בית  »     »   תיסיר והייב – 8 שנות מאסר ????!!!

תיסיר והייב – 8 שנות מאסר ????!!!

עמית זוהר | 12/08/2005 |
שלום רב. אתמול נגזר דינו של החייל הבדואי שהרג את הבריטי בעזה. גזרו לו 8 שנות מאסר !!!! אני שואל, מה דעתך על הפסיקה הזו. אני שירתתי במ"צ ונכחתי במספר דיונים בבית הדין בקסטינה. לפחות מהצד היה נראה שהשופטים באו עם החלטה מראש ורצו רק להכניס למסכן הזה כמה שיותר. מה דעתך על הייצוג שהוא קיבל ? האם ניתן היה לעשות יותר ? בלב כבד, עמית
wasted2012/08/2005 בשעה 18:02

8 שנים על הריגה של בן אדם זה הרבה???
חייל שירה בו סתם כי הוא השתעמם וכי הצלם הבריטי התגרה בו?
בסדר, אני מבין שהחייל הזה בעל פיגור שכלי קל, ומצב נפשי קשה אבל עדיין!!!

איזה מדינה של רחמנים נהיינו…

עו"ד זאב פישר12/08/2005 בשעה 18:17

עמית שלום,

את תשובתי לך אחלק לשניים:

ברמה הערכית, המעשה שעשה תייסיר הוא מעשה חסר עכבות, והעונש אינו חמור ומוצדק בגין המעשה.

מאידך, לצערי, הצבא טומן את ראשו בחול בעניין חיילי הגדס"ר. כמי שייצג רבים מחיילי הגדס"ר בחלק ניכר מענייניהם, וביניהם, רבים מחבריו האישיים של תייסיר, אני יכול להגיד שהצבא נוהג באופן בלתי הוגן כלפי אותם חיילים.

מדובר בחיילים ברמה אישית נמוכה מאוד, חלקם (לרבות תייסיר), על סף פיגור שכלי. הצבא הציב את החיילים האלה, שכושר העמידה שלהם הוא לא כמו של חיילים אחרים, במשך תקופות של למעלה משנה בגזרה הכי מסוכנת, במצבים של פעילות מבצעית בלתי פוסקת, וירי נמשך, ותוך שהם מבצעים שמירות רצופות של עשרות שעות.

קשה להגיד את זה, אבל לצבא היה נוח לעשות את זה, כי הם בדואים, ולא התלוננו.

במקום להתלונן, הם עישנו סמים, כי זו הייתה הדרך לעמוד בלחץ.

במשך למעלה משנה (ויש לכך הוכחות חד-משמעיות) למצ"ח היה מידע שלמעלה מ-10 חיילים ביחידה שמאבטחת את הציר הכי מסוכן מעשנים סמים באופן קבוע תוך כדי פעילות מבצעית. גם המפקדים ידעו. אף אחד לא עצר את זה.

לא פלא שהגדוד הזה הסתבך כמעט בכל עבירה אפשרית. הציבו אותם בלחץ שאף אדם לא יכול לעמוד בו.

בפרספקטיבה הזו, אפשר אולי להבין מדוע חייל מצטיין כמו תייסיר מאבד את הראש ועושה דברים כמו שהוא עשה.

ברמה המשפטית, לצערי, אדם חף מפשע הורשע בבית הדין. ישנו לפחות ספק סביר שהמוות הוא תוצאה של הרשלנות הרפואית. מפאת כבודם של השופטים לא אביע את דעתי על התנהלות הדיון, אלא רק על המסקנה הסופית – אני חושב שהשופטים שגו, ושהמסקנה המשפטית המתבקשת היתה זיכוי.

לבסוף, תייסיר קיבל את הייצוג המשפטי הטוב ביותר שהיה יכול לקבל. איני מכיר אישית את עורכי הדין שייצגו אותו במילואים, אך חלק הארי של העבודה, שנעשה ע"י עו"ד עידן פסח נעשה במסירות ועל הצד הטוב ביותר. כפי שאמרתי בעבר, עו"ד פסח הוא מטובי עורכי הדין העוסקים בתחום הצבאי.

הרשעתו של תייסיר והעונש שאינו קל היו למרות הייצוג הטוב, ולא בגללו.

בברכה,
עו"ד זאב פישר

השארת תגובה

0 thoughts on “תיסיר והייב – 8 שנות מאסר ????!!!

Leave a Message