עבירות רכוש בצבא

| 07/09/2011 | מאמרים בנושא כלא צבאי, מאמרים בנושא גניבה בצבא

עבירות רכוש בצבא מתייחסות לכל לקיחת החלטה פרטית ללא אישור גורם צבאי מוסמך בנוגע לרכוש וציוד בבעלות הצבא. בין עבירות הרכוש קיימות עבירות דין משמעתי הנשפטות על ידי קצין שיפוט ועבירות דין פליליות בגינן נפתחת חקירה במשטרה הצבאית ותיק פלילי לנאשם על פי הכרעת בית דין צבאי. עבירות רכוש מתחלקת למספר מישורים:

    • העברת רכוש צבאי – העברה של ציוד צבאי בין יחידות או בסיסים צבאיים ללא אישור, לקיחת ציוד צבאי לשימוש עצמי או אזרחי, הוצאת ציוד צבאי מהיחידה ללא אישור מפקד, הוצאת נשק ואמצעי לחימה אחרים ללא אישור מפקד או פקודה ישירה לרבות מחירה של כלי נשק ואמצעי לחימה תמורת כסף לכל גורם – צבאי, אזרחי או זר.

 

    • כניסה לשטח אסור – כניסה בהפעלת כוח או איומים לשטח אסור או סגור, פריצה לשטח המוגדר שטח צבאי סגור, כניסה ללא אישור ביטחוני למתקן מסווג.

 

    • השחתת ציוד צבאי – גרימת נזק בכוונה תחילה או ברשלנות לציוד בבעלות הצבא, גרימת נזק למבנים ומתקנים צבאיים, גרימת נזק לכלי רכב ממונעים בין אם לצורכי תעבורה ובין אם לצורכי לחימה כתוצאה מרשלנות, להוציא מקרי לחימה בהם נפגע כלי הרכב מאש אויב במהלך פעולה צבאית.

 

עבירת רכוש בצבא נתפסת כאיום ביטחוני, החשוד החל מפתיחת תיק החקירה בעניינו נחשב כאדם המסוכן לציבור וצריך לשהות במעצר עד לתום ההליך המשפטי או ביטול כל ההאשמות כלפי החשוד במעשה על פי בקשת הפרקליטות הצבאית, מטעם התביעה.

הדין הניתן בנוגע לעבירות רכוש תחת דין משמעתי לרוב אינן כוללות פתיחת תיק פלילי או תקופת מאסר במתקן כליאה אלא אם מתרחשות באופן סידרתי על ידי החשוד או חשודים במעשה, לעומת זאת עבירות רכוש המהוות גורם מסכן לביטחון המדינה ולפעילותו השוטפת הסדירה של הצבא היא עבירה פלילית חמורה שהעונש בגינה על פי חוק הוא רישום פלילי ו-3 עד 10 שנות מאסר. מקרים בהם גרימת נזק לרכוש צבאי, ונדליזם צבאי, בהם מעורבים כלי נשק ואמצעי לחימה שונים נשפטים בחומרה בבתי הדין הצבאיים תחת מספר סעיפי אישום חמורים שמשפיעים על חומרת הענישה בהתאמה ודין עליו עשוי להיות העונש מקסימאלי במקרה שכזה.

חייל, קצין או נגד החשוד במעשה ונדליזם בצבא יכול לפנות לעורך דין צבאי לייעוץ והגנה משפטית. עורך דין מומחה ומנוסה בענייני עבירות רכוש יכול להעניק ייעוץ משפטי, לבנות כתב הגנה ולנסות לכוון את המשפט כך שחומרת הדין לא תהיה הענישה המרבית, טיפול לא נכון בעבירת רכוש בצבא עלול להוביל להכרעת דין בחומרה ולענישה קשה.

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים