ביטול פטור מגיוס

חוק שירות ביטחון, [נוסח משולב], התשמ"ו-1986, קובע חובת גיוס לצה"ל על כלל האזרחים בישראל בהגיעם לגיל יוצא צבא (18).

חוק שירות ביטחון, [נוסח משולב], התשמ"ו-1986, קובע חובת גיוס לצה"ל על כלל האזרחים בישראל בהגיעם לגיל יוצא צבא (18). החוק מסדיר גם את הכללים המאפשרים לא להתגייס ולקבל פטור משירות ביטחון ואי גיוס לצה"ל. פטור משירות בצבא ניתן לקבל במגוון מקרים, למשל פטור עקב נישואין או הריון (לנשים בלבד), פטור מטעמי בריאות, מטעמי מצפון או דת ועוד. פטור משירות ביטחון ניתן לקבל לפני מועד הגיוס לצה"ל או במהלך השירות צבאי. הפטור הוא משירות חובה ומשירות מילואים.

פטור מגיוס מתי מקבלים פטור מגיוס?

פטור משירות ביטחון ומגיוס לצה"ל אפשרי במגוון מקרים, חלקם לגברים, חלקם רק לנשים: • פטור לנשים בלבד עקב הריון, נישואין או הורות. • פטור עקב הגירה לחו"ל המיועד למי שהיגר מהמדינה לפני גיל 16 ושהה בחו"ל עד גיל מאוחר. • פטור מטעמי הכרת דתית בהתאם לסעיפים 39 ו-40 לחוק שירות ביטחון. • פטור מטעמי בריאות ופרופיל נמוך. • פטור מטעמי מצפון. • פטור בגלל מצב משפחתי או עקב צורכי המשק הלאומי. בנוסף, חשוב לציין כי ערביי ישראל, דרוזים דתיים, וכן נשים דרוזיות וצ'רקסיות מקבלים פטור מגיוס. כמו כן, גברים יהודים הלומדים בישיבה במסגרת הסדר תורתו אמונתו יכולים לדחות את הגיוס עד לגיל הפטור, בהתאם להסדר.

מי רשאי לבקש את ביטול הפטור?

ביטול פטור מגיוס מאפשר להתגייס לצבא ולתרום למדינה. המועמד או המועמדת לשירות צבאי יכולים לשלוח הצהרה מקורית ללשכת הגיוס, ניתן לשלוח את ההצהרה באמצעות דואר רשום או למסור אותה באופן אישי בלשכת גיוס, כמובן טרם מועד הגיוס, ועדיף מוקדם ככל הניתן. כמו כן, גם הצבא יכול לבטל פטור שניתן למועמד או למועמדת לשירות ביטחון, לרוב במקרים בהם מלש"בית הצהירה כי היא דתייה ומנהלת אורח חיים דתי, לאחר שקיבלה פטור מטעמי דת. כדאי לדעת כי צה"ל החל להפעיל חוקרים כדי לבדוק האם ההצהרה כנה ונכונה. במידה והחוקרים מגלים כי נערה שהצהירה על אורח חיים דתי למעשה מחוללת שבת ואינה שומרת על כשרות ואורח חיים צנוע, יועלה הנושא לדיון בוועדת הפטור על מנת לבטל את הפטור שקיבלה הנערה. ראוי לציין כי חתימה על תצהיר כוזב הינו עבירה פלילית, ובמידה והנערה מורשעת בהצהרה כוזבת, הפטור יבוטל והיא צפויה גם לעונש.

מתי עולה הצורך בביטול הפטור?

צעירים רבים לפני גיל הגיוס שמקבלים פטור או פעלו לקבלת פטור מסיבה זו או אחרת, עשויים לשנות את דעתם וברצונם לתרום למדינה ולשרת כמו כל אזרח ישראלי. יש סיבות שונות מדוע הצעירים מעוניינים לבטל את הפטור, למשל דתייה שקיבלה פטור מטעמי דת אך בחרה באורח חיים חילוני ומעוניינת לשרת בצבא, או צעיר שקיבל פטור עקב פרופיל נמוך המעוניין לשרת.

העלאת פרופיל

מועמדים לשירות שקיבלו פרופיל נמוך המקנה להם פטור, אשר מעוניינים להתגייס, יכולים במקרים מסוימים להעלות את הפרופיל. יש לשלוח מכתב מפורט ומנומק לבקו"ם, עם מסמכים רפואיים וחוות דעת של רופאים מומחים. לרוב, המועמד יידרש להתייצב בפני ועדה רפואית בצבא כדי לגבש החלטה בעניינו. ביטול פטור מגיוס הוא הליך מורכב המחייב שיקול דעת והבנת המעשה, מומלץ לבצעו בליווי של עורך דין צבאי מנוסה המכיר את הנושא לעומק.

עו"ד עידן פסח

עו"ד עידן פסח להציג את כל הפוסטים של עו"ד עידן פסח

שימש במהלך שירותו הצבאי כתובע צבאי וכסניגור צבאי בכיר. במהלך שירותו, היה עו"ד פסח מבכירי והידועים שבסניגורים הצבאיים וטיפל ב"כבדים" שבתיקי הסניגוריה, בכל שלבי ההליך לרבות דיוני מעצר, הקראות, טיעונים לעונש ומשפטי הוכחות במגוון הנושאים הפליליים והצבאיים הקיימים. 

השארת תגובה