דיונים בנושא משפט צבאי

21 או אי התאמה?

מציג 1-20 נושאים מתוך 2 דפים
« (עמוד ראשון) עמוד קודם 1 2 עמוד הבא (עמוד אחרון) »
כותב תוכן
חני

שלום.
רציתי לדעת אם יש הבדל בין נפשי 21 ל24 אי התאמה ?
מה ההבדל? גם בסעיף אי התאמה אין אפשרות לעבוד בעבודה ממשלתית וכו?…כמו בסעיף 21?
ומי מחליט על אי התאמה גם קבן??

ועוד שאלה…
אני שירתתי 11 חודשים
יש לי זכויות כל שהם אם אני עכשיו משתחררת על סעיף כלשהו?


מתן גרוס- צוות המשרד

לשחרור בגין אי התאמה אין כל קשר לפסיכיאטר צבאי, והוא לא משנה את הפרופיל (פרופיל 24 הוא בכלל פרופיל אי כשירות זמני).
חייל יקבל פטור בגין אי התאמה לאחר שעלה לועדת התאמה בפני 2-3 קצינים בדרגות גבוהות שיכולים, ע"פ המלצות מפקדים ועברו הצבאי, להמליץ על שחרור משירות.
את ההמלצה הזו צריך לאשר או לבטל מפקד הבקו"ם לו הסמכות האחרונה והעליונה.
לאחרונה שונתה לחלק מהמשתחררים על סעיף זה סיבת השחרור והיא רשומה בתעודת השחרור כ-"פטור בגין אי התאמה והתנהגות חמורה" , בעוד בעבר, ואצל חיילים מסויימים גם היום, נרשם רק "פטור בגין התאמה".
מנסיוני לפטור בגין אי התאמה בדרך כלל בצורה הרבה יותר חמורה מאשר שחרור בגין פרופיל 21 וזה עלול לפגוע מאוד בסיכויי קבלה לעבודות שונות – בעיקר בטחוניות ו\או ממשלתיות – ובקבלה לאפיקי למיוד שונים.

במידה וחייל משוחרר בגין אי התאמה הוא עומד גם בפני ועדה שיכולה לשלול לו את זכויות החייל המשתחרר המגיעות לו.
חייל המשתחרר בגין פרופיל 21 , לא משנה מה הסיבה, זכאי לקבלת חלק מזכויות החייל המשתחרר – ביניהן מענק ופקדון שיחושבו לפי מספר החודשים ששירת בפועל.


אבי

"מנסיוני לפטור בגין אי התאמה בדרך כלל בצורה הרבה יותר חמורה מאשר שחרור בגין פרופיל 21 וזה עלול לפגוע מאוד בסיכויי קבלה לעבודות שונות – בעיקר בטחוניות ו\או ממשלתיות – ובקבלה לאפיקי למיוד שונים."

תוכל להסביר את המשפט מחדש?…לפי דרך הניסוח שלך ניתן להבין שאי התאמה זה הרבה יותר גרוע מפרופיל 21, וכמו פרופיל 21, גם באי התאמה אי אפשר להתקבל לעבודות בטחוניות ו\או ממשלתיות.
1. האם לזה התכוונת??

2. השבוע קיבלתי פטור מטעמי "אי התאמה בגין התנהגות רעה וחמורה" למרות שאני לא עומד בקריטריונים ובמהלך השירות שלי הייתי חייל ממושמע יחסית ולא חייל בעייתי, בגליון ההתנהגות שלי רשומות 2 תלונות בלבד, אחת על סירוב פקודה מהטירונות, והשניה על נפקדות של פחות מ 24 שעות.
אני רוצה להגיש בקשה למפקד הבקו"ם כדי שישנו לי את הסעיף ל "אי התאמה" בלבד, הבעיה היא שאין לי מושג איך עושים זאת, לאן לשלוח את הבקשה ומה יכולות להיות הסיבות לנימוק?
האם לדעתך יש סיכוי שאכן ישנו לי את הסעיף??

תודה מראש על התשובות.


אבי

שירתתי 7 חודשים, ולא הודיעו לי כלום על שלילת זכויות או משהו כזה, יכול להיות ששללו לי את הזכויות באופן אוטומטי?? איך אני יכול לברר את העיניין?
תודה.


מתן גרוס- צוות המשרד

ההבנה שלך לגבי ההשלכות של פטור בגין אי התאמה היתה נכונה לדבי דבריי.

לגבי שאר השאלות – תוכל בהחלט להגיש בקשה כזו, אך קשה להעריך את הסיכוי שמפקד הבקו"ם יחליט לשנות את הכיתוב.
בכל מקרה הפנייה צריכה להיות ללשכת הגיוס שם גם תוכל לבדוק האם נשללו זכויותייך (או על ידי פנייה ליחידה להכוונת חיילים משוחררים). אני לא רואה דרך ששללו את זכויותייך ללא קיום דיון בנוכחותך בנושא.


אבי

תודה על התשובה, אני קצת מתקשה להבין מדוע הפטור עלול לפגוע בקבלה לעבודות בטחוניות או ממשלתיות בדומה לפרופיל 21, הרי לא מדובר כאן בפטור נפשי, אז איפה צריכה להיות כאן בעיה בעצם??
הרי גם מי שמשתחרר מהצבא מסיבות כלכליות מקבל פטור של אי התאמה לפי מה שאני יודע, אז מה שאתה אומר בעצם זה שגם האוכלוסיה הזאת שמשתחררת מסיבות כלכליות קשות נפגעת שלא באשמתה?? אשמח לקבל הסבר בנושא.
האם גם לגבי רשיון הנהיגה הדברים דומים? האם פטור מחמת אי התאמה יכול לסכן את רשיון הנהיגה?

תודה.


מתן גרוס- צוות המשרד

הסיבה כעקרון שבגללה מוסדות בטחוניים ו\או ממשלתיים כנראה לא יקבלו חייל ששוחרר בגין אי התאמה עקב בעיות התנהגות היא בגלל הגישה שיש להם לרוב למידע על אותו אדם מהצבא. לכן הרגע שיראו שסיבת השחרור בגין אי התאמה היא עקב התנהגות לא הולמת ובעיות עם המסגרת הצבאית הם ישקלו טוב טוב אם להעסיקו, זאת בניגוד לחייל ששוחרר בגין אי התאמה אך מבירור שלהם בתיק הצבאי ייראו שהסיבה היא עקב בעיות כלכליות.


אבי


מתן גרוס- צוות המשרד

אין כעקרון כל קשר בין פטור בגין אי התאמה לרשיון נהיגה ואני לא רואה אפשרות שהוא יילקח ממך בגין כך.


שלומי

יש לי וועדת אי התאמה מחר . ,עכשיו השאלה שלי אם אני יקבל את הפטור הזה , זה יזיק לי בעתיד לא יזיק ? .. כי אני חושש אם כן .. ואם ירשמו לי רק פטור שאני לא מתאים לצבא ?
האם זה בסדר ? ..

אשמח לתשובה בהקדם האפשרי בבקשה..!


חקיקה צבאית

:אשכולות

שלומי שלום,
ועדת אי התאמה יכולה להחליט על הפסקת שירותך הצבאי בשל אי התאמה. בדרך כלל, אם הרקע לועדה הוא התנהגות בלתי תקינה (משפטים, נפקדויות, משמעת וכו') – הפטור יכול ויכלול גם אמירה בדבר "התנהגות רעה וחמורה" במידה וכך – יש סיכוי גבוה שישללו את זכויותיך הכספיות הנובעות מהשירות. לכך יש השלכות גם בנושא הרישום על גבי תעודת השחרור.


אורח

שלום לכולם אני בתהליך עם עורך דין הוא שלח הכל למפקד הבקום והמפקד הבקום אישר לי את היציאה..עכשיו הבעיה שאמרו לי שצריך המלצה של המפקדים והם לא ימליצו לי בדוק וישלי בעז"ה עוד מעט ועדת אי התאמה ..זה אבוד ? כי מפקד הבקום אישר לי


אורח

מישהו פה אולי??


עורך דין צבאי בני קוזניץ
עורך דין צבאי בני קוזניץ
203 :אשכולות

כן,

במה ניתן לסייע?


אורח

שלום לכולם אני בתהליך עם עורך דין הוא שלח הכל למפקד הבקום והמפקד הבקום אישר לי את היציאה..עכשיו הבעיה שאמרו לי שצריך המלצה של המפקדים והם לא ימליצו לי בדוק וישלי בעז"ה עוד מעט ועדת אי התאמה ..זה אבוד ? כי מפקד הבקום אישר לי


עורך דין צבאי בני קוזניץ
עורך דין צבאי בני קוזניץ
203 :אשכולות

אורח שלום,

החלטת מפקד מיטב היא החוליה האחרונה בשרשרת לאחר המלצת ועדת התאמה לשירות… על כן, לא הגיוני שלאחר החלטת מפקד מיטב אתה עדיין ממתין להמלצה כלשהי..


אורח

הוא אישר לי ועדת אי התאמה שצריכה להיות לי בעז"ה עוד כמה זמן..המפקדים לא רוצים כנראה להמליץ..זה אבוד ? איך זה עובד בדיוק?


עורך דין צבאי בני קוזניץ
עורך דין צבאי בני קוזניץ
203 :אשכולות

ועדת התאמה לשירות בוחנת את התאמתך לשירות וממליצה בפני מפקד מיטב האם לפטור אותך משירות או לא.
אם הועדה ממליצה להשאיר אותך בשירות, למפקד מיטב ישנה הסמכות בכל זאת לפטור אותך אולם ברור כי הסיכויים לכך קטנים…


אורח

למה קטנים? אז אתה מציע לעשות? העורך דין אמר לי לא לדאוג


עורך דין צבאי בני קוזניץ
עורך דין צבאי בני קוזניץ
203 :אשכולות

מאחר ואם המפקדים, שמכירים אותך יותר טוב ממפקד מיטב, סבורים שניתן להשאיר אותך בשירות אז לדיעה הזו שלהם יש משקל רב.
לא יודע לגבי מה העו"ד שלך אמר לך לא לדאוג ולא יכול להגיב על זה.


אורח

הבנתי תודה..נהיה בקשרהוסף תגובה מהירה

גלילה לראש העמוד