פורום צבא ובטחון, דיונים בנושא משפט צבאי ודיני צבא.

פטור מטעמי בריאות

 

כותב
תוכן

#957 28/03/2005 14:12

שלום רב, בידי מספר שאלות עקרוניות ואלו הן: 1. האם רופא ראשי בלשכת הגיוס מוסמך עפ"י חוק לפטור משירות או שיש חיוב להעמיד את המלש"ב בפני וועדה רפואית חיצונית משל צה"ל? (ועדת שחרורים מיוחדת) 2. האם תעודת שחרור (פטור משירות) הוא מסמך שיש לו תוקף משפטי? השאלות נובעות בשל קריאה של מאמר מאת עו"ד ריטרסקי ב - YNET אשר הוא אומר שאם : נותן הבטחה היה בעל סמכות, הייתה לו כוונה להקנות לה תוקף משפטי, הוא בעל יכולת למלא אחריה ואין צידוק חוקי לשנות או לבטל את ההחלטה הנ"ל חייב לקיימה. במקרה שלי, המליץ רופא ראשי במסמך חתום לשחרר אותי מחובת הגיוס מטעמי בריאות גופניים בסעיף 21, הוועדה המיוחדת אליה נשלחתי קבעה כי וועדה רפואית רגילה של צה"ל תחליט בענייני. חייל טירון העביר בטעות את התיק לרופא אחר (חצוף ובוטא) אשר שלל מכל וכל אפשרות לפטור. לאחר שסגר את התיק לא הייתה לרופא הראשי אפשרות להתערב. האם אני יכול לדרוש עם המסמכים האמורים את אשר הובטח לי. (אחד התנאים הם לחיוב הרשות לקיים את ההבטחה היא הכוונה - אצלי כאמור היא מוצהרת על דף רשמי חתום). תודה מראש, נ.ב. - ברצוני לברך על עבודת הקודש שאתה עושה במסגרת האתר, כאשר אתה מגן על זכויותיהם של החיילים אשר צה"ל מאיים לדרוס ברגל קשה. עלה והצלח ?!

#959 28/03/2005 18:23

#964 28/03/2005 21:45

No Logo שלום, ראשית, תודות על המחמאות. וועדה רפואית איננה חותמת גומי (אף על פי שבמרבית המקרים, היא משמשת ככזו). המאמר אשר קראת מתייחס להבטחה מנהלית. במקרה זה, הגורם אשר המליץ על פרופיל 21 לא היה הגורם המוסמך להבטיח. כמו כן, הוא לא הבטיח, לא התכוון להבטיח, ולא התכוון לתת להבטחה תוקף משפטי מחייב. הוא התכוון בסך הכל להמליץ, והמלצתו לא התקבלה. צר לי. אין לך קייס. בברכה, עו"ד זאב פישר

#58290 16/11/2012 22:49

שלום , מועמד ששוחרר מהצבא מטעמי בריאות שזה נפשי יכול ללמוד רפואה במדינה ?! או שזה מונע ממנו לעשות זאת ?

#58307 17/11/2012 19:02

מועמד שלום רב, באופן כללי - התאמת פרופיל נפשי (לרבות פרופיל 21 שפוטר משירות צבאי) - אינה פוגעת כלל באפשרות ללמוד באוניברסיטה כל מקצוע באשר הוא (רפואה, עריכת דין, ארכיטקטורה וכיוצ"ב). מה שכן, יש מקצועות שדורשים רישיון מטעם המדינה על מנת לעסוק בהם (לרבות רפואה למשל). במסגרת הליך קבלת הרישיון לעסוק ברפואה (לאחר כמובן לימודי רפואה, מבחני הסמכה וכו') - יכולה הסתדרות הרופאים לשקול במסגרת שיקוליה את נושא התאמתו הנפשית של רופא לעסוק במקצוע. בדרך כלל - אין להסתדרות הרופאים גישה ישירה לפרופיל הנפשי של מועמד, אך נתקלנו במקרים בהם התבקש מועמד לספק מידע אודות שירותו הצבאי ומה שקשור בכך. ולכן - התשובה היא שפרופיל נפשי אינו מונע לימודים לכל תואר באשר הוא. לענין העיסוק במקצוע - הדבר תלוי בועדה הדנה בכך בבוא העת בהסתדרות הרופאים.

#65233 23/01/2018 02:25

ןאאם פטור מזיק לעבודות בחיים

#65234 25/01/2018 11:37

תלוי בסוג הפטור ותלוי בסוג העבודה..