בית  »     »   חיילים כשוטרים

חיילים כשוטרים

אמיר | 15/07/2005 |

כמה שאלות על הקשר בין צבא ומשטרה

1. האם חייל יכול להיות כפוף לפיקוד/סמכות משטרתית?
2. האם ניתן לתת סמכויות של שוטר לחייל ללא רצון החייל (כגון מעצר אזרחים או חיפוש על אזרח) ? האם אין זה מעיין כפיה להתנדבות למשטרה?
3. האם חייל חייב להציג פרטים מזהים כמו ת.ז או רק מ.א ?

תודה!

נמאסמטרור15/07/2005 בשעה 22:04

אז אני גם אענה לך לפי המצב, למרות שהחסרת פרטים בשאלה.

השטחים הם שטח צבאי, בשטח צבאי יש שליטה של הצבא וכל הסמכויות בידי הצבא כולל סמכויות שבשטחי ישראל נמצאות בידי המשטרה בלבד.

כל מי שנכנס לשטח צבאי, גם אם הוא אזרח והוא "רק" גר שם, כפוף לשלטון הצבאי ולכן החיילים ברי סמכא לבצע בו פעולות כמו חיפוש, הצגת תעודות וכו´.

כל השירות הצבאי הוא כפייה, למה אתה לא שואל על הגיוס באופן כללי בעבור מי שהוא פציפיסט? בדיוק כמו זה, אין יכולים לשאול חייל אם הוא מוכן לבצע תפקיד דמוי-שיטורי בשטח צבאי. זה חלק אינהרנטי מעצם היותו חייל.

חייב כל תושב ישראל להציג תעודת זיהוי בפני קצין משטרה בכיר, ראש רשות מקומית, שוטר או חייל במילוי תפקידם. זאת על פי חוק.

חייל חייב להזדהות בפני האמורים ובפני שוטר צבאי בתפקיד. מתוקף פקודת מטכ"ל.

אני לא חושב שאפשר להחיל את הנוהל המשטרתי של נשיאת תג שם על כל החיילים שבאופן מזדמן נמצאים בתפקיד במחסומים ואין זה סביר שהם ידרשו להציג תעודה בפני פורעי החוק שמולם.

לסיכום, תחסוך מעצמך את השטויות, תציג במחסום את ת.ז. שלך ואל תטריד ותפריע לחיילים במילוי תפקידם. התקבלה החלטה דמוקרטית, במדינה דמוקרטית, ע"י ממשלה נבחרת וע"י כנסת ישראל הכוללת 120 נציגים שנבחרו בבחירות דמוקרטיות.

אמיר15/07/2005 בשעה 23:43

קודם כל אני לא ממש מתנחל ו/או מתנגד לפינוי, להפך.
אני קצין בצבא ולכן מעניינות אותי השאלות הנ"ל. לשם אי בהירות אנסה להסביר את שאלותי.

האם ניתן להכפיף אותי לפיקוד משטרתי למרות שאני חייל?

האם אני חייב להציג את הפרטים האישיים לשלי חוץ ממ.א. או תעודת קצין לדורשים? כלומר האם משהו יכול לדרוש ממני בעת מילוי תפקידי להציג לו תעודת זהות? וכן האם ניתן להכיח אותי ללכת עם תג הכולל את התעודת זהות שלי?

בקשר לסמכיות מעצר אני לא כל כך בטוח שאתה צודק. חוק הפינוי-פיצוי הסמיך את הצבא לסמכויות משטרתיות כמו מעצר אזרחים, אשר לא קיימים בחש"צ. מה שמעניין אותי לדעת הוא האם אני כחייל לא בעצם מנודב בעל כורחי לשרות המשטרה? אני התנדבתי לשירות קבע כחייל, אך לא כשוטר.
זה לא ממש קשור לגיוס של אנשים לפי חוק שירות חובה, אשר מאפשר לגייס אנשים לזרועות הביטחון השונות. אין זה אומר שניתן להכריח אדם להתנדב למשטרה ללא רצונו אף שהתנדב לשרות קבע.

תודה לעונים,
אמיר.

נמאסמטרור16/07/2005 בשעה 10:03

אפשר בהחלט להכפיף חיילים פיקודית למשטרה, לא רק שאפשר אלא שזה גם נעשה בכל יום, עוד הרבה לפני תוכנית ההתנתקות. המוני חיילים נשלחים לבצע תפקידים עם המשטרה.

כפי שכתבתי, אני לא חושב שסביר יהיה שחייל שמתוקף תפקיד מזדמן מבצע פעילות כמו-שיטורית יחוייב בתג שם וגם לא סביר שאפשר לבקש הזדהות מחייל במהלך פעילות כמו-שיטורית להציג תעודה. אבל התשובה תשתנה בהתאם לתפקיד הספציפי המבוצע ולנהלים פנימיים שנקבעים בצבא. לדוגמא, במ"צ התחילו מזמן להסתובב עם תגי שם.

תג עם מספר תעודת זהות מעולם לא ראיתי, לא במשטרה ולא במ"צ.

בנוגע לסמכויות מעצר ופעולות כמו-שיטוריות אני כן צודק, בחוק פינוי פיצוי לא כתוב בנושא שום דבר שלא היה כתוב קודם לכן בפקודות מטכ"ל ולחוק השיפוט הצבאי (חש"צ) בכל מקרה אין קשר לכאן משום שאין כוונה לשפוט את האזרחים בצורה צבאית אלא בערכאות שיפוט אזרחיות.
http://www.knesset.gov.il/Laws/Data/law/1982/1982.pdf

אתה לא התנדבת לשירות קבע אלא חתמת חוזה עם צה"ל שמאפשר לצה"ל להתייחס אליך כמו אל חייל ואתה מסכים להיות חייל. חייל יכול להשלח, גם אם אינו רוצה, לבצע תפקידים כפי שהצבא יחליט. אם הצבא החליט שאתה תבצע תפקידים כמו-שיטוריים, בתוך ישראל או בשטחים, אתה מחוייב לבצע.

צה"ל אינו פועל מטעם עצמו אלא כפוף להחלטות הדרג המדיני, העברה של חיילים להיות תחת פיקוד משטרתי הוא תולדה של פעילות בין משרדית בממשלה.

וכפי שכבר כתבתי עצם השירות בצה"ל הוא כפייה, לא ברור לי מה ההבדל בין לשים אותך במשטרה כשאתה אינך מעוניין בכך לבין לשים שמאלן ביחידה בשטחים כשהוא אינו מעוניין בכך, או בכלל לגייס פציפיסט. אותו הדבר.

מה יאמר חייל שמשרת במשטרה הצבאית? הוא הרי התגייס לצבא ומה פתאום מכריחים אותו לבצע תפקידי פיקוח תעבורה? תפקידי העברת עצורים מבתי כלא של השב"ס לבתי משפט אזרחיים? מה פתאום הוא צריך לטפל באזרחים בתוך מחנות ושטחים צבאיים? מה פתאום הוא צריך לנסוע בתוך ניידות של מתנ"א ולעזור לתת דו"חות לאזרחים?!

בקיצור אמיר, אתה נאחז בטענת ה"כפייה", אבל אין לזה שום אחיזה במציאות, אתה מבצע הפרדה מלאכותית ומעושה בין תפקידים בתוך הצבא רק בגלל הכותרת "משטרה", אבל מדובר בפעילות מאושרת ונדרשת ולכן אין שום מניעה שהצבא ישלח אותך לבצע תפקיד תחת פיקוד משטרתי ובפעילות כמו-שיטורית.

בהצלחה.

השארת תגובה

0 thoughts on “חיילים כשוטרים

Leave a Message


נושאים מומלצים