בית  »     »   למתן , מה אתה אומר על הכתבה הזאת שפ

למתן , מה אתה אומר על הכתבה הזאת שפ

חסוי | 04/09/2007 |

האם ע´ יכול לתבוע את מי שהעליל עליו עלילות בהליך אזרחי ולזכות במיליוני דולרים?

הכתבה

צה"ל סיווג איש מילואים בטעות כעבריין עם בעיות בנפשו

מאת יובל אזולאי

מדובר בחייל ששימש מפקד טנק וקיבל אות הצטיינות מנשיא המדינה; צה"ל: הטעות תוקנה

ע´, בן 32 מאזור המרכז, דווקא אוהב לשרת במילואים. אבל בחמש השנים האחרונות הוא נאבק כדי שצה"ל יכיר בטעות שעשה ויזמנו מחדש לשירות. כל זאת בגלל מידע שגוי שהוזן באופן מסתורי לתיקו האישי במחשבי צה"ל, בעקבותיו סווג כבעל עבר מפוקפק, כעבריין סמים וכבעל בעיות נפשיות. צה"ל מסר אתמול שהטעות תוקנה, אבל הפרשה מעלה סימני שאלה על הנגישות לפרטים אישיים של חיילים ועל הקלות שבה ניתן לשנותם.

ע´ היה בשירותו הסדיר מפקד טנק בחיל השריון ואף קיבל אות הצטיינות מנשיא המדינה. כשהשתחרר, הוא אומר, התייצב לשירות מילואים לפי צווי הקריאה שנשלחו אליו. כך היה גם במהלך מבצע "חומת מגן" ב-2002, שבו שימש נהג טנק בגזרת שכם.

אבל כמה חודשים אחרי המבצע, ע´ החל להבין שמשהו אינו כשורה בהתייחסות הצבא אליו: כל צווי המילואים שקיבל בוטלו כמה ימים אחר כך וניסיונותיו להבין את הסיבה לכך עלו בתוהו. שנתיים אחר כך, ב-2004, הוא זומן – ללא סיבה נראית לעין – להופיע בפני ועדת שיבוץ ומיון כוח אדם של צה"ל. ע´ לא בא לדיון בוועדה, לטענתו בגלל לימודיו באוניברסיטה, אך החל לברר את פשר ההתרחשויות המוזרות.

בשנים האחרונות, בעקבות שיחות עם מפקדיו בגדוד המילואים ועם משרד הקישור של יחידתו, ע´ דלה מעט פרטים אודות המידע החבוי בתיקו האישי, ושבעקבותיו בוטל זימונו למילואים. כך הוא למד שבעברו הוא היה "מעורב" בעבירות סמים ובעבירות של אלימות במשפחה ושהוא "סובל" מבעיות נפשיות קשות. כמו כן, נאמר בתיק, הוא "פתח וסגר בתי עסק" – אף שבכל אותה תקופה ע´ בכלל היה סטודנט.

ע´, שיסיים בקרוב את לימודי התואר השני בגנטיקה התפתחותית, אומר ש"לא הבנתי אם אני זה המטורף שרשום במחשבים של צה"ל. זה אבסורד מוחלט. למה אנשים לא יכולים לבצע את מלאכתם כמו שצריך?"

החייל הנפגע: אני חושש שהטעות תפגע בעתידי

נציב קבילות חיילים, תת-אלוף במילואים אבנר ברזני, אליו פנה ע´ כדי לבטל את רוע הגזירה, השיב לו שהוחלט שלא לזמנו למילואים יותר "לאור מכלול נתוניו האישיים וצורכי כוח האדם של צה"ל". במכתב אחר כתב ברזני, ש"הקפאת" שירות המילואים של ע´ התקבלה בשל "נסיבות בריאות" וכי הוא אינו כשיר לשאת נשק. ע´ אומר, ש"ההוראה לפיה אני לא כשיר לשאת נשק ניתנה כבר ב-2001. זה לא הפריע לאף אחד לתת לי טנק ב´חומת מגן´, ב-2002. יד ימין אינה יודעת מה עושה יד שמאל".

בצר לו פנה ע´ לעו"ד מירב ברוך, שכתבה לפני שבועיים לפרקליט הצבאי הראשי תא"ל אביחי מנדלבליט ולדובר צה"ל תא"ל אבי בניהו (הממונה על חופש המידע בצבא) ש"מדובר באדם אחר ולא בו, כי לא היה לו מעולם כל קשר לאלימות במשפחה או לכל רקע מפוקפק אחר. מעולם הוא לא נבדק בקשר לכשירות או לאי-כשירות לשאת נשק ואין לו כל קשר עם בעיות בריאותיות עלומות כלשהן הנוגעות לכשירותו". מנדלבליט ובניהו טרם השיבו למכתב.

ע´, שעדיין לא יודע אם יוחזר לפלוגת המילואים שלו, אומר ש"מעבר לרצון הבסיסי שלי לשמור על שמי הטוב, אני חושש שהטעות ברישומי הצבא תפגע בעתידי: אם ארצה לעבוד בעתיד במקום רגיש שמחייב תחקיר ביטחוני, כיצד אגש לשם?"

מדובר צה"ל נמסר, ש"לאחר בירור, עלה שנפלה טעות ברשומת. הטעות תוקנה. ברשומה הרפואית הממוחשבת מיושמים באדיקות הכללים האתיים והמשפטיים בכל הקשור לניהול המידע הרפואי וחיסיונו. הנגישות למידע הרפואי נתונה אך ורק בידי מטפלים".

מתן גרוס -צוות המשרד04/09/2007 בשעה 11:44

ייתכן והחייל הנ"ל יכול לנסות ולתבוע את צה"ל בגין עוגמת נפש, אך כל עוד הדבר לא פורסם ברבים ולא פגע בו במישור האישי-כלכלי אני לא רואה כיצד יוכל לתבוע בגין לשון הרעהוצאת דיבה.
כמו כן בכל מקרה סכום הפיצויים בתביעה כזו לא יגיע ככלל קרוב אפילו למיליוני דולרים.

השארת תגובה

0 thoughts on “למתן , מה אתה אומר על הכתבה הזאת שפ

Leave a Message


אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נושאים מומלצים