בית  »     »   משפט על סמים לאחר שחרור

משפט על סמים לאחר שחרור

אופיר | 06/09/2004 |

צוות army שלום,
לפני כשנה עישנתי גראס באופן חד פעמי במהלך שירותי הצבאי.
אני משוחרר כבר חצי שנה, לפני כחודש מצ"ח "עלו" על חבר שלי וחקרו אותו, הוא הודה בחקירתו והפליל אותי על הפעם הזאת. מצ"ח זמנו אותי לחקירת עדות כלשונם ובחקירה זו הודאתי בשימוש באותה פעם. הפרקליטות החליטה להגיד נגדי כתב אישום בגין אותה פעם על סמך הודאתי וחקירתו של אותו חייל.
1. בכתב התביעה שלי רשום תאריך עבירה מוטעה (העבירה נעשתה 5 חודשים לפני מה שכתוב), האם אפשר לגרום להם בגין כך לבטל את כתב האישום בשל טעות קריטית והיות שעבר חצי שנה מיום שחרורי הם לא יוכלו להגיש כתב אישום מחדש?
2. האם הם בכלל יכולים להגיש כתב אישום על סמך חקירה שהיא חקירת עדות? (לא נתנו לי כל אזהרה בנוגע אליי, לפני, במהלך החקירה או אחריה)
3. היות ואני חייל מילואים במודיעין האם בטחון שדה יתערבו בזה ואני אפלט מהיחידה?
4. מה העונש המוערך על סמך נסיונכם למקרה שכזה? (שימוש חד פעמי לפני כשנה כאשר אני משוחרר חצי שנה ובהתחשב שסיימתי שירות מלא כחייל מצטיין ועתיד ללמוד באוניברסיטה באוקטובר)

עו"ד שלמה רכבי06/09/2004 בשעה 14:11

אופיר שלום,

משאלתך אני מבין שכתב האישום המקורי הוגש לפני שחלפה חצי שנה מיום שחרורך מצה"ל. למרבה הצער – זה מאפשר לתביעה להגיש כתב אישום מתוקן, אם יסתבר להם שתאריך העבירה שגוי, והדבר לא יחייב את ביטול כתב האישום והגשת כתב אישום חדש.

נושא חקירתך כ"עד" בלבד, ללא אזהרה, מקום בו היו למצ"ח ראיות מוקדמות המסבכות אותך בביצוע עבירה (עדות ה"חבר") איננו תקין, אולם (ושוב – למרבה הצער) הדבר איננו מונע מהם מלהגיש נגדך כתב אישום. שאלת חוקיות החקירה ומשמעותה על קבילות אימרתך במצ"ח תוכל להתברר במהלך המשפט עצמו, אם תבחר שלא להודות בעבירה ולנהל משפט הוכחות. סיכוייו של מהלך כזה תלויות בחומר החקירה שנאסף ובמידע נוסף – שלא מצוי בשאלתך.

הסתבכותך בתיק זה (גם במנותק מתוצאות המשפט) עלולה לעניין את בטחון שדה ואת מודיעין, והם עלולים בהחלט לזמן אותך לבירור העניין ולהסיק מסקנות באשר להתאמתך לתפקיד מסווג בשירות מילואים.

באשר לעונש – רמת הענישה במקרים כאלה, ובהתחשב בשחרורך מצה"ל, בתחילת הלימודים הצפויים ובשירותך המצטיין, נעה בין מאסר מותנה וקנס לבין תקופה קצרה של עבודות צבאיות (בצירוף מאסר מותנה ופגיעה בדרגתך, בשני המקרים). לא ברור משאלתך האם השימוש היה בתוך היחידה או מחוצה לו (מה שמכונה "נסיבות אזרחיות") – נתון שיש לו השלכה חשובה לשאלת העונש.

בברכה

שלמה רכבי, עו"ד.
03-6952701

אופיר06/09/2004 בשעה 16:44

תודה שלמה על התשובה המפורטת!!
העבירה נעשתה מחוץ ליחידה בבית פרטי אזרחי.
1. האם במקרה של הודאה, חקירתי כ"עד" בלבד ללא אזהרה ו/או כתב האישום בעל הפגם יכולים להקל מהעונש?

2. מה בדרך כלל שיעור סכום הקנס במקרה כזה?

צוות Army06/09/2004 בשעה 17:55

אופיר שלום,

על תשובתו המפורטת של עו"ד רכבי נוסיף כי חשוב לדעת שישנה אפשרות להגיש בקשה לביטול כתב האישום או להמרת סעיף האישום לכזה שאינו נושא רישום פלילי.

אנו סבורים כי עם התחלפות הפצ"ר וס´ הפצ"ר, בהחלט ייתכן שהמדיניות בעניינים האלה תהיה מקלה יותר.

אשר ל"הודאתך" בלא אזהרה – בהחלט יש לכך משקל, וגם חשוב להבין שעל מנת להרשיע על סמך הודאת חוץ (הודאה שניתנה במצ"ח) יש צורך בראיה מחזקת הנקראת "דבר מה". יכול להיות ש"דבר מה" כזה הוא חלש מאוד או כלל לא קיים, וכדאי מאוד שעו"ד טוב יבדוק את העניין.

שיעור הקנס – משתנה. בד"כ – לא יותר ממאות שקלים בודדים.

בברכה,
צוות Army.

השארת תגובה

0 thoughts on “משפט על סמים לאחר שחרור

Leave a Message


נושאים מומלצים