בית  »     »   בין נפקדות לעריקות..

בין נפקדות לעריקות..

אלדד | 22/09/2007 |

שלום רב.

הבנתי שאם נשפטים בבית דין צבאי (עריקות) זה יכול להיות עם רישום פלילי לעומת דין משמעתי (נפקדות) שזה בלי..

השאלות שלי נוגעות לנפקדות בהקשר זה :

1) האם על נפקדות קצרה (פחות מ14 יום) נשפטים בהכרח בדין משמעתי – האם יש תקדימים שעל נפקדות קצרה ( שאיננה מוגדרת עדיין כעריקות) דנו חיילים בבית דין צבאי עם כל ההשלכות של כך?
כלומר האם אני יכול להיות בטוח ב100% שאם אני נפקד "רק" 4-5 ימים אין מצב שזה יגיע לבית דין צבאי ולרישום פלילי באזרחות?

2) באותו עניין האם ריבוי אירועים של נפקדויות קצרות (מספר ימים בודד) כל פעם יכול להוות עילה לשיפוט בבית דין צבאי – למשל חייל הנפקד כבר בפעם השלישית אך כל פעם לא הוגדר כ"עריק"- האם עצם "החזרה" היא עילה שישפט בבית דין צבאי (עם כל ההשלכות לכך)?

3) וגם באותו עניין – בהנחה ואני עושה "נפקדות" יכולים פשוט לסרב לשפוט אותי – או חלה על הצבא החובה לשפוט אותי ברגע שאני מתייצב בתחנת משטרה צבאית או ביחידה ואני נפקד – השאלה אולי נשמעת מטומטמת – אך אני חושש שאם ימסמסו את השיפוט זה יימשך עד לזמן שמוגדר כעריקות… הם חייבים לשפוט אותי ברגע שאני מתייצב?

תודה מראש

מתן גרוס- צוות המשרד22/09/2007 בשעה 20:13

1. כעקרון כל נפקדות מתחת ל-21 יום נידונה אוטומטית בהליך דין משמעתי, ללא כל סייג וללא כל התערבות פרקליטותית גם אם היה חוזרת על עצמה בפעם ה-10, ולא ידוע לי על כל תקדים אחר בנושא.

2. ככלל בכל העדרות של מעל 21 יום (ונדמה לי שבתקופה האחרונה הועלתה התקופה ל-30 יום) יש לקבל אישור מפרקליט עריקים לפני שמעמידים את החייל לדין משמעתי. לפיכך חייל שהפרקליט סבור שאין להסתפק בדין משמעתי ויש להגיש כנגדו כתב אישום בבית דין צבאי (בדרך כלל כאלה שצברו כבר למעלה מ-60 ימי העדרות בסך ההעדרויות שלהם) יוסגר לידי המשטרה הצבאית וייתן את הדין מול בית הדין הצבאי וכנראה יגרור איתו גם רישום פלילי.

3. קודם כל יש לציין שכעקרון כל עוד אתה נפקד משטרה צבאית לא תוכל לטפל בך והסגרתך לידם תסתיים בשחרורך חזרה ליחידה ברגע שיוודאו מול מקשל"ר שאתה נפקד ועוד איננו עריק.
יש לציין שככלל העדרותך מהשירות מסתיימת במועד התייצבותך, וגם אי העמדת לדין בצורה מיידית לא תגרום לצבירת עוד ימי העדרות מפני שכל עוד הינך ביחידה אתה כבר לא מוגדר כנפקדעריק, ובמועד משפטך תאריך סיום ההעדרות יירשם כתאריך התייצבותך ולא תאריך המשפט.

לירן 23/09/2007 בשעה 12:39

שלום רב,
יש לי בעיה שהייתי מעוניין לסדר בדרך הטובה ביותר, והייתי מעוניין לקבל עזרה והדרכה.

אז ככה,
זמן קצר אחרי שירות הסדיר עזבתי את הארץ.
לפני מספר חודשים חזרתי ארצה אחרי שהייה בת 4 שנים בחו"ל. במהלך התקופה התחתנתי עם תושבת זרה, וכרגע אנו חיים פה. מיותר לציין שלא יצא לי לעשות מילואים עדיין.

לאחרונה קיבלתי בדואר שני צווים. האחד ל"רענון" והשני לתרגיל. נבהלתי מאוד עקב הניתוק הממושך מהמערכת הצבאית.
הרמתי טלפון לקצין הקישור שלי וביקשתי לראות קב"ן.
הקצין היה נחמד מאוד, ואמר לי שעלי "לשים את כל בעיותי בכתב" ולשלוח את זה בפקס. הוא יעביר את זה לגורמים הנכונים על מנת שיוכלו לעזור לי. הדבר נראה לי כניסיון "מריחה" וגם לא חוקי, כי בעיותי הם אישיות ואינני מעוניין לחלוק אותם עם המזכירה, הפקיד, קצין הקישור ועם כל מי שבדרך עד הגעתם לקב"ן. לכן לא כתבתי.

ליום הרענון שהיה לפני כשלושה ימים לא הגעתי. במקום זה הגעתי לקצין העיר כי חשבתי שיהיה עם מי לדבר שם, גם אם ייקחו אותי למעצר כלשהוא ודרך המעצר אולי יתאפשר לי לראות קב"ן. טעיתי. הפקידה במקום "נפנפה" אותי מאוד מהר בטענה שהם לא יכולים לעזור, ונתנה לי מספר טלפון של "משרד הקבנים – תל השומר".
התקשרתי למשרד ושם הציפו אותי בבירוקרטיה שהיתה דומה למה שקצין הקישור אמר לי. להגיש ליחידה מסמכים אישיים/רפואיים מרופא יחידה או פסיכולוג פרטי, ומשם ינסו להפנות אותי לקב"ן.

כעת לפי מה שאני מבין אני בסטטוס "נפקד". אני מעוניין לדעת מה עלי לעשות על מנת לסיים את ה"סיפור" בצורה המהירה והחלקה ביותר.

האם עלי להסגיר את עצמי ליחידה? לפי השמועות הבנתי שביחידה ניתן לשפוט אותי לתקופות ארוכות בהרבה מאלה שישפטו אותי במשטרה צבאית.

האם אתה ממליץ כי עלי לכתוב את המסמך האישי ולפקסס? (אני יכול להתגבר על הבושה עם זה יעזור)

האם יש דרך לעקוף את צו התרגיל בעוד כשבוע, או עלי להתייצב בכל מקרה ? (אך בשום פנים ואופן אינני מוכן להחזיק בנשק)

כיצד ניתן לראות קב"ן בצורה המהירה ביותר? האם ניתן לראות קב"ן רק דרך היחידה או ניתן לראות גם לדוגמא בתל השומר?

נוסף רציתי לציין כי הבחנו אצלי מיגרנות בשנים האחרונות בחו"ל, אך ישנו תיעוד רק מהארבעה חודשים האחרונים. רציתי לדעת כיצד ניתן לראות ועדה רפואית?

תודה רבה על כל העזרה, אני אשמח לכל תשובה או תמיכה, קישורים לאתרים או אפילו מספרי טלפון של פסיכולוגים/פסיכיאטרים אשר יכולים לעזור לי בבעיתי.

בכבוד רב

לירן

מתן גרוס- צוות המשרד23/09/2007 בשעה 14:32

כעקרון בכל מקרה שליחת מכתב בקשה למפגש עם קב"ן ליחידה יהיה די סתמי מפני שאתה כבר נמצא ככל הנראה במצב של נפקדות שליה עליך לתת את הדין.

כל עוד לא עברו 30 יום מתחילת העריקות אתה עדיין לא מוכרז כעריק ולכן לא יכול להסגיר את עצמך לידי המשטרה הצבאית, אלא רק ליחידה למשפט.

בכל מקרה לאחר שתתן את הדין המלצתי היא להגיע לרופא היחידה ולבקש לפגוש קב"ן בדחיפות.
אם יש לך מסמכים שמגבים את הסיבה לבקשתך מומלץ להצטייד איתם ולהראותם לרופא היחידה.
במידת הצורך תופנה לרופא מומחה ואו ועדה רפואית.

השארת תגובה

0 thoughts on “בין נפקדות לעריקות..

Leave a Message


אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נושאים מומלצים