בית  »     »   עתודה וקד"צים – חוקי או לא?! מ

עתודה וקד"צים – חוקי או לא?! מ

עו"ד זאב פישר | 29/07/2005 |
גולשים יקרים, לאחרונה עסק משרדי באינטנסיביות בסוגיית החוקיות של חוקי הקד"צ והעתודה, בעיקר בהיבט של חוקיות ההתחייבות הקשיחה -- ההתחייבות שהקד"צניק/עתודאי לא יכול להפר או להתיר, אלא בהסכמת הצבא, ואשר הסנקציה על הפרתה היא כליאה. בתקופה האחרונה, הצבא "נעמד על הרגליים האחוריות" ומסרב לשחרר קד"צניקים/עתודאים כמעט בכל מקרה בו טענותיהם הם משפטיות בעיקרן. בקרוב ייפתח מדור מאמרים חדש באתר שיכלול התייחסויות משפטיות מקיפות על חוקיות הקד"צים והעתודה, ויביא גם את עמדתנו וגם את עמדת הצבא. מה דעתכם בסוגיה? האם, לדעתכם, הדין יכול להכשיר כל התחייבות? האם התחייבות לשירות קבע היא דבר שניתן לאכוף אותו? האם זה ראוי? האם זה מוסרי? האם ראוי שאין שום דרך להתיר את ההתחייבות? נשמח מאוד לשמוע את עמדתכם. בברכה, צוות המשרד.
אין שם30/07/2005 בשעה 01:01

אין הה מוסרי להחתים ילד בן 18 על חוזה לכמה שנים.
אני היתי שוחר,וחוייבתי לקד"צ בלי משכורת,ולא ירד לי מהשירות זמן הקורס.
זה לא בסדר!!!!
אתה חותם על מסמך ואז מתחרט עליו ואים מה לעשות,עצוב!

חסר שם30/07/2005 בשעה 11:45

גם אני הייתי שוחר (תכנות).
חיוב תקופת ההכשרה בתקופות שירות נוספת הוא דבר אבסורדי לחלוטין. הצבא רוצה אנשים איכותים, ומי שאיכותי במת נטחן עד אבק. וגם אם רוצים להשאיר אנשים, זה צריך להיות עבור הטבות ולא בכוח. אתם רוצים אנשים איכותים? תשלמו להם יותר! אל תכריחו אותם! כי אז הם לא יירצו להיות איכותיים יותר.

גדי31/07/2005 בשעה 11:06

הצבא עורך כנסי עתודה שבהם הוא דואג לשבח את המסלול ולהציג לתלמידי תיכון רק את היתרונות שבו ולא את החסרונות. זה נשמע לגיטימי לחברה מסחרית אבל כשמדובר בצבא , הציפיות של האנשים יותר גדולות , והרבה אינם מאמינים כי הצבא מציג את המסלול בצורה לא אובייקטיבית בעליל.
כך מצליח הצבא להחתים קטינים על התחייבות ל9-10 השנים הבאות שלהם ללא כל אפשרות מצידם להפר את החוזה בצורה חופשית.
לגבי דרך להתיר את ההתחייבות בכל זאת מבחינה משפטית – אני לא בקיא בעניין ואשמח אם תזרעו אור על הנושא.
אני מכיר רק 3 דרכים לצאת בכל זאת מקבע – הדרך הקשה שכוללת הפגנת חוסר יעילות ומוטיבציה בצורה קיצונית לאורך שירות החובה שלך. הבעיה היא שזה מבטיח לך שירות ממש לא מלבב אך ייתכן שהמערכת עדיין לא תשחרר אותך ותעשה לך דווקא. הנימוק של המערכת יהיה שאם ישחררו אותך זה ייתן דוגמא שלילית לחיילים אחרחים שיחליטו לקפוץ על העגלה ולנסות להשתחרר גם באותן דרכים שאתה נקטת.
השניה היא קב"ן וכמובן שיש גם את הדרך "המזליסטית" של קיצוץ תקנים בזמו הנכון.

בעילום שם31/07/2005 בשעה 16:16

האם לדעתך עו"ד זאב פישר זה מוסרי להחתים בן אדם בגיל כזה צעיר כשהוא עוד לא מבין דבר מהחיים שלו, לחוזה שרק הצבא מרויח ממנו? הרי לרוב האנשים אפילו לא משלמים שכר לימוד, אבל כן מחייבים לשרת כמו אלה שכן שילמו להם? ואפילו במקרים שהצבא כן משלם אז מדובר על סכום של 30-40 אלף ש"ח לכל התואר ובתמורה הוא מקבל כוח אדם מקצועי בזיל הזול במשך 3 שנים של שירות החובה ( זה במקרה והתמזל מזלו של העתודאי והוא משרת במקצוע, כי יש הרבה מקרים שלא, ואז העתודאי מאבד את כישוריו כיוון שאינו משתמש בהם, ואינו צובר ניסיון, כפי שהצבא הבטיח לו כשהחתים אותו על המסלול הנהדר), אך לצבא זה לא מספיק והוא מחייב אותך ל-3 שנים בקבע, שם המשכורת לא משהו, ועוד פעם אתה תקוע במקום שלא תמיד אתה רוצה ליהיות בו, ושים לב הצבא מקבל כוח עבודה מקצועי, הרבה יותר זול, מאשר אם היה צריך, לשכור את שירותיו של אזרח בעל אותו מקצוע. אז שאף אחד לא יחשוב שעתודה זה כזה מסלול נהדר, כי מי שמרויח באופן בלעדי זה הצבא ומי שמפסיד מכל הסיפור זה העתודאי!
ולפי מספר מקרים שנתקלתי אצלך בפורום, של שאלות עתודאים, הצבא גם עושה עוול לחייהם של אנשים, לדוגמא היתה פה עתודאית שחולה בסרטן, והצבא לא מוכן לשחרר אותה, אנשים זה נורמלי??? תנו לה לחיות את מה שנשאר או להבריא בשלווה עד כמה שהדבר ניתן! אתם תגידו שהצבא שילם לה המון כסף על הלימודים?! ואני שואל האם כשהיא אמרה שהיא חולה בסרטן הצבא השיב לה שתוכל להחזיר את הכסף ולצאת לחופשי? אפילו את האופציה הזאת לא נתנו לה!ועתודאית נוספת שהצבא לא מוכן לשחרר והיא בהריון ( היתה פה אחת כזאת בפורום), אני גבר נשוי עם ילד, ואני רואה כמה כוחות ועל כמה דברים צריכה לוותר אמא בשביל הילד שלה,אבל אפילו אני רחוק מלהבין מה זה להיות אמא, אז בחורה בת 18 כשהיא חותמת על חוזה עם עתודה לא יכולה לתאר לעצמה מה זה להיות אמא? מה זה לפרנס ילד קטן (=אלפי שקלים בחודש)? ונשאלת שוב השאלה עד כמה זה מוסרי להחתים על חוזה כזה נערות צעירות?
בקיצור ולעניין, אני ממליץ בחום להימנע מחתימת חוזים כאלה " אטראקטיבים" עם הצבא כי זה יכול להרוס את החיים!

nexuson31/07/2005 בשעה 20:11

לפי דעתי כל הקשור בעתודה אינו מוסרי ופוגע מאוד בעתודאים. עד כמה שאני מדבר עם חבריי העתודאים 90% (וזה לא מוגזם) אינם מרוצים והיו רוצים להשתחרר מהמחויבות לקבע…

גליה01/08/2005 בשעה 14:04

עם כל הכבוד – עתודאים רכשו תואר ראשון(!!!) קיבלו מענקים והיו להם 3-4 שנים להבין את החוזה , להתבגר ולהחליט אם הם רוצים לפרוש בזמן הלימודים! אי אפשר להפוך למהנדס , להימלט משירות קרבי , ואח"כ לשרת בתנאי קצונה 3 שנים , ללא תורניות מכבידות וכו´ ולהגיד שלום ותודה . פשוט אי אפשר , זה לא הוגן לגבי שאר החיילים .איך צה"ל יוכל להסביר דבר כזה ?

לעומת זאת תכניתנים – זה סיפור אחר לגמרי . צעירים שנתנו חצי שנה מזמנם החפשי לצבא, בקורס צבאי לכל דבר , מתיש וכולל תורניות . בגיל 18+ כבר היו אחרי הקורס ,חיילים בסדיר , בלי אפשרות לשקול שוב את העניין. אף אחד מהם לא עשה זאת כדי להשתמט משירות קרבי (ואולי להציל את חייו), כולם בנים יחידים/משפחות שכולות או כאלו עם פרופיל נמוך, שבכל מקרה לא היו חיילים קרביים .
בניגוד לעתודאים לא קיבלו שום מענק , מקבלים כל השירות הצבאי שלהם 350 ש"ח בניגוד ל700 שמקבלים עתודאים.
לעתודאים אין קייס , כי אין ארוחות חינם , לתכניתנים יש .
אם תגידו שהם רכשו מקצוע מבוקש….. ובכן החבר´ה האלה בד"כ עושים עבודה מאומצת ואחראית ונותנים לצה"ל פרט לחצי שנה גם שירות מעולה . שנתיים וחצי קבע זו חזירות מצד הצבא לדרוש מהם ,מקסימום חצי כנגד ההשקעה של צה"ל בקורס,כמו שנדמה לי דורשים מאלו בגל"צ.

גליה01/08/2005 בשעה 22:50

האם הבקשה היא שצה"ל יעניק לעתודאים דחיית שירות ואפשרות להמשיך ללמוד לאחר התיכון והם בתמורה לצ´ופר הזה ישרתו 3 שנים של שירות נוח בצבא? מריח קצת כמו אפלייה, לא ?

ולי לא יצא עדיין לפגוש עתודאי בסדיר שהוא לא קצין,לעומת זאת אני מכירה לפחות שניים שהשיקול שלהם להצטרף לעתודה היה חשש גדול משירות קרבי , ולא, שירות קרבי זה לא התנדבות , מי סיפר לך את זה ? השירות בסיירות מסויימות ובטייס הוא התנדבות , אבל תותחנים או גולני לדוגמא ,זה לא משהו שאתה יכול לסרב לו .
עם כל הטרוניות עדיין עתודאים נהנים בסדיר מתנאים ומיחס הרבה יותר טוב מאשר חפ"שים אחרים.
פשוט אי אפשר לשחרר מי שקיבל כל כך הרבה הטבות מכל חובה שהיא מעל למינימום שחייל רגיל חייב בהן .

השארת תגובה

0 thoughts on “עתודה וקד"צים – חוקי או לא?! מ

Leave a Message