דיני צבא – חוקים במשפט הצבאי

| 15/12/2011 | עבירות ייחודיות לצבא

במשפטים בצבא מטפלים בשני סוגי עבירות, פלילות או משמעותיות. העבירות הפליליות נבדקות ונחקרות על ידי המשטרה הצבאית החוקרת – מצ"ח. החייל המואשם צריך להוכיח את חפותו ולהראות לשופט הצבאי כי האשמות אינן נכונות, רצוי לו להיעזר בעורך דין צבאי במהלך המשפט הצבאי.

 

משפט צבאי יכול להרשיע חייל בתקופת מאסר בכלא, להטיל עליו קנס כספי, לרשום לו אות קלון באזרחות או להאריך לו את השירות. המשפט מתנהל ובראשו שופט שהוא גם קצין, ונוכחים איתו במשפט עוד קצינים שופטים אך ללא רקע משפטי נרחב.

 

מערכת השיפוט הצה"לית מתחלקת לשניים. העבירות ה"קלות" המשמעתיות מטופלות על ידי המפקדים של החיילים. לדוגמא במידה וחייל נפקד מהיחידה עד 45 יום, הוא מועלה למשפט אצל המפקד הבכיר של היחידה או אם הוא השחית רכוש צה"לי הוא קרוב לוודאי ישפט אצל מפקד הבסיס.

 

בעבירות החמורות כמו שימוש בסמים, אחזקת סמים בצבא, הטרדה מינית או העלבה והשפלה מילולית או פיזית של חיילים כלפי חייל אחר או במצב של יחסי מרות החורגים מגבולם וסמכותם של מפקדים כלפי הפקודים – זה יכול להתבטא בתיזוזים לא נחוצים, בהטלת משימות שלא במסגרת התפקיד – עבירות אלה אינן קלות ונתפסות בחומרה, כי זה יכול להתיש חייל לא רק פיזית אלא נפשית ולגרום לו לפתח מחשבות אבדניות.

 

דין צבאי לעומת דין אזרחי

 

השיפוט בצבא הוא מחמיר מאוד, למשל על עבירת סמים, לצבא אין מידת רחמים והשופט ישפוט במלוא החומרה לעומת שופט במשפט אזרחי-פלילי. העונש שיקבל החייל, המילואימניק או עובד צה"ל יהיה מבחינת ההיקף גדול יותר וישפיע על המורשע לטווח ארוך.

 

לדוגמא, הטרדות מיניות בצבא מקבלות משמעות יתרה. קצין או חייל מן השורה אשר ביצעו עבירה מינית כל שהיא – בין אם זו הטרדה או חמור מכך אונס, יקבלו תקופה ארוכה בכלא הצבאי, יורידו אותם קרוב לוודאי לדרגת טוראי, וסביר שהם יאלצו גם לפצות כספית את הנפגעת. בבית משפט אזרחי העונש קל יותר ועולות לדיון מדי פעם עסקות טיעון. עם זאת ישנן הגנות במשפט הצבאי שאינן תקפות במשפט האזרחי.

 

בבתי הדין הצבאיים מוסמכים לייצג רק עורכי דין צבאיים. העבירות הן רבות ובאות לידי דיון רק בבית משפט צבאי. למשל אם מדובר בהשתמטות, עבירות תחבורה צבאיות, עבירות מבצעיות, עבירות הריגה, גניבות וברחות מבסיס צה"לי.

 

דינים וחוקים בצבא

 

קיימים דיני צבא וחוקי צבא רבים, ורצוי לאנשים שעובדים ומשרתים במסגרת זו להכיר אותם. למשל על פי דיני הצבא יש חוק שעוזר לחיילים ולמשפחותיהם ומתגמל אותם כנדרש. קיים דין תגמול לחייל שנפצע בעת שהציל חיי חברו. ישנו את חוק הנכים הכולל תגמולים ושיקום ותקנות הנוגעות לנכים בצבא שיצאו בעקבות החוק.

 

החוק מגדיר נכות על פי אופן היא קרתה – האם זה בגלל התפקיד הצבאי או במהלכו, כמה פיצויים או תגמולים נדרש לשלם לנכה על פי הכנסתו הקודמת והנוכחית ועל פי מצבו המשפחתי. יש דיני צבא הקשורים לנפגעי פעולות איבה ודיני צבא כגון חוק תשלום קצבאות לחיילי מילואים ולבני משפחותיהם.

השארת תגובה

Leave a Message