5 חודשי מאסר בלבד למורשע במאות שימושים בבסיס

| 19/08/2014 | עבירות סמים בצבא, סמים פסיקה

תאריך דיון 08/07/2014

צפון(מחוזי) 301/14

ח/**** טוראי ט.ע.

 

בראשות כבוד האב׳׳ד סא״ל אחסאן חלבי

וכבוד השופטים רס״ן איתי שובל וסרן לי לסנר

נאשם: ח/***** טוראי ט.ע.

 

תובע: סרן אור פרים

 

סנגור: עו״ד עידן פסח

 

רשמת: רב״ט גלית לוין

 

אב"ד מזהה את הנאשם.

נ: עו״ד עידן פסח מייצג אותי בדיון היום.

 

ת: הגענו להסדר לפיו נבקש לתקן את כתב האישום, ובכפוף להודאת הנאשם לאחר שיאושר לו לחזור מן הכפירה, נבקש להטיל על הנאשם 5 חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר מותנה לשיקול דעת בית הדין ופסילת רנצ״א למשך 364 ימים.

ס: אלו פרטי ההסדר. נבקש להתיר לנאשם לחזור בו מן הכפירה.

 

החלטה

אנו מתירים לנאשם לחזור בו מן הכפירה ומתירים את הגשת כתב האישום המתוקן.

 

            ניתנה והודעה היום, י׳ תמוז תשע״ד, 08/07/14, בפומבי, במעמד הצדדים והנאשם. 

 

אב"ד: מבהיר לנאשם כי בית הדין אינו כבול להסדר הטיעון.

נ: אני מבין.

 

אב"ד מקריא לנאשם את כתב האישום המתוקן.

נ: אני מבין את כתב האישום המתוקן ומודה בו.

 

תובע מגיש פרטים נוספים, מסומנים ת/1. אב"ד מקריא פרטים נוספים.

נ: אני מאשר את הפרטים הנוספים.

                                                                          

הכרעת ־ דין

 

הנאשם מורשע, על פי הודאתו, בשתי עבירות. הראשונה, שימוש בסם מסוכן, לפי סעיף 7(א)+(ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים ננוסח חדש], תשל״ג - 1973. השנייה, תיווך בסם מסוכן, לפי סעיף 13 + 14 + 19א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל״ג - 1973, בהתאם לכתב האישום המתוקן ולפרטים הנוספים.

 

                            ניתנה היום, 08/07/14, י, תמוז תשע״ד, והודעה בפומבי ובמעמד הצדדים.

 

                             ________________________  ______________________          

                                                       שופט                 אב״ד                 שופטת

 

 

התביעה בראיות לעונש:

מגיש תדפיס אישי, מסומן ת/2.

אלו עדיי.

 

ההגנה בראיות לעונש:

מגיש חוות דעת פסיכיאטרית והודעת על קביעת פרופיל, מסומן ס/1.

מגיש תכנית טיפול ושיקום ממוסד ״בית חם״, מסומן ס/2.

אלו עדיי.

 

 התביעה בסיכומים:

שקלנו בגיבוש ההסדר מחד את חומרת המעשים והפגיעה החמורה והממשית מבחינת החורמה שהצבא מנהל בנגע הסמים. מנגד, שקלנו את נסיבותיו האישיות הקשות מבית של הנאשם, אשר כפי שעולה מן החקירה, הובילו אותו להתחיל להשתמש בסמים. כן שקלנו את העובדה כי לנאשם הומלץ פטור על רקע התמכרות לסמים ואף הפרופיל שלו הותאם לפרופיל 21. שקלנו את שיתוף הפעולה של הנאשם במהלך החקירה, את נטילת האחריות על מעשיו, כן את העובדה כי לא קיבל תמורה עבור מעשי התיווך. לאור הדברים, לטעמינו מדובר בהסדר סביר, אבקש לכבד את ההסדר.

ההגנה בסיכומים:

              

אני מצטרף לעמדת חברי, מצטרפים לבקשה לכבד את ההסדר שאליו הגענו. מדובר בכתב אישום שנחזה לכתב אישום מאוד חמור. יחד עם זאת, כאשר בית הדין מסתכל על מלוא התמונה ועל מי שעומד לפניו, בהחלט ניתן להגיע למסכנה שמדובר במקרה ייחודי. מקרה שיש בו שיקולים שונים מהשיקולים שבדרך כלל מובאים בפני בית דין זה. בהקשר הזה אני מתייחס בעיקר לאינטרס השיקומי של הנאשם, שכאמור הוא כבר למעשה אזרח, משוחרר מן השירות הצבאי. אני אפנה את ההרכב לאמור בחוות הדעת הפסיכיאטרית ביחס לרקע קודם לגיוסו של הנאשם. מפאת צנעת הפרט לא אכנס לפרטים עצמם, אבל בהחלט יש מקום לטעון שלאור הרקע של הנאשם, ייתכן וכבר בשלב מוקדם יותר מאשר השלב הנוכחי, ייתכן שלא היה כשיר לשירות בצה״ל, הרי גם הרופא המומחה, בסופו של דבר, קובע שאינו כשיר לשירות על סמך מצבו דהיום, שהוא למעשה,

על פי כתב האישום, מצבו לאורך תקופה ארוכה בשירות. אפנה את כבודכם לכך שמאז היותו של הנאשם כבן עשר הוא מסתובב בין מסגרות מחוץ לביתו. מדובר במי שאביו נפטר כשהיה בן ארבע בלבד וכבר בגיל מאוד צעיר, גיל אחד עשרה, כעולה מחוות הדעת, למעשה החל הנאשם שהות

בסביבה שהיא פחות בריאה לו. התגלגל למקומות שלא היה צריך להגיע אליהם. כאמור, בהיותו ממש ילד, ושנים ארוכות טרם גיוסו לצה״ל. לכן, על אף החומרה שהועלתה מכתב האישום,  בנסיבות הללו, כאשר מדובר במי שכבר מגיל מאוד צעיר זקוק לתמיכה ולעזרה, אותה תמיכה שלא זכה לה לאורך שנים ארוכות, דווקא הסיטואציה בה אנו מצויים, דווקא מעצרו מזה קרוב לחודשיים ימים של הנאשם, מהווים למעשה כבר התחלה של הליך שיקום בעניינו. למעשה, הנאשם כבר נקי משימוש בסם קרוב לחודשיים ימים. גם התקופה הזו עברה באופן לא פשוט על הנאשם מבחינת התסמינים שחווה. הוצגה לבית הדין גם תכנית שיקום מלאה ביחס לנאשם. אנחנו, בזמנו, ביקשנו שישוחרר ממעצרו לשם תחילת ביצוע התכנית, בסופו של דבר, זה יחכה לסוף ההליך, אבל הנאשם בהחלט מתכוון להשתקם במוסד הנוכחי, המוסד ממתין לשחרורו מן הכלא. למעשה, ההסדר היום חוסך גם לתביעה וגם לבית הדין זמן שיפוטי יקר, פניו של התיק היו, כאמור, להוכחות. חשוב לקחת בחשבון שגם כתב האישום המתוקן הוא פחות בחומרתו בצורה ממשית ודרסטית לעומת כתב האישום שהוגש מלכתחילה. לכן, במכלול של הנסיבות שפירטתי, ובייחוד הרצון גם אגב, של התביעה, שההליך הזה יביא לשיקומו של הנאשם לפנינו, אנו סבורים כי מדובר בהסדר ראוי ומאוזן ונבקש לכבדו. אין למרשי כל רישיון נהיגה.

 

הנאשם בדברו האחרון:

אני רוצה להגיד שאני שמח מאוד שתפסו אותי. ישבתי בכלא כמעט כל לילה, בקושי ישנתי, כמעט כלום, ואני מבין שכל מה שעשיתי כביכול לא טוב ואני מאוד מצטער על זה. אני אשמח להישאר בכלא בשביל להבין עוד, כי נמאס לי מכל זה. אני לוקח את כל ההאשמות. הייתי ילד טיפש ואני  באמת מצטער על זה. אני רוצה לצאת מהסיפור הזה ולהתחיל דף חדש עם אמא שלי, לחזור לגור איתה, ואני רוצה להיכנס לגמילה כדי שיעזרו לי בדברים שלא היו לי עד עכשיו.

 

 גזר - דין

 

הנאשם, טוראי ט.ע., נותן את הדין בגין שתי עבירות שעניינן שימוש בסם מסוכן ותיווך בסם מסוכן.

תחילה, עמד נגד הנאשם כתב אישום שהחזיק מספר פרטי אישום והנאשם כפר בו, אולם טרם תחילת שמיעת פרשת הראיות, הודיעו הצדדים על גיבושו של הסדר טיעון שבמסגרתו חזר בו הנאשם מן הכפירה בכתב האישום המקורי, הוגש כתב אישום מתוקן והנאשם הורשע בו על סמך הודאתו.

הצדדים הגיעו להסכמה אף בעניין העונש ולפיה עתרו להשית על הנאשם חמישה חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר מותנה שמשכו ותקופתו יהיו לשיקול דעת בית הדין וכן פסילת רישיונות בפועל לתקופה בת 364 ימים.

מעובדות כתב האישום עולה כי הנאשם ביצע שימוש בסם מסוכן מסוג ״קנאביס״, בעשרות הזדמנויות, בנסיבות אזרחיות וצבאיות וזאת בתקופה שבין חודש אפריל 2012, שהוא מועד גיוסו, לחודש מאי 2014, שהוא מועד מעצרו. לצד אלו, תיווך הנאשם בסם מסוכן מסוג ״קנאביס״ בכך שבתחילת שנת 2014 העביר לחיילת, לבקשתה, בשתי הזדמנויות, סם מסוכן מסוג ״קנאביס״, אם כי ללא קבלת כל תמורה.

מן הפרטים הנוספים עולה כי החקירה נגד הנאשם נפתחה לאחר קבלת מידע מודיעיני מחשיד וכי במהלך החקירה הודה הנאשם בכלל החשדות המיוחסים לו.

דומה כי מתחם העונש ההולם כשמדובר בעשרות שימושים בסם מסוכן הן בנסיבות צבאיות והן בנסיבות אזרחיות, וכשמדובר בעבירות תיווך בסם, גם ללא תמורה, עולה על העונש המוסכם ברכיבו העיקרי.

יחד עם זאת, מובן מאליו כי בבסיס ההסדר שבין הצדדים עומד שיקול השיקום שמאפשר ולעיתים מצריך את בית הדין לסטות ממתחם העונש הולם בכדי לאפשר לנאשם למצות את  אפיק השיקום המוכח.

עלה בפנינו כי מאז גיל צעיר מאוד החל הנאשם בשימוש בסמים מסוכנים, בפרט ממשפחת הקנבינואידים, ולמעשה הותאם לו לאחר בדיקה פרופיל 21 לאי כשירות לשירות ביטחון בשל התמכרותו לסם. בעקבות האמור, פנה הנאשם בסיוע בא כוחו ואמו לעמותה שעוסקת בשיקום וטיפול מכורים לסם וזו נאותה לקבלו ולהתאים לו תכנית טיפולית פרטנית.

הנאשם הטיב להביע את חרטתו למעשים באומרו שהוא ״שמח״ על כך שנעצר וכי בכוונתו למצות את אפיק השיקום בסיוע אמו והעמותה שבה ישתלב.

             

מצאנו כי הצדדים ערכו איזון נכון וראוי בנסיבות העניין, לאור הצפי הממשי לשיקומו של הנאשם, ובכך לתת לו הזדמנות לתקן את דרכו.            על הנאשם נגזרים, אפוא, העונשים הבאים:

             

            1חמישה (5) חודשי מאסר לריצוי בפועל, שיימנו החל ביום מעצרו.

            2.  עונש מאסר מותנה בן שנה למשך שלוש שנים, שלא יעבור כל עבירה מסוג פשע בפקודת הסמים המסוכנים.

            3. עונש מאסר מותנה בן 3 חודשים למשך שלוש שנים, שלא יעבור כל עבירה מסוג עוון בפקודת הסמים המסוכנים.

            4.  פסילה מקבל או מהחזק רישיונות נהיגה בפועל לתקופה בת 364 ימים, אשר תימנה מיום סיום ריצוי עונש המאסר בפועל.

             

             

            זכות ערעור תוך 15 יום.

            ניתן היום, 08/07/14 , י׳ תמוז תשע"ד, והודע בפומבי ובמעמד הצדדים.

השארת תגובה

Leave a Message