בית  »     »   שחרור עתודאי מקבע

שחרור עתודאי מקבע

גיל | 30/04/2007 |
אני נמצא בשנתי השנייה בקבע, ומסיבות כאלה ואחרות לא מעוניין להמשיך עוד (יש לציין שאני אכן משרת במקצוע) שוחחתי על כך עם מפקד היחידה אך הוא אמר לי שאין סיכויי שאני משתחרר. מקריאת המאמרים באתר אני מבין שאיני יכול לדרוש מהצבא שחרור עקב ההתחייבות הקשיחה שחתמתי. מספר שאלות על העניין: 1. מה אם חתמתי בגיל 17 (ללא חתימת הורים?) האם החוזה חוקי? במקרה הערעור של הקדצניקים שהחוזה שלהם "אבד"- הם טענו ש"לא ידעו על ההתחייבות לקבע", אם אני אומר שאכן ידעתי על ההתחייבות, אבל היא לא חוקית כי הייתי קטין? 2. ישנה שמועה שבתקופת בועת ההייטק חברות "קנו" עתודאים מהצבא. האם אני יכול "לקנות" את החופש שלי עכשיו? לשלם סכום כלשהו לצבא תמורת שחרורי? איך ניתן לברר דבר כזה? 3. אני מבין שכבר שאלו זאת הרבה.. אבל האם יש מ-ש-ה-ו שניתן לעשות, שאינו כולל כלא?
מתן גרוס- צוות המשרד30/04/2007 בשעה 20:22

כפי שקראת במקרה של הקד"צניקים שחתימתם אבדה, אחד מהנימוקים שהעלו בבג"צ הינו שעצם העובדה שהם היו במסלול שכולל התחייבות קשיחה- בו נאמר להם מספר פעמים שהשירות במסלול כולל התחייבות לשירות בקבע והדבר היה גלוי לכל חייל ולא הוסתר – לפיכך הרי שבעצם זאת שהחיילים נשארו במסלול מצביעה על מין חוזה בלתי כתוב ועל כך שידעו במישרין שיצטרכו מן הסתם להשלים את ההתחייבות לשירות בשירות הקבע.

לגבי תשלום על פדיית המשך החוזה – הדבר מוכר לי ממקרים מסויימים של קצינים (ולא עתודאים) שביקשו להשתחרר ובמקרים שמסויימים הדבר הותנה על ידי המפקדים ואגף כח האדם בכח שישלמו מין פיצויים על יתרת החוזה שלהם. בכל מקרה גם אם דבר כזה קיים בעבור עתודאים הוא בכל מקרה יצטרך את אישור המפקדים שלך, וכמו כן את אישור אגף כח האדם הצה"לי.

בכל מקרה מומלץ להסביר במפורש למפקדייך שאינך רוצה להמשיך בשירות הקבע.
לא כדאי להסתמך על כך שהם יבינו זאת מהתנהגותך או שתניח שהם יודעים זאת – זהו בעצם השלב הראשון.
בנוסף אני חושב שכדאי לך להיוועץ עם עו"ד פרטי שמתמחה בדיני צבא. במקרים מסויימים ובבדיקת המקרה לעומק ייתכן שיימצאו אפשרויות נוספות שאתה יכול לנקוט אל מול הצבא , וכמו כן הוא יוכל לבדוק אולי בצורה עמוקה יותר את העניין של חתימת ההתחייבות בגיל 17 ללא חתימת ההורים ואולי לשקול עתירה לבג"צ שתפעיל לחץ על הצבא.

בהצלחה.

השארת תגובה

0 thoughts on “שחרור עתודאי מקבע

Leave a Message