בית  »     »   שאלה על נפקדות וגימלים *

שאלה על נפקדות וגימלים *

אור | 16/05/2007 |

שלום מזה 4 שבועות אני בבית "בגימלים" אמרתי למפקד שלי כל הזמן שאני בגימלים אבל לא על כל התקופה הזאת יש לי גימלים וחסר לי שבוע גימלים.

אני לא רוצה לזייף גימלים כי זה ניראה לי פלילי לעשות דבר כזה והסיבה שלא אמרתי למפקד שלי שאני לא קיבלתי גימלים ולא חזרתי לבסיס היא כי לא רציתי שהוא יתחיל לבוא אליי הביתה לשגע אותי אני חייל עם בעיות ת´´ש רציניות בבית עוד לא אישרו לי הקלות ת´´ש סופיות ביגלל סחבת צבאית המצב בבית החמיר וגם הייתי חולה אז יצאתי לגימלים וכשראיתי שהמצב בבית לא מאפשר לחזור החלטתי לההוציא גימלים כמה שאפשר והייתי חייב להישאר בבית..

בכל אופן כשאחזור לבסיס ואתן לו את הגימלים וכשישאל איפה השאר והגיד לו שהייתי נפקד בימים האלה..

אז ביגלל שהימי גימל שהיו חסרים לי הם לא רצופים ובניפרד אחד מהשני האים אשפט על כל ארבעת השבועות כנפקד ?
האים יאשימו אותי במשהו פלילי כמו העלמת מידע או שקר או כל דבר אחר פרט לנפקדות ?

מתן גרוס- צוות המשרד16/05/2007 בשעה 15:36

כעקרון מדיניות הפרקליטות הצבאית היא שבמידה וחייל נפקד מקבל חופשת מחלה (ימי ג´) בזמן הנפקדות הוא לא יישפט בגין הימים ששהה בחופשת מחלה אלא רק על ימים בהם לא היה לו אישור להעדר מהשירות.

כמו כן כנראה שתשפט רק על שבוע הנפקדות, אך כמו כן יוכלו ככלל להאשימך גם בעבירה נוספת מלבד עבירת הנפקדות והיא על כך שדיווחת דיווח כוזב על כך שאושרו לך ימי מחלה.
בכל מקרה המשפט יהיה בוודאות כמעט מוחלטת בהליך דין משמעתי וללא רישום פלילי (שלא קיים בהליך כזה).
אם אכן תשפט על נפקדות אחת של 7 ימים ועוד עבירה נוספת של דיווח כוזב בהליך דין משמעתי קצין בדרגת סגן אלוף יוכל להטיל עלייך עונש מצטבר של עד 42 ימי מחבוש (כלא) – בתנאי שאין כנגדך עונש מחבוש מותנה בגין עבירות דומות.

אור16/05/2007 בשעה 15:45

תודה על התשובה ועוד שאלה אחת .. המפקד יחידה שלי הוא בדרגת סגן אלוף אז אים וירצו לשפוט אותי על זה מולו אני יכול לא להסכים להישפט אצלו? והאים כדאי לי לעשות את זה?

מתן גרוס- צוות המשרד16/05/2007 בשעה 16:08

כעקרון זכותך במשפט מול סגן אלוף לסרב להשפט.
האפשרויות הן או לבקש להשפט בפני מפקדו של קצין השיפוט, או לבקש להשפט בפני בית דין.
האופציה הראשונה די פשוטה וברורה.
באופצייה השנייה ימונה קצין מהיחידה שישאל אותך לפשר סירובך ויעלה את דברייך על כתב. לאחר מכן יישלח מכתב זה יחד עם חוות דעת הקצין לפרקליטות הצבאית המחוזית שם אמור הפרקליט להחליט האם להעביר את התלונה לבית דין או להחזירה לדין משמעתי בפני קצין שיפוט אחר.
במקרים כאלו בהם אין כל צורך להעמיס על בתי הדין ומהות העבירה מספקת ענישה בהליך דין משמעתי ולא מהווה צורך בהכתמת החייל ברישום פלילי התלונה תוחזר להליך דין משמעתי ברובם המוחץ של המקרים.
מה שאומר שתשפט מן הסתם (ב-99%, כי אני לא מכיר את המקרה מיד ראשונה או את עברך המשמעתי) על ידי קצין שיפוט אחר ביחידה, כנראה בדרגה גבוהה יותר, רק שתצטרך לחכות להחלטת הפרקליט כמה ימים.
חשוב לציין שקצין בדרגת אלוף משנה (ומעלה) יכול להטיל עונש כבד יותר בגין העבירות שציינתי בהודעה הקודמת – עד 56 ימי מחבוש (כלא) במצטבר.
לכן במידה ותסרב להשפט ייתכן והתלונה תעבור למפקד של הקצין שישפוט אותך – גם במקרה של סירוב והעברה למפקד וגם במקרה של בקשה להעברת התלונה לבית דין – וייתכן מאוד שדרגתו תהיה אלוף משנה ומעלה.

השארת תגובה

0 thoughts on “שאלה על נפקדות וגימלים *

Leave a Message


אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נושאים מומלצים