תפקידי המשטרה הצבאית בצה”ל

| 16/05/2011 | חקירת מצ"ח וזכויות הנחקר

חיל המשטרה הצבאית הינו חיל צה"לי, אשר כפוף לאגף כוח האדם בצה"ל. החיל, אשר בראשו עומד קצין בדרגת תת-אלוף, אמון בראש ובראשונה על אכיפת חוקי מערכת הדין הצבאי בקרב חיילי ומפקדי צה"ל, מערכת חוקים אשר מחייבת את כלל משרתי צה"ל – בסדיר, בשירות קבע, במילואים וכן אזרחים עובדי צה"ל. מערכת החוקים משמשת כמערכת מקבילה לזו האזרחית – והיא כוללת בתוכה חוקים רבים בכלל התחומים, החל מהופעה ומשמעת וכלה בעבירות שימוש בסמים, עבירות גניבה בצבא וכו'. בכדי להשיג את מטרתה, למשטרה הצבאית מספר רב של יחידות ייעודיות לתחומים שונים, אשר אמונות על אכיפת חוקי הדין הצבאי – כל יחידה בתחום אחריותה. כך, יחידת התנועה של החיל פורסת עמדות בידוק בכבישי הארץ בכדי לאתר חיילים ואנשי קבע אשר מבצעים עבירות תנועה במהלך נהיגתם ברכבים צבאיים, ויחידת המשמעת מתפרסת במקומות שונים (לרוב תחנות מעבר בהם עובר מספר רב של חיילים), בכדי לאתר חיילים אשר נעים בציבור בניגוד לפקודות ההופעה הצה"ליות. בנוסף, בחיל המשטרה הצבאית פועלת יחידת מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת). מצ"ח היא יחידת החקירה המיוחדת בחיל, בראשה עומד קצין בדרגת אלוף משנה ובשורותיה משרתים מספר רב של חוקרים. חיילי ומפקדי מצ"ח מעורבים בתיקים רבים מכל קצותיה של קשת הדין הצבאי. במהלך חקירת מצ"ח חוקרים חשדות לעבירות פליליות על חוקי הדין הצבאי כגון עבירות שימוש בסמים, גניבה, תקיפה, עבירות מין, ועוד דוגמאות רבות משלל תחומים. בנוסף, חוקרי היחידה חוקרים את חיילי ומפקדי צה"ל בעת חשד לעבירות על דיני המלחמה בעת פעילות מבצעית (כגון השפלת עצור, התעללות, ביזה במהלך פעילות, וכו'). עם קבלת מידע כלשהו בדבר חשד לעבירה חמורה על חוקי הדין הצבאי על ידי אחד ממשרתי צה"ל, יחידת מצ"ח פותחת בחקירת המקרה. לחוקרי היחידה סמכויות רבות, ובהן הסמכות לערוך חיפוש בחפצי החשוד, הסמכות לזמן חשוד לתשאול וחקירה ועוד. לאחר סיום החקירה, מעבירים חוקרי מצ"ח את חומר החקירה ואת המלצותיהם ליחידת הפרקליטות הצבאית, שם מקבלים החלטה האם להגיש כתב אישום באחד מבתי הדין הצבאיים, להעמיד לדין משמעתי ביחידה או לסגור את התיק. במקרה בו מוחלט על העמדת החשוד לדין, יתקיים משפט באחד מבתי הדין הצבאיים ובראשות שופטים צבאיים. לחשוד במקרה כזה תהיה הזכות לשכור את שירותיו את עורך דין צבאי (עורך דין אזרחי המתמחה בתחום המשפט הצבאי) או לזכות לייצוג בחינם מטעם הסנגוריה הצבאית. בנוסף לתפקידו המרכזי של החיל (אכיפת חוקי הדין הצבאי בקרב משרתי צה"ל), אמון החיל על מספר תפקידים בתחומים שונים, ובהם:

  • מעקב, איתור ולכידת עריקים משירות (עריקי סדיר / מילואים הם כאלה הנעדרים משירות חובה / מילואים לתקופה ארוכה ללא אישור לכך).
  • תפעול שוטף ופיקוד על בתי הכלא הצבאיים: צה"ל מפעיל מספר בתי כלא צבאיים, בהם חיילים מרצים את עונשי המאסר אשר מוטלים עליהם במסגרת חוקי הדין הצבאי. חיילי ומפקדי חיל המשטרה הצבאית הם האמונים הן על תפעול בתי הכלא - הן על השמירה על המתקנים והן על הפיקוד על האסירים.
  • ביצוע בידוק ביטחוני לפלסטינים אשר נכנסים לשטח ישראל משטחי איו"ש ועזה: חיילי החיל פרוסים במעברי האוכלוסייה השונים הקיימים בשטחי איו"ש ועזה, והם האמונים על ביצוע הבידוק הביטחוני לאוכלוסייה הפלסטינית במעברים אלו.

השארת תגובה

Leave a Message