בית  »     »   נפקדות שלא מרצון

נפקדות שלא מרצון

bikoh | 12/09/2004 |
שלום רב, מסתבר שאני נפקד משירות מילואים (אימון ולא שמ"פ). מכיוון שאני מצוי בהליך פשיטת רגל איני נוהג לקבל אלי דואר רשום. מסתבר שהפעם היה זה זימון לאימון של 4 ימים. כשבוע לאחר מכן הגיע לביתי מישהו, מסר לי מספר טלפון של קצינת הקישור וביקש שאדבר איתה. הסברתי לה שלא קיבלתי שום זימון ואת הסיבה לכך שאת הדואר הרשום לא אספתי. היא לא ממש התרשמה מהרעיון ואמרה שעליי להגיע אליה ע"מ להישפט. הגעה לבסיס הקישור היא בעייתית מכיוון שהוא מרוחק ואני עובד 6 ימים בשבוע, ואובדן יום עבודה הוא קריטי כלכלית ככלל אין אני משתמט משירות מילואים אך היתה תקופה של שלוש שנים בהם הייתי פטור משירות מטעמי עבודה (משהב"ט). בשיחה היא גם ציינה כי מזמן לא עשיתי מילואים ושכדאי שאתרגל לכך. שאלותיי הן : 1. האם אני חייב להגיע אליה? 2. מה הולך לקרות שם? 3. האם יש סיכוי שמשם אני הולך לכלא?
עו"ד שלמה רכבי12/09/2004 בשעה 23:55

שלום,

זימון איש מילואים למשפט בגין אי התייצבות לשירות מילואים צריך, פורמלית, להיעשות, אף הוא, באמצעות זימונו של איש המילואים לשמ"פ, לצורך המשפט. מובן שלזימון שכזה – חובה עליך להתייצב, או אז תשפט בפני קצין שיפוט ביחידתך (בהנחה שלא עברה תקופה ארוכה מדי מהיום בו היה עליך להתייצב לשמ"פ המקורי, כי אז – אתה עלול למצוא עצמך בפני בית דין צבאי ולכן – אני ממליץ שלא "למרוח" את העניין, בתקווה ש"יעלם" – דברים כאלה לא נעלמים ככה סתם).

במהלך המשפט, אתה יכול לציין את העובדה כי לא קיבלת את הזימון, מהסיבה שציינת, אבל חשוב שתדע שלמרבה הצער, חוק שירות בטחון קובע כי דואר רשום שנשלח לכתובתו הרשומה של איש המילואים (וזה לא משנה אם הוא כבר לא מתגורר שם) – רואים אותו "כאילו" הגיע לידיו. ולכן – זה לא אמור לחלץ אותך מעצם האשמה, אבל – זה יכול להשפיע (לטובה) על העונש.

כאן מגיע השלב השני של המשפט – קביעת עונשך. חשוב שתעלה בפני קצין השיפוט את כל הקשיים שמנעו ממך להתייצב (ובראשם – חוסר הידיעה על הצו) וכן את נכונותך העקרונית לשרת כנדרש.

העונש – יקבע לפי שיקול דעתו של קצין השיפוט, והוא עלול גם לכלול תקופת מאסר (מחבוש), עד 35 יום (תלוי גם בדרגתו של קצין השיפוט).

תקוותי היא שכיוון שמדובר בהעדרות ראשונה (אני מניח משאלתך), ולאור הנסיבות + תקופת ההעדרות הקצרה (יחסית) + העובדה שמדובר בזימון ל – 4 ימים בלבד (ולא, נניח, 4 שבועות) וכו´ – הדבר ילקח בחשבון במסגרת העונש שיגזר עליך, וקצין השיפוט יסתפק בנזיפה או במחבוש על תנאי, אבל – צריך (תמיד) להיות מוכן לגרוע מכל (כלא).

אם, על אף הנסיבות, שולחים אותך לכלא, חשוב שתדע:

א. אתה יכול לערער על החלטת קצין השיפוט, בפני מפקדו (זה לרוב לא עוזר, אבל שווה לנסות). קח בחשבון – קצין השיפוט שדן בערעור עלול גם להחמיר בעונש (ושוב – זה לרוב לא קורה). ערעור כזה צריך להגיש תוך 72 שעות (או, בעברית, שלושה ימים..)

ב. אתה יכול לבקש "המתקה" או "מחילה" מאלוף הפיקוד אליו אתה משתייך. האלוף יכול לבטל את העונש, לקצר אותו או להקל בכל דרך אחרת (הוא לא יכול להחמיר).

ג. עד הדיון בערעור שלך (או מסיבות אחרות) אתה יכול לבקש את עיכוב ביצוע עונש המחבוש למספר ימים.

מקווה שהעניין יסתיים בהצלחה.

בכבוד רב

שלמה רכבי, עו"ד
03-6952701

צוות Army14/09/2004 בשעה 12:41

bikoh שלום,

תשובתו של עו"ד רכבי מקיפה את הנושא ומספקת מענה הולם.

רק לשם הדיוק, נציין כי הבנו ממך כי אתה עריק מאז הזימון ועד היום. במצב כזה – _לא_ חייבים לזמן אותך בצו לשם המשפט, כפי שעלול אולי לעלות משאלתו של רכבי, אלא ישנה קונסטרוקציה כי אתה בשמ"פ בשל הזימון אליו לא הגעת.

בברכה,
צוות Army

השארת תגובה

0 thoughts on “נפקדות שלא מרצון

Leave a Message