בית  »     »   התרת חוזה קבע ובג"ץ

התרת חוזה קבע ובג"ץ

מישהו | 30/01/2005 |
התחייבתי לשרות קבע למשך שנה במסגרת "התקשרות פתוחה", תוך זמן קצר הבנתי שזו הייתה טעות גדולה שפוגעת בי ברמות אישיות ומקצועיות. הבנתי מתשובות קודמות שבמידה ואיש הקבע מבקש להשתחרר מוקדם יותר (כלומר "התרת חוזה") אז הצבא מחוייב לשחררו בתוך שנה (!) זה נשמע לי הזוי, הרי את שרות החובה למדינה כבר עשיתי מזמן, ולהחזיק אדם במשך שנה במקום עבודה בניגוד לרצונו נראה לי מנוגד לחוק יסוד חופש העיסוק וחוק יסוד כבוד האדם וחרותו. ברצוני לשאול אם הנושא עלה פעם לדיון משפטי בבג"ץ ומה דעתכם על התוצאה המשפטית במקרה כזה? אם המערכת הצבאית תערים עליי קשיים ותמשוך אותי עם השחרור אני מוכן ללכת רחוק, אפילו עד בג"ץ...
zekan31/01/2005 בשעה 16:01

אם אתה באמת רוצה לפתור את הבעיה שלך, קודם צריך להבין אותה:

א. אתה בצבא, אפילו אם סיימת חובה – אתה עדיין בצבא ומחוייב לחוקי הצבא. ועל פי החוקים האלו הם יכולים לאנוס אותך להישאר שנה ע"י מריחת הבקשה שלך.
ב. בג"ץ זה טוב, אבל לא יעיל, כלומר הדיון בבג"ץ יקח יותר ממה שנשאר לך לשרת. בנוסף זאת גם הוצאה כספית לא קטנה. אכן חוקי היסוד שהזכרת עומדים לצידך ואף אחד לא מעל החוק, גם לא הצבא, אבל כאמור בג"ץ זה תהליך ארוך.
ג. למערכת הצבאית ממש לא מזיז ולא מעניין מה אתה רוצה ומה אתה לא רוצה הם מערכת גדולה איטית ודורסנית. כל טיפול בבקשותיך יקחו המון זמן – אל תנסה לשבור אותם, אין את מי.

ועכשיו כשאתה מבין את יחסי הכוחות כאן תחליט:
אתה רוצה להיות חכם או צודק?

אם אתה רוצה להיות חכם ופרגמאטי תעשה את השנה שלך בקלות, בלי יותר מדי מאמצים, תקבל את המשכורת שלך ותצא כשהחוזה יסתיים.
אם אתה רוצה להיות צודק יש רק אסרטגיה אחת להילחם במערכת הצבאית: אתה צריך לשכנע אותם שאתה מביא להם יותר נזק מאשר תועלת.
יש מספר טקטיקות להשגת המטרה שהצבת, אבל בשורה התחתונה: אתה חייב לעצבן את ה"פלפל" הנכון. בלי שמפקד היחידה שלך(אל"מ) ומחלקת קצינים ימליצו על כך שיש לשחרר אותך שום דבר, אבל שום דבר לא יזוז. זאת דרך לגמרי לא פשוטה – לעצבן את המערכת, זה אומר להפסיק לתפקד בכל צורה שהיא ואפילו להגיע לכלא(נפקדות של יום יומיים). זה מאד מאד עצוב אבל זאת המציאות. אין שם עם מי לדבר.

במקרה שלך מדובר רק בשנה אחת ולכן יכול להיות שכדאי לך להיות חכם ולא צודק, אבל מניסיוני האישי, אני יכול לומר לך כי הייתי חתום מעבר לשרות חובה עוד 3 שנים (!). נלחמתי בהם 4 חודשים וזה עלה לי בשלושה שבועות מחבוש אבל שוחררתי מהקבע – זה עובד.

צוות Army31/01/2005 בשעה 17:56

מישהו יקר,

אנחנו סבורים שהתשובה שקיבלת אינה מדוייקת. עתירה לבג"צ בסיטואציה כזו תיקבע לדיון מוקדם מאוד, ככל הנראה.

כמו כן, הצבא מחויב לשחררך בהקדם האפשרי, ותוך שנה לכל היותר. הצבא יצטרך בסיטואציה כזו להסביר מדוע אינו יכול לשחררך תוך פחות זמן.

לא מדובר בהתחייבות קשיחה. יש לשער שעם מעט לחץ, הצבא התקפל. כפי שאמרת, יש גבול לכל תעלול.

בברכה,
צוות Army.

תשובה לZEKAN וצוות31/01/2005 בשעה 18:26

זקן יקר, בגדול אני מסכים איתך, שהצבא זו מערכת גדולה, אטומה, אדישה עד התעללות לעיתים, ובסך הכל אתה מדבר מנסיונך – ועם זה אי אפשר להתווכח. אני לא יודע באיזה קבע היית, אבל נראה לי שהתפקיד הוא חשוב: אני עובד בתפקיד רפואי (לא ניכנס איזה בדיוק…) האם אתה רואה מצב שאפילו מערכת מטופשת כמו הצבא מחזיקה בכוח איש מקצוע רפואי ללא מטויבציה שצריך לבדוק חיילים, להתעסק בנושא של חיים ומוות, לתת פטורים, לשחרר מהצבא…
ולצוות – נראה לי שכבוד השופט אהרון- הכל שפיט – ברק ישמח מאד להזדמנות להחיל את חוקי היסוד על הצבא…

zekan31/01/2005 בשעה 19:39

מה הבחור עושה מחר?!
ת´חלס מהו צריך להתחיל לעשות ממחר?

אם הוא מגיש בג"ץ הוא צריך להמשיך לעבוד אפילו אם לא מעוניין בתפקיד?

זה הרי אבסורד. למרות שבצבא כל הזמן מדגישים שקבע זה שרות, קשה מאד שלא לראות בקבע מקום עבודה. וכמו כל מקום עבודה באזרחות צריכה להיות לך אפשרות להגיע לבוס שלך, יום בהיר אחד, להגיד "אני מתפטר", חד צדדית ללא נימוקים והסברים וכבר בערב להיות אדם חופשי – זאת זכותך!

zekan31/01/2005 בשעה 19:43

גם רופאים הצבא יחזיק נגד רצונם, אני מאד מקווה שאני טועה, אבל אני יודע שלא 🙂

לגבי בג"ץ: ברגע שרשויות הצבא יראו שאתה באמת מתכוון להגיע/כבר הגעת לבג"ץ הם מהר מאד יסגרו את עניינך מחוץ לבית המשפט.

השארת תגובה

0 thoughts on “התרת חוזה קבע ובג"ץ

Leave a Message