בית  »     »   עריקות

עריקות

רונן | 05/08/2008 |
שלום מתן, האם חייל שנפקד משירות, חוזר ביום ה-45 לנפקדות שלו לבסיס בו הוא משרת, האם במצב זה יכריזו עליו כעריק ויסרבו לשפוט אותו ביחידה או שעדיין יקבלו אותו ויביאו אותו למשפט. והאם עריקות נחשבת מתחילת יום ה-45 לנפקדות או שבעצם למחרת והכוונה היא שיוכרז כעריק מהיום ה-46? האם עריקות מחייבת רישום פלילי? הכוונה האם בכל מצב יקבל החייל רישום פלילי? האם חייל עריק חייב להישפט בבית דין צבאי או יש אפשרות שהישפט בכלא ע"י קצין שיפוט? האם קיימת אפשרות שפסיכיאטר אזרחי יבקש אישור להיכנס לכלא 4/6 בכדי לתת חוות דעת על החייל החבוש בכדי להביא לשחרורו מהכלא? האם יש אפשרות שהחייל שנשפט לכלא 4/6 יעבירו אותו לכלא אחר כגון: כלא מגידו?
מתן גרוס- צוות המשרד05/08/2008 בשעה 13:53

1. ככלל חייל יוכרז כעריק רק ביום ה-46 להעדרותו משירות, ולכן על היחידה להעמידו לדין במידה וחזר ביום ה-45.

2. לא כל עריקות מחייבת רישום פלילי מכיוון שלא כל עריק נשפט בבית דין צבאי. ישנם עריקים שנשפטים במתקני הכליאה מול קש"ב. זה תלוי בהחלטת פרקליט עריקים שמתבססת על מספר פרמטרים (עריקות ראשונה, העדרויות קודמות, עבר משמעתי וכו´).

3. אני לא רואה אפשרות שפסיכיאטר אזרחי יקבל אישור להכנס לכלא צבאי. הוא יכול להעביר את חוות הדעת שלו בכתב. בכל מקרה חוות הדעת שלו לא יכולה לנגוד את החלטת קצין השיפוטבית הדין הצבאי. במקרה הקיצוני הוא יכול להמליץ שהחייל אינו כשיר למעצר וכך הוא פשוט ירצה את עונשו תחת שמירה במתקן אשפוז.

4. כלא מגידו כבר לא שייך כעקרון לצבא, לכן אני לא רואה כזו אפשרות. מצד שני במקרים מסויימים מעבירים חיילים שנשפטו לעונשי מחבוש קצרים למעצרים שונים ברחבי הארץ עם תנאי כליאה פחות מחמירים.

השארת תגובה

0 thoughts on “עריקות

Leave a Message