איך מזהים פקודה בלתי חוקית בעליל

| 22/02/2022 | מאמרים בנושא החובה לשרת, סרבנות גיוס

אם אתם חיילים קרביים – בין אם בסדיר או במילואים – אחד המושגים שחשוב מאוד שתכירו הוא פקודה בלתי חוקית בעליל. פקודה בלתי חוקית בעליל היא פקודה צבאית שברור כי אינה חוקית כלל. למעשה, לפי חוק, יש לסרב לציית לה. אם החייל בכל זאת ציית לפקודה בלתי חוקית בעליל, הוא יישא באחריות הפלילית לתוצאות מעשיו  – כאשר התירוץ "צייתי לפקודה", לא יהיה קביל עבורו.

איך מזהים פקודה בלתי חוקית בעליל?

פקודה בלתי חוקית בעליל היא פקודה פלילית לפי חוקי מדינת ישראל. כלומר, חייל מתבקש לבצע מעשה שהינו פלילי לחלוטין וכן גם סותר ערכים מוסריים בסיסיים ואלמנטריים, ולכן הוא גם יישא באחריות על מעשה זה. במילים אחרות, פקודה בלתי חוקית בעליל היא פקודה שאינה חוקית וגם ביצועה אינו חוקי, ותוצאותיה הרות אסון. 

כדי לזהות פקודה בלתי חוקית בעליל צריך לחשוב באופן רציונלי, ולא לציית באופן עיוור לפקודות; פקודה לא חוקית בעליל צריכה להיות בולטת וברורה. 

דוגמאות לפקודה בלתי חוקית בעליל 

הדוגמה הקלאסית לפקודה בלתי חוקית בעליל – שגם שיצרה את המושג הזה – היא טבח כפר קאסם במבצע קדש. באותו יום הוטל עוצר על כפרים ערביים, ונקבע כי יש לירות על כל מי שמפר את העוצר. מפקד החטיבה החליט להקדים את שעת כניסת העוצר ברגע האחרון, ונציגי הכפרים קיבלו את ההודעה על כך חצי שעה לפני כניסת העוצר. באופן טבעי, תושבים ערביים רבים שעבדו מחוץ לכפרים לא היו ערים לשינוי בעוצר, ולכן חזרו אחרי כניסתו. בעוד מרבית הדרגים הבינו את הבעייתיות ולא פתחו באש, מפקד פלוגה אחת, זו שפעלה בכפר קאסם, החליט להקשיב להנחיות כפי שהן, ולמעלה מ-40 אנשים נהרגו אותו ערב.

חשוב לדעת שלא רק דיני נפשות נכללים במסגרת פקודה בלתי חוקית בעליל, וכן גם פקודות אחרות – כמו, למשל, גניבת תחמושת ממחסנים של יחידות אחרות, גרימת נזק לטנקים כדי להקל על עומס העבודה וכן הפרת חוקי בטיחות – יכולות להיחשב לפקודות בלתי חוקיות בעליל.

ההבדל בין פקודה בלתי חוקית לבין פקודה בלתי חוקית בעליל

לצד פקודה בלתי חוקית בעליל, ישנו מושג נוסף – פקודה בלתי חוקית. פקודה בלתי חוקית היא פקודה שעוברת על החוק, אך התוצאות שלה לא הרות אסון וחסרות מוסר כמו אלו שהצגנו. פקודה כזו, למשל, יכולה להיות חיפוש בבית כאשר אין צו חיפוש. במקרה של פקודה בלתי חוקית, יש לציית לפקודה, ולאחר מכן ניתן לקבול את המפקד או לפנות להליכי בירור משמעותי אחרים. 

נענשתם בעקבות סירוב לפקודה בלתי חוקית בעליל? פנו לעורך דין צבאי

במידה וסירבתם לבצע פקודה שבעיניכם היא בלתי חוקית בעליל, הועמדתם למשפט צבאי ואתם אף עלולים להיכנס לכלא צבאי, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין צבאי מומחה. משרד עורך דין צבאי בני קוזניץ ועידן פסח מתמחה בהתמודדות עם המערכת הצבאית ומשרד הביטחון, וישמח לעמוד לרשותכם ולספק ייעוץ מעמיק, מקיף ומקצועי.

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים