בית  »     »   שאלה לעו"ד זאב פישר

שאלה לעו"ד זאב פישר

מוטי | 24/04/2007 |
יש לי ידיד שהוא פעיל שמאל והוא לא התגייס לצה"ל. ואילו אני אמור להתגייס עוד מעט . הידיד שלי טוען שצה"ל מבצע פשעי מלחמה מן החמורים שבשחר ההסטוריה ופעולתיו לא חוקיות בעליל . ושאם אני אתגייס לצה"ל ייתכן והועמד לבית דין בינלואמי לפשעי מלחמחה בעוון היותי משרת בצבא לא חוקי שמבצע פשעי מלחמה קשים. האם זה נכון? הוא ציין בפניי שהוענש בבית דין בינלואמי לחיילים שנמצאים בצה"ל במסגרת קרבית הוא בין 9 שנים למאסר עולם.האם זה נכון? רק על עצם היותם משרתים!! האם צה"ל מגן על חיילים שמשרתים בצבא מפני העמדה לבית דין בהאג?
מישהו24/04/2007 בשעה 10:10

צה"ל בבתי דין בינלואמיים בעוון פשעי מלחמה – עבירות שבתי הדין יכולים להטיל גם מאסר עולם.

לא המדינה ולא צה"ל לא יכולים לעשות דבר ולא חצי דבר נגד העמדה לדין של קצינים וחיילים בבית דין בינלואמי ועל כן הקצינים הללו לא יוצאים משערי מדינת ישראל לחו"ל.

העונשים בבתי הדין בהאג אכן יכולים לנוע בין שנים לעשרות שנים של מאסר על השתפפות של חייל בפעיליות שע"פ החוק הבינלואמי נחשבת כפשעי מלחמה.

לעיתים פקודות שאצלנו הם חוקיים מתפרשות אצל בתי הדין הבינלאומיים כפשעי מלחמה חמורים.
ועל כן נסיעה של חייל/קצין לחו"ל עלולה לחשוף אותם לתביעות ולהעמדה לדין בבית דין בהאג.

מישהו24/04/2007 בשעה 10:20

פשע מלחמה הוא עבירה בת ענישה לפי המשפט הבינלאומי, בשל הפרה של חוקי המלחמה על ידי אדם או קבוצה של אנשים, אנשי צבא או אזרחים. כל הפרה של חוקי המלחמה היא פשע מלחמה!!

ההדגשה היא על :"כל הפרה".

דוגמא:הוצאה להורג ללא משפט היא פשע מלחמה.

מדינת ישראל מחסלת מחבלים ממטוסים בלי משפט . ויש מדינות המגדירות זאת כפשע מלחמה . על כן אם אותו טייס ייסע לחו"ל הוא עלול לסכן בהעמדה לדין בגין פשעי מלחמה.
אע"פ שמבחינת מדינת ישראל הוא קיבל פקודה חוקית.

מתן גרוס- צוות המשרד24/04/2007 בשעה 17:34

למיטב ידיעתי עד היום לא הועמד שום חיילקצין מצה"ל למשפט בגין פשעי מלחמה.

השארת תגובה

0 thoughts on “שאלה לעו"ד זאב פישר

Leave a Message