בית  »     »   שאלה לעו"ד זאב פישר

שאלה לעו"ד זאב פישר

אירית | 17/05/2007 |

אם חיילת מתלוננת על אונס האם חוקרים גם אותה או רק את החשוד?
האם יכולים לעלות על כך שלא היה אונס?
אם מוציאים שלא היה אונס וזה היה תלונת שווא -האם סוגרים את התיק?

האם זה נכון שמרגע הגשת התלונה החשוד מושם בכלא עד סיום המשפט?

גלית17/05/2007 בשעה 16:10

ומי שהעללת עליו יכול לתבוע ממך כסף בבית משפט (אני חושבת ולא בטוחה במה שאמרתי לך)

מתן גרוס- צוות המשרד17/05/2007 בשעה 17:16

תלונת שווא הינה עבירה פלילית לכל דבר.
חיילת שמתלוננת על אונס נחקרת ולרוב תעבור עימות מול החשוד.
החייל לא יעצר אוטומטית לרוב אלא רק לאחר שגרסת המתלוננת תאומת.
צירפתי לך כתבה על חיילת שבדתה אונס ובסופו של דבר נשפטה לחצי שנת מאסר.

אירית17/05/2007 בשעה 19:38

1.איך יהיה אפשר להוכיח שהיא דוברת שקר ??

האם החוקרים יכולים לחקור אותה כמה פעמים או לחקור אנשים נוספים?

2.שאתה אומר שהחייל ייעצר לאחר שגרסת המתלוננת תאומת – האם אתה מתכוון לכך שיראו שהיא כל הזמן אומרת שהוא אכן עשה זאת?

3.ועדיין לא הבנתי איך אפשר לעלות על זה שזה תלונת שווא . הרי אם בהגשת התלונה החיילת עומדת על שלה ויש לי גירסה מוצקה . למה שיחקרו אותה שוב?

4.האם סתירות בחקירה של המתלוננת על דברים קטנים יכולים (כמו :זמן ומקום) לעלות חשד אצל החוקרים או שמספיק רק התמונה הכללית?

5.האם חצי שנה זה העונש המקסמילי על עבירה של תלונת שווא.?

מתן גרוס- צוות המשרד17/05/2007 בשעה 23:56

1. בעזרת חקירת מצ"ח, עדויות וראיות שונות.
החוקרים יכולים לזמן אותה לחקירות ולחקור חיילים נוספים, עדים וכדומה.

2. לא. שיהיו עדויות שתומכות בסיפור שלה.

3. יחקרו אותה שוב כי במקרים של "מילה מול מילה" צריך להביא דבר נוסף שיתמוך בגרסת המתלונןת וללא עדותראייה שתתמוך בתלונה ברוב המקרים היא תבוטל.

4. כן. סתירות בעדות יכולות בהחלט לגרום לחוקרים לחקור בכיוון של תלונת שווא מצד המתלוננת.

5. העונש המקסימלי בגין עבירה כזו ("האשמת שווא") הינו עד 3 שנות מאסר.

עו"ד זאב פישר18/05/2007 בשעה 12:11

אירית שלום,

לתשובתו הטובה של מתן, אוסיף עוד כמה דברים.

ראשית, העללה על אדם שאנס חיילת היא עבירה חמורה מאוד וגם מעשה איום ונורא שעלול להביא לחיסול הקריירה והרס משפחתו של אותו אדם. מדובר בעבירה פלילית חמורה, שהעונש עליה הוא מאסר בפועל לתקופה ממושכת.

יחד עם זאת, כפי שציינת, קשה יהיה מאוד (אבל לא בלתי אפשרי) להוכיח תלונת שווא ללא הודיה של החיילת כי פיברקה את התלונה. אגב, גם עבירות רבות אחרות בצבא (למשל, עבירת סמים על ידי חייל שהשתמש בסמים לבדו) כמעט בלתי אפשר להוכיח בלי הודיה, ולכן חוקרי מצ"ח לוחצים ומוציאים הודיות.

החשש לחקירה אגרסיבית של חוקרי מצ"ח, לצד עליהום שעלול להיות מופעל כלפי המתלוננת על ידי החשוד/נאשם הביאה לאחרונה ל"אופנה" חדשה – מתלוננות רבות יותר ויותר לוקחות עורכי דין וייצוג משפטי דוגמת המשרד שלנו, למרות שהן אינן מואשמות בדבר.

ככלל, נכונים דבריו של מתן כי תלונה כשלעצמה לא תספיק בהכרח למעצר, אך בדרך כלל, לא יהיה צורך בעדות מסייעת חיצונית כדי לבצע מעצר, אלא יהיה די במשקל פנימי גבוה של התלונה (כלומר, התלונה מפורטת, ברורה והגיונית). כמו כן, לא כל סתירה או חוסר הגיון באמרה יוביל לקביעה כי האמרה אינה הגיונית. מחקרים הוכיחו כי קורבנות עבירות מין אינן נוהגות תמיד בהיגיון ובמקרים רבים קורבנות אונס התקשרו, למשל, לאנס לאחר האונס וגילו כלפיו סימפטיה.

לשופטים ולחוקרים יש מגוון דרכים לבדוק את נכונותה והגיונה הפנימי של האמרה, ולרוב אמרת אמת תהיה מספיק מפורטת כדי להביא למעצר – ואף להרשעה.

מאידך, סתירות _מהותיות_ בעדות המתלוננת (זמן ומקום ייחשבו בדרך כלל כסתירות מהותיות) יביאו להחלשת משקל הראיות וככל שסתירות אלה יהיו מהותיות יותר, כך תיטה יותר הכף לעבר חלופת מעצר (למשל מעצר פתוח לאנשי צבא / מעצר בית למשוחררים).

יחד עם זאת, בדרך כלל רק סתירות דרסטיות באמרה או עדות חיצונית כלשהי יביאו לחקירת המתלוננת עצמה בחשד של תלונת שווא. צריך לזכור כי למרות האפשרות התיאורטית, רק במקרים נדירים הועמדו לדין מתלוננות בעבירה של תלונת שווא, וזאת משום שלרשויות התביעה אין רצון להרתיע מתלוננות מלהגיש תלונות.

למיטב ידיעתי, אזכור פסק הדין שצירף מתן הוא העונש החמור ביותר שניתן בשנים האחרונות למתלוננת תלונת שווא, אף כי העונש בחוק הוא 3 שנים, כפי שציין מתן.

לסיכום, חיילת אשר נאנסה – טוב תעשה אם תתלונן. היא בהחלט צפויה לחקירה, היא תתבקש לבצע עימות לא נעים עם החשוד (ואם תסרב, תפגע במשקל החשדות נגדו), ותידרש אף להעיד בבית המשפט, כשהחשוד נוכח. כל אלה דברים לא נעימים אך נדרשים. עם זאת, למתלוננת כזו אין כלל מה לחשוש מהעמדה לדין באשמה של תלונת שווא.

מאידך, חיילת אשר שוקלת לבדות אונס – עליה לחשוב על שני דברים. האחד, כי מקרים של אונס הם מקרים מורכבים מאוד, עתירי פרטים, פרטים רבים ניתן לבדוק, ולעתים קרובות יש לחשוד אליבי טוב. לכן, יהיה זה כמעט בלתי אפשרי לפברק תלונה בצורה אמינה עד כדי כך שתביא להרשעה. מאידך, שקרים מסוג זה עשויים בהחלט להתגלות, ואז המתלונת עומדת בחשש ניכר של העמדה לדין.

בברכה,
עו"ד זאב פישר

השארת תגובה

0 thoughts on “שאלה לעו"ד זאב פישר

Leave a Message


נושאים מומלצים