בית  »     »   העדרות מיום שיבוץ, תחילת שירות מילו

העדרות מיום שיבוץ, תחילת שירות מילו

ציפלינג | 30/07/2004 |

שלום רב,

לפני קצת יותר משנתיים השתחררתי משירות סדיר מלא בגדוד צנחנים בתפקיד פיקודי (סמ"ח). מאז שהיתי שנה בטיול בחו"ל, במהלכה נשלחו אלי מספר צווי גיוס לשיבוץ וטלפונים מהיחידה המשבצת, שיודעה כמובן על כך שאני בחו"ל בתקופה זו. מאז חזרתי לארץ והתחלתי ללמוד, וכמובן שלא עבר זמן רב עד שנשלח אלי צו נוסף למטרת "שיבוץ". נעדרתי מיום זה, ומאז נשלחו אלי עוד כשניים-שלושה צווי "שיבוץ" נוספים. אני מעוניין לשרת במילואים, אך בתור סטודנט למקצוע שבו העדרות של מספר ימים מהלימודים היא קריטית, ולאחר שראיתי מה קורה למי שמתייצב לשיבוץ (אחרי תקופה קצרה מקבל צו ל-30 יום מילואים במהלך הסמסטר), היססתי אם כדאי להתייצב עכשיו ובסופו של דבר לא התייצבתי לשיבוץ. מאז נשלח אלי צו נוסף לשיבוץ בדואר רשום.
ברור לי כי ברגע שאתייצב לשיבוץ, יתחיל המסע שאין ממנו חזרה אל המילואים, ולכן אני במצב מוזר של מי שמנסה, די בטפשות אך מסיבות שחשובות לי, "לדחות את הקץ".
שאלתי היא זו — מה קורה למי שלא מתייצב לשיבוץ מספר פעמים כמוני? האם משבצים אותו אוטומטית ליחידה כלשהי (במקרה הצנחני האופציות די ידועות מראש)? האם זה נחשב "נפקדות" או שנוטים להעלים מכך עין אם מתייצבים בסופו של דבר (כזכור, מדובר במילואים של יום אחד)? האם העדרות מהשיבוץ עד למועד "נוח" יותר (פסיכולוגית, אקדמית ואישית) היא חכמה בכלל, טיפשית או חסרת משמעות? איזה אפשרויות יש לי כדי להשפיע על אופן השיבוץ שלי (גם עבור שיבוץ ליחידה "קרבית" יותר), במידה ואין לי *שום* קשרים?
באופן כללי, האם אי-הגעה למילואים "חד-יומי" נחשבת נפקדות, ולמה זה עלול להוביל, אם איני משובץ ליחידה אורגנית? נניח שאני מחליט להרים טלפון לקישור, מה אני אמור להגיד להם והאם יש אפשרות לבקש לדחות את השיבוץ הקרוב מטעמים של ניסיון לבקש ממישהו למשוך אותי ליחידת המילואים שלו בכדי להשתבץ לשם בסופו של דבר?

תודה וסליחה על האורך

צוות Army30/07/2004 בשעה 12:34

ציפלינג שלום,

אנחנו לא כל-כך מכירים את המצב, כי בדרך כלל השיבוץ למילואים נעשה ביום השחרור או ממש קצת לאחר מכן.

בכל אופן, התעלמותך מהצו (ובלבד שמדובר בצו-צו ולא בצו שמותנה בהתנדבות) היא נפקדות לכל דבר וניתן לפתוח הליך נפקדות. אם היחידה תעשה זאת בפועל או לא – זאת כבר שאלה של איזו יחידה זאת. משפטית – זאת חד-משמעית נפקדות.

אשר לתועלת שבהיעדרות – אין לנו יכולת להגיב. מדובר בעבירה. תחליט בעצמך אם זה משתלם לך או לא.

אי הגעה למילואים חד-יומי היא, כאמור, נפקדות, אך העובדה שמדובר רק בחד-יומי נלקחת בחשבון על ידי בתי הדין הצבאיים בגזירת העונש. ישנם שופטים הלוקחים בחשבון את העובדה ש"בזכות" ההיעדרות החד-יומית הזאת "פיספסת" שירות מילואים נוסף, ויש כאלה שפחות.

לבסוף – הסיבה שעליה חשבת להתקשר לקישור לא נשמעת לנו במיוחד. אם אנחנו הקישור – לא היינו מסכימים.

בברכה,
צוות Army.

השארת תגובה

0 thoughts on “העדרות מיום שיבוץ, תחילת שירות מילו

Leave a Message


נושאים מומלצים