אישור עבודה בצבא – הוצאת אישור עבודה לחיילים בצה"ל

| 24/12/2012 | זכויות פרט ותנאי שירות (חובה)

הכללים והחוקים של אישור עבודה בזמן הצבא

 

המשכורת הצבאית של חייל בשירות חובה היא בממוצע 400 שקלים לחודש. סכום בסיסי זה כמובן שאינו מספיק לפינוקים שונים (כמו רכישת בגדי מותגים, או בילויים וארוחות במסעדות נחשבות). למרות שכר מועט זה, חל איסור על חיילי צה"ל לעבוד בעבודה אזרחית פרטית כלשהי.

 

לכן, אם אתם חיילים בשירות צבאי ורוצים להרוויח קצת כסף בעבודה פרטית אל תעשו זאת ללא אישור עבודה מהצבא. אם תתפסו, אתם עלולים להיענש ולקבל ריתוק לבסיס או אפילו להישלח לכלא. עבודה ללא היתר נחשבת כעבירה על הפקודות בצבא מצידו של החייל העובד.

 

ישנם חיילים רבים שהפינוק העצמי אינו בראש מעייניהם, ודאגתם נתונה לבית ולבני המשפחה שלהם שמתקשים להתמודד עם תשלום החשמל החודשי או עם רכישה של מוצרי המזון הבסיסיים.

 

לנוכח מצבם הכלכלי הקשה של חיילים בצה"ל, הצבא מנפק אישור עבודה בצבא או כפי שהוא נקרא באופן רשמי "היתר עבודה פרטית" לחיילים שזקוקים לפרנסה נוספת.

 

לפי החוק, חיילים יכולים לקבל אישור עבודה מהצבא, מעבר לשעות העבודה בבסיס, אם בני המשפחה זקוקים לעזרה בבית מטעמים של מצוקה סוציאלית או כלכלית.

 

האגף לכוח אדם והאגודה למען החייל יחד עם חברות השמה מפעילים מרכזי השמה שמיועדים לחיילים שיש בידיהם אישור עבודה בצבא. סוגי העבודה שהם מציעים כוללים: גינון, קידום מכירות, דיילות, מלצרות, טלמרקטינג, הובלות ועוד. המעסיקים שאליהם מכוונים מרכזי ההשמה את החיילים מחויבים לשכר שהוא לא פחות משכר המינימום ומשלמים למועסק את דמי הביטוח הלאומי.

 

כיצד מקבלים אישור עבודה בצבא

 

כאמור, בתנאים מסוימים, הצבא יאשר לכם, חיילי צה"ל, לעבוד בעבודה פרטית מחוץ לשעות העבודה של השירות הצבאי.

 

  • כדי לקבל אישור זה יהיה עליכם להגיש בקשה למש"קית הת"ש לקבלת היתר עבודה פרטית. הבקשה תיבחן על ידי גורמים ביחידה ובפיקוד שקשורים לת"ש, ובכללם מפקד שדרגתו היא לפחות אל"מ. בנוסף, תתבקשו להציג מספר מסמכים וביניהם: תדפיס הבנק ופירוט כרטיס האשראי שלכם ושל ההורים שלכם בחודש שלפני הגשת הבקשה. אם ההורים מסרבים להעביר את פרטי הבנק וכרטיס האשראי שלהם, מש"קית הת"ש תדריך אתכם כיצד להציג הצהרה שההורים לא תומכים בכם כלכלית. כמו כן, אם יש בידיכם אישורים על הלוואות, חובות או עיקולים שמעידים על המצב הכלכלי הקשה שלכם – הציגו אותם בפני מש"קית הת"ש.

 

  • אנשי הת"ש ביחידה ובפיקוד יבדקו את הבקשה, ואישור העבודה החתום על ידי המפקד יועבר למשרד הת"ש ביחידה. שימו לב שכאשר תגישו את הבקשה לעבוד, העבודה תיבדק גם על ידי הממונים על ביטחון המידע כדי לוודא שהעבודה שבה אתם מבקשים לעבוד לא כרוכה בעבירות על ביטחון המידע.

 

  • כעת יהיה עליכם לדאוג למציאת מקום עבודה (תוכלו לעשות זאת  בעזרת חברים או מכרים שיכולים להמליץ עליכם, על ידי חיפוש בלוחות הדרושים באינטרנט, או באמצעות חברות השמה כלשהן).

 

  • מש"קית הת"ש תספק לכם טופס שמיועד למעסיק הפוטנציאלי בו יהיה עליו למלא מספר פרטים כמו שעות העבודה, שכר העבודה ואופייה של העבודה.

 

  • לאחר קבלת האישור תוכלו להתחיל לעבוד. אבל, לפני כן, אל תשכחו לסכם עם הסגל הפיקודי את שעות היציאה שלכם מהבסיס לצורך העבודה האזרחית.

 

 

חשוב לדעת

 

  • במסגרת העבודה הפרטית אתם אמורים לקבל מהמעסיק ביטוח חיים שהוא מחוץ למסגרת של השירות הצבאי.

 

  • היתר עבודה פרטית ניתן לתקופה של לא יותר משנה מתאריך אישור הבקשה. במקרים מיוחדים אפשר להאריך את ההיתר. בתום תקופת השנה תוכלו להגיש בקשה לחידוש ההיתר.

 

  • הגורם שהוסמך להעניק לכם את היתר העבודה יכול גם לבטלו במקרים שבהם מצבכם הכלכלי השתפר, אם הפעילות שלכם לא תואמת את הפעילות של היחידה, או אם התנהגתם שלא כראוי.

 

  • מתי לא צריך להביא שוב אישורים כלכליים (יש הוראה שמאפשרת במקרים מסוימים מתן היתרי עבודה ללא צורך בבחינה חוזרת של האישורים הכלכליים): אם אתם נמנים על אחת מהקבוצות הבאות: חיילים בודדים, חיילים שעובדים שבוע – שבוע, חיילים שזכאים לתשלומי משפחה (תשמ"ש), חיילים שזכאים לסיוע, חיילים בשירות חובה מעל לגיל 24, חיילים עתודאים מעל לגיל 22.

 

 

חופשה מיוחדת

 

ניתן לקבל אישור לחופשה מיוחדת לתקופה של עד 30 ימים בשנה, בנוסף לימי החופשה השנתיים שהחיילים זכאים להם, כדי לעבוד בעבודה פרטית.

 

 

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים