בית  »     »   עריקות מהצבא – שחרור

עריקות מהצבא – שחרור

עידן | 27/11/2007 |
שלום רב, חברתי חיילת בצבא סדיר, התגייסה יומיים לאחר המלחמה ועקב חרדות וחששות שהיו לה ברחה מן השירות, שחזרה לבסיס שפטו אותה ל40 ימי כלא ולאחר שהשתחררה הייתה מגיעה יומיות לבסיס עד שתתחיל טירונות חדשה. כמה ימים לאחר מכן היא איבדה את החוגר שלה וביקשה מהמפקדים שיתנו לה דרך להגיע או שיבואו לקחת אותה מכיוון ואין לה אפשרות להגיע, גם בגלל המצב הנפשי שלה וגם מכיוון שאיבדה חוגר ואין לה כסף (אמין לחלוטין, משפחה ללא הכנסה, הורים גרושים וכד´) אף אחד לא התייחס אליה והיא הגיעה רק אחרי יומיים שהיה לה ליווי איך להגיע ושוב נשפטה על חוגר ונפקדות לעוד 21 יום כלא ואז ברחה שוב עד היום כמעט שנה עריקות. בין לבין המצב שלה התדרדר לקחתי אותה לפסיכיאטר מומחה כתב לה המלצה כי היא לא מתאימה לשירות סדיר ויש לשחררה מהצבא, אך זה היה לפני כ-5 חודשים ועד היום היא בבית לא מוכנה להסגיר את עצמה ולא מוכנה לעשות כלום, מצב רוח ירוד, ירדה במשקל ל39 ק"ג שגם על זה יש אישור, אני כבר ממש חושש לחייה השאלה שלי היא האם יש אפשרות להוציא אותה מהצבא בלי לשבת כלא, כי לי בתור חבר היא כבר אמרה שאם היא תכנס לכלא היא תתאבד. אשמח לתגובה מהירה, תודה מראש עידן
מתן גרוס- צוות המשרד27/11/2007 בשעה 16:02

כעקרון במקרה הזה יש לפנות למדור פסיכיאטריה במקרפ"ר ולבקש בדיקת קב"ן ללא הסגרה.
בכדי שייענו לבקשה חשוב שתהיה חוות דעת מנומקת מפסיכיאטר פרטי בנוגע למצבה הנפשי השברירי והחמור, ובדרך כלל פנייה כזו דרך עו"ד פרטי תשקל ביתר כובד ראש.
במידה וייענו לבקשה והחיילת תפגוש בקב"ן ואו פסיכיאטר צבאי שיסכימו עם חוות הדעת הפרטי וימליצו על התאמת פרופיל 21 נפשי ופטור מהשירות, רוב הסיכויים שהיא תעמוד לדין משמעתי בלבד.
בהליך זה אין רישום פלילי, ומכיוון שהיא תגיע כבר עם המלצה לפטור (וכנראה גם אחרי אישורו בועדה רפואית) רוב הסיכויים שקצין השיפוט לא יטיל עונש מחבוש בפועל (כלא) אך אין זה מובטח, וכמו כן ייתכן שהחיית תשהה במעצר עד 48 שעות בטרם המשפט.
אני חושב אישית שפנייה לעו"ד פרטי תוכל למנוע הרבה תקלות מול המערכת ולזרז הליכים (בדין ודברים מול מדור מקרפ"ר ובהמנעות משהייה במעצר וכו´).

עידן27/11/2007 בשעה 16:32

ראשית תודה על התגובה המהירה, שנית פניתי לגוף שנקרא ברה"ן והם קיבלו את המסמכים שיש בידי מפסיכיאטר מומחה אזרחי, בנוסף אישור על ירידה במשקל מרופא משפחה וגם מכתב אישי שלי ושל החיילת לבקשתם אבל זה לא עזר, אני בתור אחד שחווה זאת מאוד מקרוב רואה את המצב והוא היום נמצא במצב קריטי מאוד ואני מאוד חושש לחייה, אני חושב שהצבא הזה צריך מקרי מוות בשביל ללמוד לשפר לעתיד ואני לא מוכן שזה יהיה על חשבון החברה שלי…
אתם חושבים שבשלב הזה אחרי שכבר פניתי לברה"ן עדיין עו"ד יכול לעזור לשנות את המצב?

תודה מראש
עידן

מתן גרוס- צוות המשרד27/11/2007 בשעה 17:14

מהכרותי מצבים דומים – המצב בהחלט יכול להשתנות, בטח שעל ידי יצירת קשר עם עו"ד פרטי שדרכו תתבצע הפנייה השנייה (אם על ידי קבלת חוות דעת מעודכנת מפסכיאטר יותר "מקובל", יתר כובד הראש שבקשה שמגיעה דרך עו"ד נשקלת לעומת פנייה מהחייל עצמו וכדומה).

אבי28/11/2007 בשעה 07:44

אני הייתי עריק הצלחתי לצאת מהצבא מהצד בלי שידעו שפטו אותי
אבל קראו למשפט "משפט סרק" כי ברגע שאתה עם פרופיל 21 ביד לא יכולים להכניס אותך לכלא ונתנו לי רק תנאי 90 יום מחבוש..

מתן גרוס- צוות המשרד28/11/2007 בשעה 16:20

ככלל אין כל מניעה שחייל בעל פרופיל 21 ישהה במעצרכלא צבאי וניתן להטיל עליו עונשי מחבושמאסר.

עידן28/11/2007 בשעה 23:25

היי אבי אפשר בבקשה לדעת איך עשית זאת?
יש לחברה שלי העריקה כרגע גם אישור שהיא לא מתאימה לצבא מפסיכיאטר מומחה, כתוב במפורש יש לשחרר את החיילת משירות צבאי.

אשמח לשמוע איך עשית זאת זה חשוב לי מאוד, תודה..

לצוות האתר, האם אתה יכול להעריך מחיר כספי לעלות של טיפול עו"ד בתיק מסוג זה?

תודה רבה לכולכם!!

מתן גרוס- צוות המשרד29/11/2007 בשעה 16:48

כעקרון זה נוגד את כללי האתיקה לפרסם שכר טרחה ברבים ובאינטרנט.
במידה ותהיה מעוניין תוכל לפנות למשרד טלפונית – 03-7553866/2

אבי04/12/2007 בשעה 18:00

אני הלכתי לקצין העיר ביקשתי ממנה לראות קבן…אמרתי לה שאני לא ישן בלילה שברחתי מהבית נכנסתי לשם עם חבר שלי אמרתי לה שאני ישן רק אצלו ולא חוזר הביתה היא אמרה שיש לי שתי אופציות לראות פסיכיאטר אזרחי באיכילוב שיעזור לי לשעתיים או שאני יחזיק את עצמי והיא תיתן לי הפנייה לקבן למחרת באמת ראיתי קבן היא אמרה לי שאני נפקד ואוטוטו עריק ואני חייב לחזור ליחידה ושהם יתחשבו בי כי אני בטיפול אצל קבן..אמרתי לה "בסדר בסדר אין בעיה אני יחזור" קבעה לי טור לעוד שבועיים לפסיכאטר !…לא חזרתי כמובן!!…ראאיתי את הפסיכאטר ..הוא אמר לי שאני כבר עריק ואני חייב לחזור ולהראות את עצמי אמרתי לו את אותו הדבר !..הוא אמר לי שיקבעו לי ועדה רפואית בשביל לצאת מהצבא תוך יומיים אמר לי שבנתיים אני חייב לחזור אמרתי לו אין בעיה..ולא חזרתי קבעו לי 48 שעות לאחר מכן ועדה רפואית חתמתי על 21 ואז חזרתי לעשות טופס טיולים יוצא! מהיחידה שלי שם שפטו אותי משפט סרק קראו לזה כי לא יכולים להכניס על כלא כשאתה עם 21 ביד..נתנו לי 90 יום על תנאי…ויצאתי פשוט מאוד אבל עם הרבה הרבה הרבה מזל!

השארת תגובה

0 thoughts on “עריקות מהצבא – שחרור

Leave a Message