הצלחות משרדנו בתחום פסילת מקצוע בצבא

למשרד קוזניץ, פסח ושות' המתמחה בדין הצבאי זה שנים ארוכות, הצלחות רבות בתחום קידום פסילת מקצוע צבאי. ניסיוננו הרב, כמו גם ידיעת הדין הצבאי, פקודות צה"ל והמנגנונים הצבאיים השונים - מובילים להצלחה רבה בתחום פסילת מקצוע בצבא, ועל כך יעידו עשרות רבות של לקוחות מרוצים כפי שניתן לראות, בין היתר, בעמוד הביקורות של משרדנו. 

ולכן, נמליץ בחום על סיוע וייעוץ מעורך דין צבאי הבקיא בתחום האמור ועוסק בו בפועל לצורך קידום ועדה לפסילת מקצוע בצה"ל והצלחה בתהליך הפסילה. 

* האמור במאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מעורך דין צבאי.

* המאמר מנוסח בלשון זכר אולם מתייחס לזכר ונקבה כאחד, ללא הבדל מין.

 

השארת תגובה

Leave a Message