בית  »     »   עונש בלתי הוגן – ואפליה

עונש בלתי הוגן – ואפליה

דנה | 27/04/2007 |

המדובר באחי הקטן משרת בתפקיד קרבי, הוא כעת במסגרת שלב המסלול, האורך כשנה. הוא וחברו נתבקשו במסגרת האימונים לעלות הר, כאשר כמובן כל אחד מהם סוחד על גבו ציוד במשל של 40ק"ג לערך. הם עלו בפעם הראשונה אולם המפקדים שאלו את חברו של אחי כמה זמן זה לקח, והוא, בהיותו עולה חדש, לא ממש הבין את השאלה וענה שעתיים (כאשר בפועל זה לקח שעה וחצי). המפקדים קבעו שהם לא עמדו בזמנים וכעת עליהם לחזור שוב על הפעולה, זאת מבלי להקשיב לטענותיו של אחי לפיהן חברו כלל לא הבין נכון את השאלה והם כן עמדו בזמנים.
לאחר שהורידו אותם שוב בתחתית ההר הם החלו לטפס בשנית. במהלך הטיפוס החלה לכאוב לחברו של אחי הרגל והוא סרב להמשיך לעלות ודרש שאחי יתקשר כדי שיבואו לאסוף אותם. למעלה משעה ניסה אחי לתפוס מי ממפקדיו בנייד אולם ללא הצלחה. לאחר יותר משעה הצליח והלה אכן הגיעו לאספו.
הם כעסו מאוד וטענו כלפי אחי כי הכל היה מתוכנן מלכתחילה ומשכך המדובר הוא בסירוב פקודה ועל כך עליו להישפט. הם כלל לא התייחסו לעובדה שהוא לא היה שם לבד וזהו חברו שלא יכל/הסכים להמשיך לעלות! והרי לימדו אותם שבשום מצב הזוגות לא נפרדים, אם כן איזו ברירה נותרה בידיו של אחי?
לטענת המפקדים היה עליו לסחוב אותו על גבו.(בהמשך הוא נשפט – רק הוא ולא חברו, והוא רותק ל- 28 יום כאשר הוא כבר סגר 14 יום טרם התקרית).
שאלתי היא האם סבירה דרישתם של המפקדים מאחי אשר משמעותה שחייל אשר הרגע סיים לטפס הר, עם ציוד השוקל 40 ק"ג, מצופה לסחוב על גבו חייל אחר הנושא בנוסף למשקלו האישי גם את אותו משקל עודף של ציוד, כלומר לסחוב משהו כמו 150 ק"ג במעלה הר?
האם יש מקום לפנות למדור הפיקוח על הדין המשמעתי? או להגיש קבילה?

מתן גרוס- צוות המשרד27/04/2007 בשעה 21:22

מבחינת הליך השיפוט אני לא רואה כאן סיבה להתערבות של מדור דמ"ש בעונש הריתוק בתנאי שהקצין השופט היה בדרגת רב-סרן לפחות (דרגה שמוסמכת להטיל עונש של 28 ימי ריתוק).

לגבי ההליך עצמו זו שאלה קצת מסובכת, אין כאן נכון או לא נכון אלא יותר השקפה של מפקדים לגבי אופן ביצוע תפקידם.
התרגול החוזר – ההחלטה לתת להם לבצע את המשימה שוב – על פניו נראה חוקי למדיי שכן זו פעולה שמותרת בצה"ל.

בעניין הסירוב של הפקודה – כאן כבר ניתן לראות את הצדדים הבעיתיים ונראה שהבעיה היא דווקא חברו שסירב לעלות ובכך "סיבך" את אחיך עם המפקדים.

ייתכן וניתן יהיה לנסות ולקבול את מפקדיו אבל לא בטוח כלל וכלל שיש עילה במקרה הזה ושהקבילה אכן תתקבל ובינתיים ייתכן והדבר רק ייצור משקעים בינו למפקדים ביחידה.

השארת תגובה

0 thoughts on “עונש בלתי הוגן – ואפליה

Leave a Message


אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נושאים מומלצים