בית  »     »   עילה לתביעה משפטית ?

עילה לתביעה משפטית ?

איתמר | 22/07/2005 |
שלום רב, אני למדתי במסגרת השוחרות (תלמיד במסגרת צבאית) והמשכתי ללימודי תואר הנדסאי אלקטרוניקה לפני הגיוס לצבא ובתמורה ללימודים במסגרת השוחרות והלאה לתואר הנדסאי לפני הגיוס לצבא התחייבתי ל 3 שנים ר´ (קבע מבעוד מועד). כיום אני חייל בשירות סדיר ובעוד כחצי שנה נכנס לקבע. במהלך שירותי הצבאי (לפני כשנה וחצי) קרה לי באופן פתאומי ומפתיע מקרה של פנמטורקס-ספונטני ("חזה אוויר"-מעין קרע בריאה). לפני המקרה הזה הייתי בעל פרופיל 97, לאחר המקרה שהיתי בבית חולים כחודשיים על גימלים ולאחר מכן קיבלתי פרופיל 24 זמני וחייבו אותי לעבור תהליך של שחרור זמני של כ-8 חודשים מצה"ל שהם (כך הסבירו לי) לא ייחשבו ב-פז"מ שלי בגלל העובדה שאני חתום ר´ (מראש) ואמרו לי שאם אני מוכן לחתום וויתור על ה-ר´ שלי אז תקופה זו כן תחשב לי בפז"מ. באותה תקופה אני הייתי במצב רע מאד שנבע מזה שתמיד הייתי בעל מוטיבציה גבוהה לשרת בצה"ל ובמיוחד במקצוע הטכני בו אני הייתי עוסק בחיל האוויר שבו רציתי מאד להמשיך גם בקבע ולפתע אחרי המקרה שלי טענו שכמעט בטוח שאני לא אחזור למקצוע שלי אם בכלל לחיל האוויר בשל התקופה הממושכת בה הייתי צריך לשהות בבית- וזה הכניס אותי לדיכאון ובנוסף המצב הבריאותי שלי שמפרופיל של 97 פתאום פרופיל 24 ופתאום ניתוח,שהייה בבית חולים שכללה תקופה בה הייתי צריך להיות מחובר לצינור אוויר מצד הגוף וזה בשבילי היה סבל גדול ותרם רבות למצב הדכאוני בו הייתי שרוי , ולכן כאשר שאלו אותי אם אני מוכן לחתום וויתור על ה-ר´ הייתי במצב רע וגם לא הבנתי את המשמעויות של זה שכן אני הייתי מעוניין להמשיך בקבע ולא ידעתי מה זה יעשה לסיכויי להמשיך בקבע ולכן לא חתמתי על וויתור ה-ר´ ותקופה של כ-8 חודשים לא נחשבו לי בפז"מ. בתקופה זו בה שהיתי ללא פז"מ הייתי משוחרר זמנית מצה"ל ולא יכלתי גם לעבוד (מבחינה בריאותית) ולא קיבלתי בתקופה זו שום כסף ושום משכורות בחודשים אלו מהצבא ובנוסף כל שירות בריאותי שהייתי זקוק לו נאלצתי ללכת לקופות חולים אזרחיות. לאחר מכן הודיעו לי במפתיע (והמפקד הישיר שלי עזר ותמך בי בזה) שאני חוזר לחיל האוויר ובדיוק לאותו מקצוע בו עסקתי לפני המקרה וגם לאותו מקום בו הייתי וזה שימח אותי מאד ועברתי כמה מפגשים בוועדות רפואיות ובחר"פ בבאר-שבע עד שהפרופיל הרפואי שלי עלה והתייצב על 82 סופי וקבוע. כיום אני כבר כשנה לאחר שחזרתי לשירות ורחוק כחצי שנה מהקבע והשאלה שלי היא כזאת - 1. אני מרגיש שנעשה לי עוול גדול מצד הצבא שכן כשהייתי בריא הצבא השתמש בשירותיי (ותרמתי המון) וכאשר לפתע קרה לי המקרה שלא באשמתי אז הצבא התנער מאחריות רפואית וכלכלית עליי ושיחרר אותי מבלי לשלם לי אפילו משכורת מינימלית בתקופה הזאת בה הייתי בהחלמה שדרך אגב אפילו לא הוחשבה לי כפז"מ , ואני שואל האם יש לי כאן עילה מספיק טובה לתביעה משפטית כנגד הצבא? ועוד שאלה - 2. כעת ידוע לי מצד מפקדיי שאין לי צורך ב-ר´ כדי להישאר בקבע ושהם מתכננים להחתים אותי בכל מקרה ולי יש עדיין מוטיבציה מלאה להישאר בקבע אז השאלה שלי היא - גם אני וגם מפקדיי מנסים עכשיו לברר האם יש לי אפשרות עכשיו לבטל את ה-ר´ הזה (שכן אין בו צורך) ולהחזיר לי את הפז"מ שהפסדתי על תקופה זו ואז אוכל כבר עכשיו להיכנס לקבע ולא אפסיד חודשים שלמים של משכורות קבע שאוכל להתחיל ולקבל כבר עכשיו. מצפה מאד לתשובה מכם, בתודה , איתמר.
עו"ד זאב פישר23/07/2005 בשעה 11:43

איתמר שלום,

הפרוצדורה שנעשתה איתך היא בהתאם לפקודות הצבא. מה שנקרא כשר, אבל מסריח.

ככלל, בזמן הפרופיל 24 הייתה לך אפשרות לעבור הליך שנקרא "התנדבות לשם טיפול רפואי", ובמצב כזה, היית מקבל טיפול רפואי מהצבא.

אשר לשאלה השניה, יש אפשרות לבטל את ההתחייבות המוקדמת, ולהחתים אותך על התחייבות חדשה. אני לא בטוח שזה יהפוך את תקופת הפרופיל 24 לתקופה נספרת.

הדרך הנכונה לעשות זאת היא לפנות למפקד הבקו"ם. למפקד הבקו"ם יש סמכות לקבוע כי התקופה בה היית עם פרופיל 24 תיחשב לך לפז"ם.

בברכה,
עו"ד זאב פישר

יעקב08/04/2012 בשעה 22:10

שלום רב,

ב-15.3 עברתי ניתוח בקרסול – תיקון רצועות קרסול.
אני עומד בפני וועדה רפואית שתהיה לי בחודש הקרוב.
רציתי לדעת קצת על הפרוצדורה של פרופיל 24 שאני עתיד לקבל בוועדה.
האם אני מקבל משכורת? אם לא, מי כן דואג לי להכנסה?

דבר נוסף,
הבעיה קרתה לי תוך כדי שירות לפני כשלוש שנים, שרק בחצי שנה האחרונה התגלה לי שיש לי קרע ברצועות.
האם יש עילה לתביעה בנושא הזה?

תודה מראש,

יעקב.

השארת תגובה

0 thoughts on “עילה לתביעה משפטית ?

Leave a Message