בית  »     »   עריקות

עריקות

אלבז | 20/11/2007 |
מי שערק בערך 200 יום . והוא סובל מבעיות נפשיות שנגרמו לו בצבא ולכן ערק וכיום הוא אינו מתפקד.ואין לצבא מה לעשות איתו האם הוא יכול ללכת לקב"ן או לפסיכאטר ולהשתחרר מהצבא? או שקודם כל מכניסים אותו לכלא? האם חייל שמכניסים לכלא וסובל מבעיה נפשית שמקשה עליו להיות בכלא . האם קב"ן או פסיכאטר יכול לתת לו גימלים שלאחרם הוא ישוב לכלא. או שלפני ריצוי המחבוש יקבל גימלים עד שיאזור כוח ויקבל טיפול ורק אז ירצה את עונש המחבוש?
מתן גרוס- צוות המשרד21/11/2007 בשעה 15:07

כעקרון במקרה שבו המצב הנפשי של העריק ממש חמור ניתן לבקש בדיקת קב"ן ללא הסגרה על ידי פנייה למדור פסיכיאטריה בצה"ל.
בדרך כלל בקשה כזו צריכה להיות מגובת עם חוות דעת של פסיכיאטר פרטי, ופנייה שכזו דרך עו"ד פרטי אף תשקל כנראה ביתר כובד ראש.

כעקרון במידה והחייל יימצא לא כשיר למעצר ניתן יהיה לשים אותו במתקן רפואי תחת השגחה של המשטרה הצבאית או במידת הצורך (במקרה של עריקות די לא סביר) לדחות את העונש עד שיהיה כשיר.

אלבז22/11/2007 בשעה 11:55

"במידת הצורך (במקרה של עריקות די לא סביר) לדחות את העונש עד שיהיה כשיר"

האם זה אופציה סבירה אם החייל יבקש לדחות את העונש עד שיהיה כשיר .

האם קרו מקרים כאלה בעבר?

מה העונש בדרך כלל על עריקות במצב שבו קב"ן בדק שהחייל סובל ממצוקה נפשית?

מה זאת אומרת :" במידה והחייל יימצא לא כשיר למעצר ניתן יהיה לשים אותו במתקן רפואי תחת השגחה של המשטרה הצבאית "

מתקן רפואי ממש או מתקן של רפואי פסיכולוגי = שנשמע משהו מפחיד קצת.

מתן גרוס- צוות המשרד22/11/2007 בשעה 12:23

האופציה של דחיית העונש כמעט בלתי אפשרית במקרה של עריקות שכן היא בדרך כלל נתונה במקרים בהם החייל נשפט ביחידה בהליך דין משמעתי.

העונש על עריקות תלוי בראש ובראשונה באורכה, אך כמו כן בנסיבות המקרה. במקרה שהחייל נבדק בטרם הסגרתו לאחר דין ודברים עם מדור פסיכיאטריה, נמצא לא כשיר לשירות (המלצה לפרופיל 21 נפשי) ניתן – בעזרת עו"ד פרטי טוב – אפילו להמנע מהעמדתו לדין או להסתפק בהליך דין משמעתי בו העונש המירבי הינו לרוב 28 ימי מחבוש (אך הקצינים משחררים את החיילים בדרך כלל בו במקום במידה והותאם להם כבר פטור משירות).

במידה ולא תסדיר את העניין לפני הסגרתך ולא יתרשמו בצבא שיש בעיות נפשיות חמורותאתה צפוי לעונש מאסר שיותאם לתקופת העריקות. בשלב גזר הדין כנראה יתייחסו במידה מסויימת למצבך הנפשי ואולי יקלו בעונש בעקבותו.

מתקן רפואי – גם מקרה נדיר ביותר ששמור למצבים נפשיים קיצוניים (שימוש כבד בסמים, אי תקשור עם הסביבה וכאלה) אני בספק אם אדם כמוך שמסוגל לכתוב בפורום בצורה נאותה עלול להגיע למתקן כזה (לרוב מדובר במתקן לחולי נפש שנמצא בבאר יעקב).

השארת תגובה

0 thoughts on “עריקות

Leave a Message