בית  »     »   הורדה או העלאת פרופיל על סעיף נפשי

הורדה או העלאת פרופיל על סעיף נפשי

עומרי | 16/09/2007 |

שלום,
האם רופא יחידה יכול להכריח חייל ולכפות עליו להעלות או להוריד את הפרופיל שלו?
למשל, חייל שירד לו הפרופיל ל-45 על סעיף נפשי ואותה בעיה חלפה לו ובגלל אותה הבעיה הורידו לו את הפרופיל, האם כשחייל יבוא לרופא ויגיד לו "תראה הבעיה עברה אבל אני רוצה להשאיר את הפרופיל כמו שהוא" זה אפשרי ואם הוא יכול להכריח חייל לראות קב"ן כנגד רצונו?

ושאלה נוספת שדי מדאיגה את חבר שלי היא שאם חיילים ששירתו איתו איפה שהוא שירת והוא עכשיו עומד לצאת משם האם הם יכולים ללכת לקב"ן או לרופא היחידה, או למב"ס ולהגיד לו שהחייל הזה שיקר והוא אמר שהוא הולך להגיד ככה וככה והוא אפילו לא דיבר איתם על כך בכלל מה הם יכולים לעשות בנידון עם דבר כזה אחרי שכבר ועדה רפואית חתמה?

מתן גרוס -צוות המשרד16/09/2007 בשעה 15:18

לא ברור לי מדוע חייל שלא מעוניין בשינוי הפרופיל יודיע לרופא היחידה שהבעיה חלפה.
בכל מקרה כעקרון לא ניתן לחייב חייל במפגש עם קב"ן במידה והדבר אינו כרוך בחשש לחייו.

ככלל קשה מאוד להוכיח טענה של החיילים שיבואו ויגידו שהחייל "התחלה" כדי להוריד את הפרופיל הרפואינפשי שלו.
אמנם ישנה עבירה כזו בחש"צ אך כל עוד רופא מומחה (פסיכיאטר כנראה במקרה הזה) וועדה רפואית אישרו את שינוי הפרופיל ואין כל עדות לכך שהחייל שיקר לשם כך אני לא רואה כל אפשרות שיעמידו את החייל לדין.

עומרי17/09/2007 בשעה 19:44

תודה רבה על התגובה המהירה, אך עדיין יש מספר דברים שאני לא מבין. אם החיילים ביחידה הקודמת שהיו קשורים למחלקה של אותה חייל לפני שהוא יצא מהיחידה על פרופיל עם סעיף נפשי הלכו לרופא ואמרו לו שהוא שיקר על אף שהוא נבדק אצל שני סוגי רופאים ממומחים גם פסיכיאטר וגם אצל רופא ממומחה בב"ח ויצא שאכן יש בעיה. עכשיו גם לאחר שהוא יצא מהיחידה עדיין הרופא יכול להתערב באותו תיק ולומר שהחייל שיקר למרות אותם מסמכים מרופאים ממומחים שהוא בעצמו שלח את החייל אליהם והוא בעצמו הפנה אותו לוועדה רפואית להורדת פרופיל?

שאלה נוספת שלי היא מה העונש הצפוי על כך ואם בכלל קרו מקרים מעולם? והיכן נשפט החייל על עבירה כזו אם בכלל הם מתייחסים לסעיף בחוקים הצבאיים שמדבר על דבר כזה?

תודה מראש וסליחה על השאלות המוזרות האלה, אבל זה חשוב.

מתן גרוס- צוות המשרד17/09/2007 בשעה 21:13

כעקרון במידה ויש הוכחות שהחייל אכן שיקר ניתן להעמידו לדין גם כעת.

העונש הצפוי תלוי במספר גורמים, אך אני מעריך שבמידה ויהיו הוכחות לנסיון ההתחלות של החייל (והסיכויים לכך קלושים מאוד לדעתי) אני מאמין שהוא יעמוד לדין אל מול בית דין צבאי.

השארת תגובה

0 thoughts on “הורדה או העלאת פרופיל על סעיף נפשי

Leave a Message


אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נושאים מומלצים