בית  »     »   נפקדות ממילואים מול תקנות הגיוס

נפקדות ממילואים מול תקנות הגיוס

יניב | 12/08/2004 |
שלום, ותודה על האתר החיוני והיחיד במינו. מתוקף עבודתי אני נוסע כפעמיים בחודש לחו"ל, וממונה על פרוייקט קריטי עם לקוח בחו"ל. לאחרונה הגדוד שלי ביצע תעסוקה מיבצעית.במשך רוב זמן התעסוקה הייתי צריך להיות בחו"ל, ועקב מצב מיקצועי רגיש, שירות בתעסוקה היה פוגע קשות בקריירה שלי. אני משרת כבר שבע שנים כקצין קרבי במילואים, ומבצע כל שנה 18-28 ימי מילואים נטו. לעולם לא עשיתי בעיות בשירות. לאחרונה פורקה יחידתי, ואת התעסוקה האחרונה הייתי אמור לעשות עם גדוד חדש שאנשיו לא מכירים אותי. את ההודעה הראשונה על המילואים קיבלתי באמצעות דואר אלקטרוני מהמ"פ החדש שלי. שוחחתי איתו מספר פעמים בטלפון, והסברתי את מצבי. הסתמכתי על היחס החברי שהיכרתי מהגדוד הקודם, והנחתי שנגיע לפיתרון. בשלב מסויים קיבלתי דואר אלקטרוני ששואל מי מעוניין להגיע ליום ראיונות. מכיוון ששהיתי בחו"ל, ביקשתי מהמ"פ שיתקיים ראיון בשבוע שבו אהיה בארץ. הוא ענה שאוכל פשוט להפגש איתו מתי שארצה (יש לי העתק של התכתובות). כאשר התקשרתי אליו כדי לקבוע פגישה, עשיתי טעות בכך שהסברתי שכבר ניקבעה לי טיסה לחו"ל במועד המילואים. הוא התרגז, אמר שאין טעם שאפגש איתו, ושאגיע בתאריך מסויים אחרי שאחזור. הוא לא היה מוכן לפרט מה יקרה באותו תאריך - אם אצטרך לשרת (ועד מתי), להישפט, וכ"ו. הסברתי לו שאינני יכול להגיע בלי לדעת עד מתי אצטרך להישאר, והשיחה הסתיימה ללא סיכום. בתאריך המיועד קיבלתי הודעה טלפונית מהמ"פ שעלי לתייצב "כפי שסוכם". לאחר יום התקשרתי אליו. הוא הבהיר לי שאני נפקד. יום לאחר מכן שוחחתי עם המג"ד. והוא אמר לי שאתייצב ב-12 בלילה לבירור. התייצבתי בבסיס, ולמחרת נשפטטתי. המג"ד שהתרשם שברצוני להמשיך לשרת בגדוד האשים אותי בנפקדות, פסק 28 ימי מחבוש על תנאי, שרות מילואים בנפרד מהגדוד במהלך השנה הנוכחית, ושאני מחוייב לתרום 500-1000 ש"ח לגוף פרטי (בית חולים). השאלה שלי אם יש מקום לערער על גזר הדין הכבד. האם סביר להניח שערעור יגרור גזר דין כבד יותר ? כמו כן, האם יש משקל לעובדה שלא ניתנה לי האפשרות לראיון לפני שרות המילואים כדי שאוכל להסדיר את העניין בצורה מסודרת. אני חושש בין היתר מלערער על גזר הדין מחשש הינקמו בי על כך בעתיד. לכן חשוב לי לדעת האם גזר הדין הוא אכן קיצוני. כמו כן, המשפט התקיים היום רביע בערב ולאחריו שוחררתי לביתי - האם זה אומר שאוכל לערער עד יום שבת בערב (ובאיזה אופן - פקס, טלפון ?), או שאוכל לעשות זאת ביום ראשון ?
יניב12/08/2004 בשעה 18:42

לא מטריד אותי הקנס הכספי שבפסק הדין (המג"ד טרח לא להעלות אותו על הכתב, אך הבהיר שאני חייב לבצע אותו. אחרת… הוא מינה רופא צבאי לוודא שמסרתי את הכסף). אני שואל לגבי עצם הרשעתי, ושאר מרכיבי העונש.

צוות Army12/08/2004 בשעה 20:54

יניב שלום,

נקדים בכך שעל פי הפקודה, תוכל לערער על גזר הדין ביום ראשון (ולא יאוחר מיום ראשון). יחד עם זאת, ספק אם ביחידה שלך מכירים את הפקודה, ותמיד טוב יותר להקדים ולערער מוקדם יותר. כמובן שאפשר יהיה לחייב את יחידתך לדון בערעור, אבל עדיף, אולי, שזה יבוא מיוזמתם.

לגבי טענותיך על הנפקדות – טענות אלה היו צריכות להתברר במשפט, ואם נדחו, המקום הנכון להעלות אותן הוא ערר על גזר הדין. וכן – בערר ניתן להחמיר בעונשך (בכפוף לזימונך למשפט ולמתן אפשרות להעלות את טענותיך). בדרך כלל, אגב, הנטייה היא לא להחמיר בערר, אבל כאמור, אין לדעת.

לבסוף, העונש שקיבלת הוא 28 ימי מחבוש על תנאי. שירות מילואים בנפרד מהגדוד הוא לא עונש שניתן להטיל בדמ"ש (אם כי, בהחלט ייתכן כי מדובר בהחלטה פיקודית לגיטימית).

אשר לקנס – הוא לא רק לא חוקי, אלא צועק לשמיים. המג"ד היה מוסמך להטיל עליך קנס של כ-750 ש"ח לטובת הצבא בלבד, _במקום_ המחבוש. הוא בהחלט לא היה מוסמך לחייב אותך לשלם לגוף כלשהו.

חמור מכך, המג"ד לא רק חטא, אלא גם החטיא אדם נוסף, אותו רופא עליו דיברת.

אינך חייב לשלם את הקנס, אסור לעשות לך דבר אם לא תשלמו. אתה אף רשאי להתלונן על המג"ד על כך.

שיהיה לך בהצלחה.

בברכה,
צוות Army.

יניב15/08/2004 בשעה 17:46

תודה על התשובה המהירה, ועל ההבהרה החשובה ביחס לחלקי העונש השונים. המקרה נסגר מבחינתי באופן הבא:

כאשר ביקשתי לערער על הרשעתי בנפקדות, המג"ד הבטיח שבמילואים הבאים הוא ימחק את טופס התלונה מתיקי האישי. ברור שלא אוכל לסמוך על כך שזה יעשה, ולמיטב הבנתי זה בניגוד לתקנות, אך בהתחשב ביחסי הכוחות עדיף להימנע מעימות עם מפקדים. ההחלטה מלווה בתחושת חוסר אונים קשה, אך אם אתעקש להתחשב בזכויותי סביר להניח שימצאו הדרכים להתנקם בי בעתיד.

צוות Army18/08/2004 בשעה 20:39

יניב שלום,

ביחידות אשר החוק עבורן הוא רק המלצה תמיד ישנה הדילמה שאתה מתאר.

בכל מקרה, המג"ד אינו יכול לבטל את טופס התלונה. אין לו סמכות לעשות זאת.

בברכה,
צוות המשרד.

אייציק כהן13/06/2012 בשעה 07:07

אמור להיות לי יום ראיון ב21 ליוני דיברתי עם הקצינה שאין באפשרותי להגיע היא אמרה לי שאני ימצא יום עד התאריך. השאלה שלי היא כזאת עם אנני מגיע זה יכול להיחשב לנפקדות ומה העונש המקסימלי שאפשר לקבל

אורח16/06/2012 בשעה 11:11

איציק שלום,
אם אינך מגיע לראיון אליו זומנת במסגרת מילואים תיחשב כנעדר מן השירות עד שתתייצב/תיעצר. לא ניתן לחזות עונש, הכל תלוי בנסיבותיך האישיות ובתקופת ההיעדרות.

אסף כהן18/06/2012 בשעה 22:53

ביקשתי פטור משירות מילואים דרך מוקד מושלם הגשתי טפסים וביום המילואים הודיעו לי שאני משחורר, שלוש שעות לאחר מכן קיבלתי סמס הממפ שלי שאני נפקד אם לא אגיע, מה אני אמור לעשות ?

השארת תגובה

0 thoughts on “נפקדות ממילואים מול תקנות הגיוס

Leave a Message