חקירות מצ"ח

| 23/03/2015 | מאמרים בנושא חקירת מצ"ח וזכויות הנחקר, מצ”ח

המדריך המלא והשלם לחקירות מצ"ח

מדריך זה נכתב לרווחת חיילי צה"ל ומשפחותיהם על ידי צוות של עורכי דין צבאיים ממשרד עורכי דין קוזניץ, פסח ושות' בעלי וותק מצטבר של יותר מ- 30 שנות ניסיון משפטי ומקצועי בייצוג חיילים מול מצ"ח בחקירות מצ"ח מורכבות (סמים, אלימות, הריגה, רצח, שימוש בלתי חוקי בנשק, עבירות מין, עבירות מחשב ועוד), ניסיון שהחל להיצבר אי שם בשנות ה- 80 וממשיך להיצבר עד לעצם היום הזה.

חשוב לציין, כי המדריך המובא להלן אינו נועד להוות תחליף לייעוץ אישי ופרטני ביחס לחקירת מצ"ח קונקרטית המתנהלת בזמן אמת. במקרה של חקירה מתנהלת נמליץ על קבלת ייעוץ משפטי מיידי ובזמן אמת לחייל הנתון בחקירה.

המדריך אמור לשמש "מורה דרך" לחיילים ומשפחותיהם המבקשים להרחיב את ידיעותיהם בנושא זה ולהתכונן מראש לחקירה פלילית בצה"ל, שהינה עניין רציני וחמור ובעל השלכות רבות על עתידו של החייל הנחקר.

סדר פעולות מיידי לביצוע ע"י המשפחות

כאשר הורה או בן משפחה מגלה כי יקירו נלקח לחקירה במצ"ח – הזמן יקר מפז. כל התמהמהות יכולה לעלות ביוקר רב. ולכן, אנו ממליצים על סדר הפעולות הבא:

1.      אם נודע לך שבן משפחתך עוכב לחקירה – הסדר לו ייעוץ וייצוג משפטי מיידי על ידי עורך דין צבאי בעל היתר לייצג חיילים (לא כל עורך דין פלילי יכול לייצג חיילים במצ"ח). אין תחליף לייעוץ נכון ומקצועי בזמן אמת מטעמו של עורך דין צבאי מומחה בתחום זה.

2.      אל תתפתו למחירים זולים דווקא או לעורכי דין שלא מטפלים בתחום ביום יום. כמו שלא פונים לעורך דין פלילי לשם עריכת חוזה דירה כך לא מומלץ לפנות בנוגע לחקירת מצ"ח לעורכי דין שאין זה תחום התמחותם. הזמן הוא קריטי. עדות הנחקר בשלבים הראשונים של החקירה היא חשובה מאוד, וקשה לתקן טעויות שנעשות על ידי נחקרים שמקבלים ייעוץ לא נכון מעורכי דין שאינם בקיאים בדין הצבאי.

3.      אם יקירך התקשר ממצ"ח והודיע כי הוא עצור – מומלץ כי תאמר לו שאתה משיג לו עורך דין צבאי שימתין עד הגעת עורך הדין לחקירה. כמו כן, נסה לשוחח עמו על מקום הימצאו (איזה בסיס מצ"ח) ולברר מתי נעצר לחקירה ובאיזה חשד.

4.      אסור לסמוך על הנחקר כי הוא "יסתדר" או להניח כי "הוא ילד טוב, בטוח שישוחרר בקרוב, הוא לא עשה דבר". מדובר בטעות נפוצה של הורים שאינם מכירים את מערכת הלחצים ואת האינטנסיביות של חקירת מצ"ח כלפי חייל, גם אם מדובר בחייל טוב וממושמע או שאינם מודעים לעובדה כי בנם היקר אכן הסתבך בעבירה צבאית או פלילית במהלך שירותו.

5.      זכותו של קרוב משפחה להעמיד לרשות הנחקר עורך דין צבאי. המשפחה יכולה לכפות על חוקרי מצ"ח עורך דין אשר יגיע לחדר החקירות או לכל הפחות ייצור קשר טלפוני מיידי עם החייל הנחקר ויעניק לו מניסיונו בטרם הנחקר יבצע טעויות בחקירה.

זימון יזום לחקירת מצ"ח

מעטים הם המקרים בהם חייל מקבל זימון מבעוד מועד לחקירת מצ"ח בחשד לביצוע עבירה פלילית. ההיגיון לא לזמן חייל מבעוד מועד הוא ברור. חייל שיידע מראש כי מצ"ח מבקשים שיגיע לחקירה יכול לכלכל את צעדיו, להתכונן, להיוועץ ואף לשבש את החקירה הצפויה. מסיבה זו ממש למעלה מ- 90% מהחקירות שמתנהלות על ידי מצ"ח מתחילות בהפתעה רבה וללא הכנה מוקדמת אצל החייל הנחקר.

יחד עם זאת, מוכרים לנו מספר מקרים שבהם מצ"ח זימנו חשוד לחקירה והוא נדרש להתייצב בכוחות עצמו. במקרים שכאלה קל יותר לחייל ולמשפחתו להיערך ולהתכונן לחקירה, בהתאם לכללים ולהמלצות שנביא בהמשך מדריך זה, ואנו ממליצים להיערך כראוי לחקירה ולא להקל בה ראש ולקוות ש"הכל יהיה בסדר".

חקירת מצ"ח "בהפתעה"

בשונה מזימון לחקירה, במרבית המקרים הפעולה הנפוצה ביותר של מצ"ח היא הגעתם של בלשי מצ"ח ליחידתו של החייל, ועיכובו לחקירה בבסיס מצ"ח הקרוב. במקרים כאלה, לרוב החייל מתבקש להגיע לחדר המפקד או הרס"ר ביחידה ושם הוא מגלה לראשונה את החוקרים או הבלשים של מצ"ח אשר מודיעים לו כי הינו חשוד בביצוע עבירה פלילית וכי הוא מעוכב לחקירה.

החייל מופתע, מזיע וחש פחד ובהלה. הוא לא יודע מה לעשות, מה הם יודעים עליו והאם מישהו הפלילי אותו. החל מאותו רגע, כל פעולה של החייל, כל שיחה, כל תנועה חשובה ומנוטרת על ידי החוקרים, לעיתים אף מוקלטת על ידם בסתר.

חשוב לשים לב שכל דבר שאומר החייל לבלשים או לחוקרים, גם אם מדובר בשיחת מסדרון – הוא ראיה קבילה שיכולה לסבך את החייל בהמשך ההליכים המשפטיים כנגדו.

ולכן, ההמלצה שלנו היא גורפת – מרגע העיכוב על החייל לפעול לקבל ייעוץ מעורך דין צבאי הבקיא בתחום האמור ולא לומר מילה לחוקרים מלבד רצונו לשוחח עם עורך דין צבאי בטרם ישיב על כל שאלה שתופנה אליו. לא לענות ב"כן ולא" לא להתפתות ולומר "אני לא אשם" או כל אמירה אחרת, גם אם היא נשמעת הגיונית.

מהו הבסיס לפתיחה בחקירת מצ"ח?

 חקירות מצ"ח נפתחות בדרך כלל אך ורק על בסיס מידע מודיעיני שקיים אצל מצ"ח בטרם החקירה ומהווה בסיס משפטי ראוי לפתיחה בחקירה גלויה ולזימון חייל לשם גביית עדות ומסירת דגימת שתן (במקרה של חשד לשימוש בסמים).

מידע מודיעיני

מהו אם כן "מידע מודיעיני" שכזה ? הרבה מאוד חיילים לא מודעים לעובדה כי מידע מודיעיני הוא בעצם מידע בסיסי שאינו מהווה ראיה משפטית ולא ניתן להגישו לבית המשפט. מידע מודיעיני הוא מידע שמצדיק אך ורק פתיחה בחקירה. לא ניתן להרשיע חייל בעבירה על בסיס  מידע מודיעיני.

הבעיה היא שבמרבית המקרים החיילים הנחקרים כל כך תמימים שהם סבורים שאם יש למצ"ח מידע על עבירה (נאמר, עישון סמים קלים בנסיבות אזרחיות ומחוץ לשעות הפעילות בצבא) אז נגמרה החגיגה ומצ"ח "יודעים הכל" ולמעשה מוטב לחייל "להודות בהכל" ולקוות שהשופט יתחשב בו בעת גזירת העונש. זוהי טעות נפוצה מאוד של חיילים בחקירה.

חשוב לזכור: גם אם מצ"ח מחזיקים מידע מודיעיני לא ניתן לעשות בו שימוש לשם הגשת כתב אישום ולא ניתן לבסס עליו הרשעה בפלילים ! מידע מודיעיני יכול להיות מיעד שגוי וחלקי, יתכן והוא מידע שנמסר עקב טעות בזיהוי מטעם המקור המשטרתי, יתכן כי מדובר במידע שקרי שנועד לסבך חייל בשל נקמה אישית או אפילו מידע שקרי שמוסר מקור של מצ"ח תמורת הטבות שאותן הוא מקבל (נאמר, סגירת תיקים פליליים של מוסר המידע או אפילו הטבה כספית).

ולכן – חשוב שחיילים ידעו כי מידע מודיעני אינו מהווה ראיה ואינו מסבך את החייל בביצוע עבירה בדין הפלילי. על החייל להבין זאת ולהימנע מלאשר פרטים מתוך המידע שמצ"ח מוסר לו במהלך החקירה, כאילו היה המידע מבוסס ומהימן.

 

לאחרונה, נחשף על ידי משרדנו כי מצ"ח משדלת חיילים למסור מידע כנגד חיילים אחרים אפילו בעבור תשלום כספי (כתבה בחדשות 2 מיום 08.03.2015: ראו בקישור כאן – עו"ד בני קוזניץ ייצג את החייל), מה שמצביע עוד יותר על כך שיש מניע ממשי לחיילים למסור מיעד שיקרי כנגד חיילים אחרים.

 

ישנן עוד כמה סיבות לפתיחה בחקירה, שהינן פחות נפוצות, לדוגמא

הפעלת סוכן סמוי ביחידה, פעולת מנע למסירת דגימות שתן ביחידה, הפללה על ידי חייל אחר, הפללה על ידי המפקדים, מציאת ראיות מפלילות בטלפון הסלולרי, עיכוב על ידי משטרת ישראל וכיוצ"ב. נבקש להתעכב מעט על הסיבות הנפוצות יותר:

הגשת תלונה במצ"ח

ישנן חקירות מצ"ח (בעיקר בעבירות מין, גניבה או שימוש בלתי חוקי בנשק) שנפתחות במסירת הודעה מצד מתלונן (חייל או אזרח) אשר טוען בתלונתו כי ביצעתם עבירה פלילית כלפיו או בנוכחותו או בידיעתו. במקרה שכזה, מצ"ח נוהגת לגבות עדות כתובה מהחייל ואף לבקש חיזוק לעדותו (כגון חומר כתוב, מסרונים בטלפון, מסמכים מהמחשב וכיוצ"ב) ולאחר מכן מתחילה חקירה גלויה כנגד החייל החשוד בעבירה.

חשוב לדעת כי לא כל תלונה מובילה בהכרח לפתיחה בחקירה ולא כל תלונה יכולה להביא להרשעה. הדבר תלוי רבות במעשיו של החייל החשוד, בתגובתו לחשד שמוטח בפניו, לעדויות שהוא יכול לבסס ולאמינות דבריו. ולכן, מומלץ בהקשר זה להימנע מלהגיב בספונטניות וללא מחשבה לתלונה שמוצגת ויש להיוועץ בזמן אמת עם עורך דין צבאי הבקיא בתחום הרלוונטי בטרם מתן מענה לחשד.

הפללה על ידי חייל/אזרח אחר

בשונה ממידע מודיעיני, אותו יכול החייל הנחקר להכחיש ובכך למעשה תם השימוש בו מצד מצ"ח, הרי שמקום בו חייל נחקר במצ"ח ומפליל חייל אחר בעדות כתובה, זאת אומרת לא כמידע מודיעיני עלום שם אלא כאשר חייל מוסר עדות כתובה וחתומה במסגרתה הוא מפליל חייל אחר בביצוע עבירה פלילית – זוהי כבר ראיה משפטית קבילה המסבכת עד מאוד את החייל המופלל. במקרה שכזה, יכול להיות מוגש כתב אישום ואף ניתן לבסס הרשעה בפלילים על סמך ההפללה הנ"ל (בהנחה והמפליל יעמוד על דוכן העדים ויעמוד מאחורי הפללתו מול שופט).

לפיכך, חשוב לדעת כיצד להתייחס ולהגיב להפללה, ומומלץ להיוועץ בעורך דין צבאי בעל ניסיון בחקירות מצ"ח על מנת לבנות קו הגנה נכון וראוי אשר יסתור את דבר ההפללה. במקרים בהם מוצגת לחייל במצ"ח הפללה כתובה מצד חייל או אזרח אחר, נמליץ כי לא תינתן תגובה מיידית בטרם היוועצות עם עורך דין צבאי.

חשוב לציין כי אישור ההפללה ("אני מודה" או "מה שהוא אומר באמת קרה…") או כל אמירה דומה אחרת מסבכים מאוד את הנחקר ומהווים "הודיה" בביצוע עבירה, ממנה קשה מאוד, לעיתים עד כדי בלתי אפשרי, להתנער בהמשך ההליך המשפטי.

חיפוש בטלפון סלולרי או במחשב

במהלך 5 השנים האחרונות החלה מצ"ח יותר ויותר להתבסס על תמונות, הודעות ווטסאפ, ומסרונים שמוצאים מתוך טלפונים סלולריים של חיילים במסגרת החקירה. שהרי, מייד עם עיכובו של חייל או מעצרו לחקירה נלקח ממנו המכשיר הסלולרי ומתבצע בו חיפוש על ידי החוקרים.

מצ"ח הקימה מערך שלם של חוקרי מצ"ח בעלי הכשרה מיוחדת במסגרת יחידת יאח"ה של מצ"ח, אשר אמונים על ביצוע החיפושים ואיתור חומרים מפלילים. מצב זה, מוביל לא אחת לפתיחת "תיבת פנדורה" ממנה עולים שמותיהם של חיילים אחרים, חברים אזרחים ומכרים אשר כולם "מסתבכים" כתוצאה מהודעות ששלחו ואשר שמורות במכשיר הטלפון, ומצ"ח מתחילים בזימון החיילים המעורבים לחקירות רק על בסיס ההודעות שנמצאו בטלפון.

נושא זה הינו מורכב מאוד, ומשום כך נפנה אתכם לקרוא עליו במאמר אחר שכתבנו בנושא ספציפי זה  נסתפק בלציין כי חייל יכול ואף מומלץ כי יסרב לחיפוש בטלפון הסלולרי שלו והדבר יצריך פנייה של מצ"ח לשופט להוצאת צו חיפוש חוקי ולבטח יעכב את החיפוש בכמה שעות או ימים.

מצב זה, יכול לקנות זמן חשוב לנחקר, ולמנוע הפעלת לחץ מאסיבי עליו מצד החוקרים כפי שנהוג לאחר מציאת חומרים מפלילים בטלפון.

סוכן סמוי

מצ"ח ידועה כמי שמפעילה סוכנים סמויים ביחידות שונות. הכללים להפעלת סוכנים מוגדרים בהוראות מקצועיות של מצ"ח ובפסיקה של בית המשפט העליון ובתי הדין הצבאיים. מדובר בפעלה מאוד חריגה וייחודית לעבירות קשות בדרך כלל (החל בסחר בסמים וכלה בסחר בנשק ובאמל"ח). מצ"ח אינה מפעילה סוכנים לשם גילוי עבירות שימוש מצד חיילים. בדרך כלל הפעלת סוכן מלווה בתיעוד חזותי ותיעוד אודיו של ההפעלה, הדברים שאומר הסוכן והחייל שאליו מוצמד הסוכן מוקלטים ומנוטרים.

חשוב לשים לב כי תיקי סוכנים הינם תיקים מורכבים הדורשים בקיאות ובעיקר ניסיון מקצועי רב מצד עורך הדין הצבאי המייצג את החשוד שהופעל כנגדו סוכן.

היו מקרים בעבר, בין היתר במשרדנו, בהם בוטלו אישומים פליליים חמורים מאוד כנגד נאשמים בשל הפעלה פסולה של מצ"ח, הדחה מצד הסוכן או חוסר מהימנות מצד הסוכן שהופעל. ולכן, בכל מקרה שעולה חשש שמא הופעל סוכן ביחידה, נמליץ על קבלת ייצוג מיידי מצד עורך דין צבאי הבקיא בנושא ובעיקר מי שטיפל בעבר בתיקים סבוכים של הפעלת סוכנים על ידי מצ"ח.

חקירת מצח סמים

פעולת מנע ביחידה לשם גילוי שרידי סם בשתן

מדי כמה חודשים בכל שנה, מצ"ח יוצאת באופן יזום ליחידות שונות בצה"ל ומקיימת "פעולת מנע". למעשה מדובר בפעולה שבה חוקרי מצ"ח מגיעים לבסיס ספציפי, מרכזים את כלל החיילים בחדר/אולם מסוים ומבקשים מכלל הנוכחים למסור שתן לשם גילוי שרידי סם בשתן. מדובר בפעולה כללית ולא כזו המופנית כנגד חייל ספציפי ביחידה.

חשוב לדעת, כי חייל אינו חייב בשום אופן למסור שתן אם הוא לא מעונין בכך ואין הדבר מהווה עבירה. לעיתים חוקרי מצ"ח מטעים בכוונה את החיילים וגורמים להם לחשוב שסירוב למסור שתן בפעולת מנע הוא בלתי חוקי או מסבך את החייל המסרב. ואולם – החוק קובע מפורשות אחר. חייל יכול לסרב למסור שתן בפעולת מנע ואף יכול לבקש לצאת מן החדר שבו מצויים החוקרים ולא ניתן למנוע זאת ממנו.

כאן המקום לציין, כי בשונה מפעולת מנע, מקום בו חייל נדרש למסור שתן על ידי חוקרי מצ"ח במסגרת חקירת מצ"ח המתנהלת כנגדו (לא בפעולת מנע כללית ביחידה) אז הוא אכן נדרש למסור שתן ואם הוא מסרב יכול החוקר לפנות לקצין חקירות במצ"ח ולבקש שיוצא כנגד החייל "צו קש"ב".

צו זה, היה ונחתם על ידי קצין מצ"ח, הוא צו מחייב וסירוב למסור שתן לאחר מתן צו שכזה מהווה עבירה עצמאית מסוג "סירוב למסור דגימת שתן" שינה עבירה שעונשה עד שנתיים מאסר בפועל. ואולם, גם ביחס לעבירה זו מן הראוי לקבל ייעוץ פרטני ואישי, לשקול את החיוב ואת השלילה ולהתמודד עם צו הקש"ב רק לאחר קבלת ייועץ מקצועי מצד עורך דין צבאי הבקיא בתחום זה ומכיר את הפסיקה הצבאית ביחס לעבירות דגימות השתן בצה"ל.

דגימת שתן חיובית במצ"ח

גם מקום בו נמסרה דגימת שתן ונמצאה חיובית (המשמעות בחיובית היא דווקא שלילית מבחינת החייל החשוד – תוצאה חיובית משמעה שנמצאו שרידי סם בשתן) אזי לא בהכרח יואשם החייל בפלילים ולא בהכרח יורשע בדין.

נכונה הטענה, כי דגימה חיובית בהחלט מהווה ראיה משמעותית בידי מצ"ח כנגד החייל, ובדרך כלל דגימה חיובית תוביל להגשת כתב אישום בגין שימוש בסם, ואולם היו מקרים בעבר, בין היתר בהם ייצג משרדנו, בהם זוכו חיילים בבית הדין הצבאי ושוחררו ממעצר גם מקום בו הייתה כנגדם דגימה חיובית.

לעיתים ניתן להוכיח כי הסם חדר לגופו של חייל באופן בלתי מודע או בלתי רצוני ולעיתים מתברר כי התוצאה אינה מהימנה, כי הוחלפו צנצנות שתן בארון המוצגים של מצ"ח בשוגג וכיוצ"ב.

 

עשרת הדיברות להתנהלות חייל בחקירת מצ"ח

1.      אין חכם כבעל ניסיון. אם זומנת לחקירה במצ"ח מבעוד מועד –  רוץ להתייעץ עם עורך דין צבאי הבקיא בתחום ! הניסיון מלמד כי שאננות עולה ביוקר רב. אף אחד לא חסין מחקירת מצ"ח ואין חייל שמכיר את כלל התרגילים וה"שטיקים" שמצ"ח ממציאים בכל פעם מחדש. ולכן – פנה מיד לייעוץ, ויפה שעה אחת קודם.

2.      הכל מתועד ! החל מהרגע הראשון (בין אם עוכבתם ואתם עדיין במשרד הרס"ר עם החוקרים של מצ"ח ובין אם נכנסתם בשער בסיס מצ"ח) אתם תחת חקירה פעילה. כל דבר שתאמרו, כל הנהון בראש, כל מילה שתצא מפיכם – הכל מהווה עדות קבילה והחוקרים יכולים לתעד הכל, אפילו בדיעבד. ולכן – חשוב לשים לב מה אומרים, אין מתנהגים ובעיקר – מה לא אומרים.

3.      חוקרי מצ"ח אינם חברים שלכם. הם אינם רוצים בטובתכם או בהקלה בעונש שלכם ! חוקרים רבים מסבירים לנחקר כי עדיף לו להודות. כי השופט יראה זאת בעין יפה ויקל עמו. חוקרים נוהגים להטעות נחקרים ולומר שכל המידע בידי מצ"ח ולכן הכחשה רק מוסיפה עונש בכלא לנחקר שעה שהוא לא מודה. מדובר בשקר גס ובתרגיל חקירה. החוקרים מטעים בכוונה את הנחקר ומנסים לגרום לו לחשוב שאם יודה – יוקל לו. האמת הפוכה מכך – מרגע ההודאה – מצבו של הנחקר רק מחמיר.

4.      החוקר: "אם אתה מבקש עורך דין זה מראה שאתה אשם". טעות נפוצה. אנו נתקלים מדי יום בנחקרים שהודו במצ"ח וכשאנו שואלים אותם מדוע לא התייעצו עם עורך דין צבאי בזמן החקירה ולפני ההודאה בעבירה הם מציינים כי הבינו שזה יתפרש בעין לא יפה מצד החוקרים והשופט. גם אם החוקר מסביר לכם שלשוחח עם עורך דין זה מעיד על אשמה או משהו בסגנון הזה – תתעלמו מדבריו – מדובר בהטעיה שיכולה לעלות לכם ביוקר. תעמדו על רצונכם לקבל ייעוץ ותממשו את זכות ההיוועצות כמו שצריך.

5.      "מי שזכאי לא צריך עורך דין" – טעות קשה ! בחירה להיוועץ עם עורך דין צבאי בזמן חקירת מצ"ח היא ממש בגדר חובה ולא רשות. היוועצות עם עורך דין היא זכות יסוד בחוק ובפסיקה והיא אינה מלמדת על אשמה של החייל הנחקר. נהפוך הוא – חייל שסבור שידבר עם עורך הדין "בהמשך החקירה" לרוב מגלה באיחור שהוא טעה ושמצ"ח כבר גרמו לו להודות בעבירה בתחכום רב ובתחבולות מותרות, והוא משוחח עם עורך דין רק לאחר שנעצר ומובא לדיון מעצר. תפקידו של עורך הדין המייעץ לנחקר להרגיעו, להסביר לו את מצבו ואת החוק ובמקרים מתאימים אף למנוע המשך החקירה מקום בו החייל אינו בקו הבריאות. עורך הדין הבקיא בדין הצבאי יכול לסייע רבות לנחקר ואנו ממליצים באופן בלתי מסויג לממש זכות זו בזמן אמת.

6.      עורך דין צבאי פרטי או סניגור צבאי ? הכי חשוב שתקבלו ייעוץ מעורך דין הבקיא ברזי המשפט הצבאי ומטפל בחקירות מצ"ח, בין אם מדובר בעורך דין צבאי פרטי (לרוב תמורת שכר טרחה) או על ידי סניגור צבאי הניתן לכם בחינם על ידי הצבא. היה ואין לכם עורך דין צבאי פרטי אבל אתם מעוניינים בכך ניתן לבקש להודיע לבן משפחה ולבקש כי ישיג עורך דין פרטי בטרם תמשיך החקירה עמכם. חשוב שתדעו כי חוקרי מצ"ח מחויבים להציע לכם ייעוץ על ידי עורך דין בטרם החקירה והדבר אף מופיע מפורשות בתחילת טופס העדות. בשלב זה, הנכם רשאים להחליט לשוחח עם עורך דין צבאי פרטי (במקרה זה עליכם להחזיק מראש במספר הטלפון שלו או לכל הפחות בשמו או לבקש מבן משפחה שישיגו) או שתבחרו לשוחח עם סניגור צבאי תורן אשר מספר הטלפון שלו מצוי בכל יחידת מצ"ח בצה"ל. בין אם מדובר בעורך דין צבאי פרטי או סניגור צבאי – הכי חשוב שתממשו את זכות ההיוועצות שלכם בטרם תבצעו טעויות משמעותיות בחקירה.

7.      החוקר: "בוא נמשיך בחקירה עד שיתפסו את עורך הדין…" – לא ולא. בשום פנים ואופן. מדובר בתרגיל חקירה. חוקרי מצ"ח יכולים לומר לנחקר כי מנסים לאתר את עורך הדין, עורך הדין לא עונה לשיחה ממתינה או כל תירוץ אחר (אפילו אם הדבר נכון עובדתית) ולהמשיך לשאול את הנחקר שאלות עד שעורך הדין יתפנה. מדובר בתרגיל שאסור ליפול בו ! שהרי, כל דבר שהנחקר ימשיך ויאמר, גם אם מתוך מחשבה שהדברים לא חשובים וכי עוד רגע הוא ישוחח עם עורך דין צבאי – כל מה שייאמר יירשם ויתועד ויהווה ראיה כנגדו בעת המשפט.

8.      חשיבות התיעוד על גבי העדות הכתובה – מדובר בנקודה סופר חשובה. עדות במצ"ח (כמו גם במשטרת ישראל) מתנהלת בדרך כלל בצורה שהנחקר יושב מול חוקר, החוקר שואל שאלות והנחקר עונה, וכל השאלות והתשובות מועלות על הכתב על ידי החוקר במתכונת של שאלה ותשובה. בסופה של העדות כולה יבקש החוקר מהנחקר לחתום בתחתית כל עמוד של האמרה. לא מדובר בעניין טכני בכלל. חתימת הנחקר מהווה ראיה לתוכן הדברים ובהמשך העדות הכתובה מוצגת לשופט היושב במשפט ומהווה ראיה חד משמעית לתוכן הדברים שנמסרו.

9.      הרבה פעמים, נחקרים מעוכבים במצ"ח שעות ארוכות בתוך חדר חקירות (גם 8 – 10 שעות ברציפות מהבוקר ועד הלילה) ובסופה של חקירה שנמשכת שעות הם חותמים על העדות מבלי לקרוא כלל ומבלי להתעמק, בין היתר לאור עייפות רבה. ולכן – חשוב להקפיד על החובה לקרוא את כל העדות. כל מילה ומילה שנכתבה. אם הנחקר מסתייג מהדברים כפי שנכתבו – הוא יכול לבקש מהחוקר לתקנם או להוסיף דבר מאחר והעדות לא ברורה מספיק. מדובר בזכות חשובה מאוד. נקודה נוספת – חשוב שהנחקר ידע שהוא יכול לעמוד על כך שהוא עצמו יכתוב בכתב ידו את העדות הכתובה. העדות "שייכת" לנחקר ולא לחוקר ! אם נחקר חש נוח יותר לכתוב בעצמו, בכתב ידו ובלשונו, הוא בהחלט זכאי לכך ויכול לעמוד על זכותו זו. אנו ממליצים על כך לנחקרים שאנו מייצגים לשם מניעת בלבול, עייפות ואי בהירות בעדות הכתובה.

10. אם הנך עייף – עצור את החקירה ואל תמשיך בה. במקרים רבים, נחקרים שהם חיילים נעצרים בתום בילוי סוף שבוע או בתום פעילות ביחידה במהלכה לא ישנו מספיק. הם מעוכבים לחקירת מצ"ח כשהם עייפים, לא מרוכזים, והם רק רוצים לסיים את החקירה כדי ללכת לישון. זוהי טעות קשה ונפוצה מאוד. לעיתים חייל מודה במצ"ח בשימוש בסם או בעבירה אחרת רק כי היה חייב לישון והבין מהחוקר כי מייד לאחר שיודה יישלח לישון במעצר במצ"ח או בכלא הצבאי (כלא 4 או כלא 6). ולכן – ההמלצה שלנו היא חד משמעית – אם הנך חש עייפות במהלך החקירה תאמר לחוקר מצ"ח בזו הלשון: "אני מבקש להפסיק את החקירה, אני עייף ולא מרוכז, לאחר שאנוח אמשיך להיחקר".

כמעט בוודאות חוקר מצ"ח יזלזל בעניין, יאיים על הנחקר שאין זכות כזו ושחובה להמשיך בחקירה. ובכן – זוהי הטעייה מכוונת. נחקר עייף יכול לבחור להפסיק את החקירה, ובמידת הצורך להניח ראשו על השולחן בחדר החקירות ולעצום את עיניו. לא מדובר בעבירה פלילית ובטח שלא מדובר במעשה אסור בחקירה. במקרים שכאלה, יפסיק בלית ברירה החוקר את החקירה ויאפשר לנחקר לנוח. עדיף לנקוט בשיטה זו מאשר להמשיך ולהיחקר עייף וחלילה אף להודות בדברים מתוך עייפות בלבד.

 

תרגילי חקירה נפוצים בחקירת מצ"ח

הניסיון המצטבר של עורכי הדין במשרדנו, למעלה מ- 60 שנות נסיון במשפט הצבאי, מוביל למסקנה כי אנו מכירים את כלל תרגילי החקירה שמצ"ח מבצעים על נחקרים. לעיתים, אנו נדהמים כיצד לקוח כזה או אחר "נפל בפח" בשעה שתרגיל החקירה כה ברור ומתבקש, ואולם אנו בעלי נסיון רב ואולם החייל הנחקר לרוב נחקר בפעם הראשונה הוא מפוחד, לא מורגל בחקירה וסבור כי כל מה שיוצא מפיהם של החוקרים הוא אמת. מסיבה זו, נבקש להביא בפניכם במדריך זה את עיקר תרגילי החקירה המוכרים במצ"ח:

 

11. תרגיל השוטר הטוב והשוטר הרע – במרבית החקירות במצ"ח קיימים לפחות שני חוקרים שחוקרים את החייל החשוד. לרוב, מצ"ח משתמשים בשיטת השוטר הטוב והשוטר הרע המוכרת לנו מסרטי הטלויזיה. האחד רוצה בטובתו של החייל ומשכנע אותו להודות כדי לרצות את השוטר הרע, ואילו השוטר הרע צועק, מקלל ומאיים כי הנחקר פוגע בעצמו ויישב שנים ארוכות בכלא. ובכן – מדובר בתרגיל חקירה שחוק וחסר משמעות שאין בו כדי לשנות את עמדתכם בחקירה ולבטח לא להשפיע עליכם להודות במעשה שלא ביצעתם.

 

12. תרגיל השיחה בעל פה – כל חקירה במצ"ח מתחילה בשיחה בעל פה, לכאורה תמימה מצד החוקרים. במהלך השיחה הזו המכונה "תשאול בעל פה" נשאל הנחקר על חייו, על בן/בת זוג, על המשפחה והיחידה. לכאורה – תמים לחלוטין. ואולם מדובר בתרגיל חקירה שנועד להוריד הגנות מצידו של הנחקר, לגרום לו לבטוח בחוקרים ולחשוב שהם לטובתו. חשוב לציין – כי כל מה שנמסר על ידי החייל במהלך השיחה בעל פה עם החוקרים – נחשב כעדות לכל דבר במסגרת חקירה פלילית.

במקרה שטופל על ידי משרדנו לאחרונה סבר חייל במהלך השיחה בעל פי שהחוקר הוא בצד שלו ולכן שאל אותו בתמימות "תגיד, אם עישנתי בסופ"ש האחרון ג'וינט זה יכול לצאת בבדיקה". בדיעבד, החוקר תיעד זאת והדבר סיבך עד מאוד את החייל במהלך המשפט שהתנהל כנגדו. ולכן – חובה לשים לב כי השיחה בעל פה היא חלק מובנה בחקירה הפלילית, אנא היזהרו במהלכה.

 

13. תרגיל הקלסר הנפוח – בחלק מחקירות מצ"ח, מחזיק החוקר קלסר אחד או כמה קלסרים עבים ועליהם שמו או תמונתו של החייל הנחקר. חייל שאינו בקיא בחקירות מצ"ח יכול לחשוב שמצ,ח תיעדו את מעשיו ועקבו אחריו משך חודשים ארוכים. החוקר אף מציין לרוב "שמע, כל מה שיש בקלסר זה עבירות שלך, הכנתי תיק כבד עליך, חבל לך להכחיש ולשקר, אנחנו יודעים הכל". ובכן – ב- 99% מהמקרים מדובר בקלסרים עם דפי טיוטה או דפים מחקירות אחרות שאינם קשורים לחקירה כלל ונועדו להטעות את הנחקר לחשוב שמצ"ח יודעים הכל על מעשיו ולגרום לו להודות במהרה.

אל תיפלו בפח. תבקשו לראות את כל החומר שמופיע בקלסרים בטרם תגיבו או תמסרו גרסה לחשדות. מהר מאוד תגלו שהחוקר נמנע במכוון וללא סיבה מלהראות לכם את החומרים למרות שאתם מתעקשים על כך – אז תדעו בוודאות כי לא מדובר בחומר הקשור אליכם כלל.

 

14. תרגיל עדות השקר – במקרים רבים חייל שמכחיש כי השתמש בסם או עבר עבירה אחרת מגלה כי החוקר מאיים עליו שאם תמשיך לא להודות זו עדות שקר והעונש על עדות שקר הוא שנתיים בכלא. ובכן – מדובר בתרגיל חקירה בלבד. אין דבר כזה עדות שקר בחקירה. זכותו של כל נחקר להודות או להכחיש ולמסור איזו גרסה שרוצה במהלך החקירה. מצ"ח יכולים לאיים בעדות שקר אבל לאיום אין משמעות כלל. מעולם לא הועמד לדין נחקר בטח שלא חייל בעבירה של עדות שקר בחקירה. מדובר בתרגיל חקירה בלבד.

 

15. הקצין הצועק – כאשר נחקר עומד על גרסתו כי הוא חף מפשע והוא לא מודה, מזעיק החוקר את קצין החקירות להיכנס לחדר החקירות. במקרים אלה, נכנס קצין החקירות ומתחיל לצעוק בקול רם על הנחקר שהוא עושה שטות, הוא פוגע בעצמו ועדיף לו להודות ולקחת אחריות על מעשיו. ובכן – מדובר גם כן בתרגיל חקירה ידוע.

אין משמעות לצעקותיו של חוקר או של קצין חקירות. לחוקרים אסור בשום פנים ואופן לפגוע בנחקר, בטח שלא פגיעה פיסית ואלימה. ולכן – צעקות הן צעקות. זה הכל. לא כדאי להתרגש מהן ולרוב נחקר שממשיך להכחיש ולא מודה – מגלה כי הצעקות חולפות ללא כל מעשה מצד החוקרים.

 

16. תרגיל ההקלה בעונש והבטחות שווא של החוקר כי העונש יוקל אם תודו – נחקרים רבים מתארים כי החליטו להודות בפני חוקרי מצ"ח מאחר והחוקרים הסבירו להם שאם יודו אז השופט יקל בעונשם וכי בלאו הכי מצ"ח סגרו את התיק מבחינת הראיות ולכן זו שטות לא להודות ולקבל הקלה בעונש. מדובר גם גם בתרגיל ידוע.

מצ"ח לא יכולים להקל בעונשו של אף נחקר. הסמכות להעמיד לדין, לשפוט ולהטיל עונש אינה בידיים של מצ"ח כלל, אלא של בית הדין הצבאי והפרקליטות הצבאית. ולכן – אל תקשיבו כלל לדברים מסוג זה, אל תחשבו שמצ"ח קשורים לענישה ולבטח אל תודו מתוך מטרה כי העונש שלכם יוקל בהמשך כי הודיתם.

 

17. לחוקר מותר לשקר לכם –  נחקרים רבים מופתעים לגלות (באיחור בדרך כלל) כי חוקר מצ"ח לובש מדים ובעל דרגות שיקר להם. כיצד זה אפשרי שחוקר ישקר ?! ובכן – זה אפשרי בהחלט. מדובר בהתנהלות רגילה וסבירה של חוקר שמשקר לנחקר כדי להוציא ממנו הודאה. לחוקר מותר לומר לנחקר שחבר שלו שנחקר במקביל הפליל אותו בעבירה פלילית או שקר שמצאו בביתו של החייל סמים בחיפוש שמתבצע במקביל וכיוצ"ב שקרים אחרים. נחקר שיודע שחוקר יכול לשקר לו בפנים יודע לבקש מהחוקר "אנא הראה לי את הראיה שעליה אתה מדבר".

 

אז מתברר שאין ראיה כזו או שהחוקר מתחמק מלהראות את המוצג או העדות המפלילה. אז יודע הנחקר כי למעשה שיקרו לו וניסו להפילו בפח. חשוב לדעת שלחוקר אסור לזייף מסמך כדי להציגו בפני נחקר. אסור לו להראות לכם מסמך של מעבדה כאילו הדגימה שלכם חיובית כשהיא שלילית, אסור לו להציג לכם הפללה מזויפת של חברכם שנחקר במקביל.

 

18. תרגיל ההקלטה הסמויה בחדר החקירות או בניידת – במקרים שבהם יש כמה חיילים מעורבים, מצ"ח יכולים להשאיר את החייל לרגע בחדר החקירות עם נחקר אחר, כאילו במקרה, ולאפשר להם לשוחח בהתלחשות. החיילים הנחקרים לא יודעים כי הכל מוקלט בחדר וכי כל מילה שיאמרו אחד לשני יכולה לבסס אשמה או עבירה של שיבוש החקירה. היזהרו מהשארתכם לבד בניידת משטרתית או בחדר חקירות. מבחינתכם – כל חדר חקירות, כל מסדרון כל ניידת – מוקלטים בזמן אמת.

 

19. תרגיל המדובב – במקרים חריגים כאשר למצ"ח חשוב מאוד לבסס את האשמה של הנחקר (לרוב בתיקים חמורים של סחר בסמים, סחר בנשק או עבירות מין) הם דואגים להכניס לתאו של הנחקר בכלא או במעצר מדובב שנראה כמו חייל עצור לכל דבר. בדרך כלל המדובב מתחיל לתהחבר לנחקר, מדבר איתו על נושאים אחרים שאינם קשורים ותוך כדי מנסה לדובב אותו לדבר מדוע הוא עצור. במקרים מסוימים חיילים מתוודים בפני מדובבים וזוהי למעשה הראיה היחידה שמפילה אותם בפח.

 

סיכום

כפי שפורט לעומק במדריך זה, חקירת מצ"ח היא עניין רציני בעל השלכות רבות על עתידו של החייל הנחקר (לרבות העמדה לדין פלילי, מעצר עד תום ההליכים במשפט, רישום פלילי באזרחות, עונשי מאסר ממושכים, הרחקה משירות צבאי לאחר המשפט וכיוצ"ב)

אנו מקווים כי הפנמתם את חשיבות הדברים ואת ההמלצות שהעלינו על הכתב, אשר נצברו במשך למעלה מ- 60 שנות ניסיון מצטבר של עורכי הדין במשרדנו.

הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו לשם קבלת הבהרות נוספות, טיפים וכן קבלת ייעוץ פרטני לגבי חקירת מצ"ח הקשורה אליכם או אל יקירכם.

* מדריך זה נוסח בלשון זכר ואולם מתייחס לזכר ונקבה כאחד, ללא כל הבדל דת, מין וגזע.

הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר באמצעות דרכי ההתקשרות הבאות:

משרד עו"ד קוזניץ, פסח ושות'

טל: 03-5288580, 03-5288570

נייד עורך דין צבאי עידן פסח – 050-5531062

נייד עורך דין צבאי בנימין קוזניץ – 052-4445559

השארת תגובה

Leave a Message


אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נושאים מומלצים