בית  »     »   חייל הגיע למיון בלילה והצבא מסרב לש

חייל הגיע למיון בלילה והצבא מסרב לש

אריק אליסברג | 15/03/2014 |
הבן שלי היה חייל בספט' 2013 ,נפצע ברגל בלילה מחוץ לבסיס. הגיע למיון בבית חולים בסביבות 3 בלילה עם מונית . אחרי בדיקות מצאו שיש לו נקע ברגל ובבוקר שחחרו הביתה . הודיע ליח'. לאחר מספר ימים קבלנו מכתב מהבית חולים שצריך לשם 850 שקל. פנה לצבא והצבא אחרי בדיקות של שבועות אמר לא. בינתיים הוא השתחרר ושוב מכתב לשלם כסף . פנה לצבא שוב אך הצבא אמר לא. הם גם שלחו מכתב שהמקרה קרה בקיץ בתאריך אחר ובשעות ערב והיה עליו לפנות למרפאה צבאית. הכל בניגוד למה שכתוב במכתב של הבית חולים (תאריך/שעה/ונסיבות הפציעה)פנינו לקבילות החיילים והם לא יכולים/רוצים להתערב בשיקולים רפואים. אני רוצה לפנות לגורם במשרד הביטחון לדרוש שילמו או לחילופין לתבוע אותם על כך כי החוק אומר שחייל במידה אין בסביבתו גורם רפואי צבאי והפציעה רצינית רשאי וצריך לפנות לבית חולים.אני צריך עצרה/עצה לפתור את חוסר הצדק. arik_123@walla.com
אורח15/03/2014 בשעה 22:06

אריק שלום,

נראה שפנית לכל הגורמים הרלוונטיים בצבא. נסה את רצינת פניות הציבור ואם לא תבוא הישועה משם כנראה שתיאלץ לפנות לערכאות משפטיות אם תרצה למצות את ההליכים.

אריק אליסברג17/03/2014 בשעה 01:32

תודה רבה על התשובה וזו בדיוק השאלה שלי – את מי לתבוע ? איזה גורם ? כתובת? משרד?תפקיד?

אורח17/03/2014 בשעה 09:09

צהל/משרד הביטחון

שירל.19/03/2014 בשעה 03:33

תביעה במקרה שכזה לא תועיל, שכן הפקודה הנוגעת לדיון בהחזר הוצאות מיון מציינת מפורשות כי כל חייל שניגש למיון על דעת עצמו וללא אישור מפקדיםמרפאת יחידההפנייה ממרפאת ביקור רופא הוא האחראי על התשלום לבית החולים. כמו כן, הפקודה מפרטת רשימת מקרים ספציפית מאוד בה יינתנו לחייל החזרים בגין הגעה למיון ללא הפנייה. במקום לפנות לערכאות משפטיות, הייתי ממליצה להגיש ערעור בנושא. במידה ורופא היחידה דאז מסרב לאשר את תשלום ההוצאות, ניתן להגיש ערעור לקצין הרפואה הפעילה הפיקודי – כיצד? ניתן לעשות זאת בסיוע קצין העירקצינת פניות הציבור. שם לב כי גם במידה והתשלום בגין הוצאות המיון יאושר, הצבא בכל מקרה לא מכסה את עלויות הריבית הנוצרות כתוצאה מעיכוב בתשלום.

אריק אל.25/03/2014 בשעה 22:12

אנחנו ערערנו לכל הגורמים שהזכרת שירלי. המקרה שלנו עונה בדיוק כמוגדר בחוק המדבר על מקום ושעה כאשר אין מתקני רפואה צבאים זמינים. וזה בדיוק המצב בו נדרש לממש את החוק

שיר ל.27/03/2014 בשעה 20:30

ושעה, אלא על עצם ההגעה למיון – במידה והיא נעשית ללא הפנייה, בכל מקרה שהוא, אחריות התשלום היא על החייל. לעולם יש מרפאה צבאית פתוחה ואם החייל היה יוצר קשר עם מפקדיו או שהיה מופנה לאחת או שהיה מקבל הוראה ממפקדו להגיע למיון, אז נושא ההחזר היה פשוט הרבה יותר. אתם יכולים לתבוע, אבל התביעה תעלה חרס בידיכם ופשוט חבל על הכסף. מה גם, שבכל מקרה אתם הם אלה שידרשו לתשלום הריבית שהצטברה כתוצאה מאי תשלום החוב.

שיר ל.28/03/2014 בשעה 01:11

איזה מפקד עונה? כל מפקד שאני מכירה, כולל אני עצמי. במה הוא יכול להועיל? ברגע בו חייל מגיע למיון בהוראת מפקד, אחריות התשלום היא של הצבא. לי הייתה חיילת עם מקרה דומה, לאחר בחינת האופציות הקיימות הוריתי לה להגיע למיון כשעל מנת למנוע הידרדרות המקרה שלחתי אותה לרופא היחידה מצויידת במכתב הסבר חתום על ידי באשר לסיבה בגללה היא הגיעה למיון – כמובן, הרופא אישר את ההחזרים. ברגע בו לא פניתם למפקד, כבר לא עשיתם כל שביכולתכם. מה עוד יכולתם לעשות? המון דברים –
1. יכולתם לצלצל ליחידת החייל ולבקש לשוחח עם החובש התורן. אם בנך היה נשלח למיון על ידי חובש, ההחזרים היו מאושרים מיד.
2. הייתם יכולים לצלצל לקצין העירקצינת פניות הציבור על מנת שיבדקו עבורכם האם קיימת יחידה צבאית קרובה בה ישנה מרפאה שמוכנה לקלוט את החייל לבדיקה?
3. הייתם יכולים לצלצל למוקד מזו"ר לקבלת הנחיות.
כל אלה – על קצה החוד בסריקה מהירה של האופציות.
העקרון בהחלט חשוב, אך מי שמביט מבחוץ ורואה את התמונה הכוללת יוכל להגיד שאתם לאו דווקא צודקים. את עניין הכסף ציינתי כבדרך אגב.

אריק אל.29/03/2014 בשעה 14:45

שירלי , הבעיה שלי זה לא הכסף אלא הצדק. את יכולה לבדוק שמעבר לשעה 0100 אין מרפאה עובדת באיזור אשדוד(המקום) ולכן ארוע שמתרחש מעבר לשעה 1 בלילה באם סובל דיחוי לבוקר ובאם לא אז מיון. איזה מפקד יענה לו בשעה 3 בלילה ואם כן במה הוא יכול להואיל כאשר הרגל נפוחה ,כחולה וכאבים עזים??? נציב קבילות שלח לי את נוסח החוק. שירלי חשוב בחיים לא רק הכסף אלא העקרון. יש עקרונות שמנחים אותנו אזרחי המדינה. אני מחכה עדיין לתשובה ממשרד הבטחון הבטיחו לבדוק.באם נזכה אז הצדק ניצח ואם לא אז ניסינו. תאמיני לי , באם היתה אופציה באותו הלילה אז היו בוחרים בה. דרך הגב המונית עלתה לו 250 שקל הלוך ו 150 חזור.

שיר ל.29/03/2014 בשעה 20:53

ראשית – קצין העיר, כמו גם קצינת פניות הציבור, הם גופים שפועלים וזמינים 24 שעות ביממה. כך גם מוקד מזו״ר, ששמו הוחלף למקול הלב. המידע שיש בידיך מוטעה. מעבר לכך, היות ונתקלתי במאות מקרים כשזה שלך אני יכולה להגיד לך באופן ודאי שטרם ההגעה למיון החייל הפשוט, הטוראי, או מי מטעמו פונה לגורם צבאי על מנת לברר מה באפשרותו לעשות – כך יצרו איתי קשר חיילים רבים שקיבלו הנחיות ברורות ונמנעו מלהגיע למצב אליו הגיע בנך. אני מאחלת לך הצלחה במשפט, אך מניסיוני ולאור העובדות בשטח – אני בספק אם תזכה לצדק שאתה כה מחפש.

אריק אל.30/03/2014 בשעה 23:35

בשביל הספורט היום בלילה אני אנסה להתקשר ונראה מה יקרה.

אריק אל.03/04/2014 בשעה 22:55

בשביל הספורט היום בלילה אני אנסה להתקשר ונראה מה יקרה.

שיר ל.03/04/2014 בשעה 23:46

תהיה בטוח שמורד מקול הלב וקפ״צ יענו לך בכל שעה.

השארת תגובה

0 thoughts on “חייל הגיע למיון בלילה והצבא מסרב לש

Leave a Message