הטבות מס לאנשי צבא

| 18/01/2022 | זכויות אנשי הקבע

אנשי צבא קבע הם אותם אנשים שבוחרים לשרת בצה"ל שלא על פי חוק - כלומר, אנשים שממשיכים את שירותם הצבאי מתוך בחירה והתנדבות, גם אחרי תום שירות החובה שלהם.

בשל הבחירה בקריירה צבאית, אנשי צבא זכאים להטבות מס הייחודיות להם, לצד הטבות נוספות. אם אתם אנשי צבא בעצמכם או שוקלים להיכנס לקבע ולהתחיל קריירה צבאית, כדאי מאוד להכיר את ההטבות השונות ולקחת אותן בחשבון. המאמר הבא ייתן לכם כמה קווים כלליים הנוגעים להטבות מס ולהטבות חשובות נוספות לאנשי צבא.

הטבה במס הכנסה לרמת פעילות א'

עובדי שירות הביטחון וחיילים שפועלים ברמת פעילות א', שהיא רמת הפעילות בסיכון הגבוה ביותר, זכאים לתוספת שכר. בנוסף, הם זכאים להנחה במס הכנסה בשיעור של 5% על ההכנסה המשולמת כתוספת רמת פעילות, ועד לסכום הכנסה הקבוע בחוק, בכפיפות לתנאים.

הטבת מס הכנסה לתושבי יישובים מסוימים

ישנם יישובים פריפריאליים שנהנים מזיכוי מיוחד ממס הכנסה. אנשי צבא רבים מתגוררים באזורים אלו בשל עבודתם, או שמקום עבודתם העיקרי הוא באזורים אלו. לכן, אנשי מערכת הביטחון שעובדים בעיקר באזורים הזכאים להנחה במס הכנסה (כמו אזורי יש"ע, צפון או דרום הארץ) זכאים גם הם להטבה בשיעור 5% ממס הכנסה, עד גובה הכנסה מסוים. שימו לב, אם אתם עונים גם על הסעיף הזה וגם על הסעיף הקודם, אתם זכאים להנחה הגבוהה מביניהן, אך לא על שתיהן יחד.

השתתפות בהוצאות קייטנה

חיילים בשירות קבע זכאים בין היתר להשתתפות מטעם הצבא בהוצאות הקייטנה של ילדיהם. התשלום ניתן לכל ילד שלא מלאו לו 18, וההשתפות היא למשך חודש אחד. שימו לב, ההשתפות בקייטנה חייבת במס הכנסה.

פנסיה

תמריץ ידוע של הצבא לעודד אנשים להישאר בקבע הוא היציאה לפנסיה. ניתן לצאת לפנסיה בגיל מוקדם יחסית, ולקבל פנסיה יפה, התלויה בגובה השכר של השירות הצבאי. יש דבר עיקרי שחשוב לדעת בקשר לפנסיה הצבאית, שיכול אולי להוריד מיוקרתה: בגלל הגיל המוקדם של יציאה לפנסיה, הרבה אנשים בוחרים להמשיך לעבוד גם באזרחות; אך במקרה כזה, יש צורך לבצע תיאום מס בין השכר ממקום העבודה החדש לבין הפנסיה, וסכום גבוה עלול ללכת למס הכנסה.

הטבות לימודים

כדי ללמוד תואר אקדמי, יש צורך באישור מהצבא, כאשר הרבה פעמים הצבא מחליט לממן בעצמו את הלימודים של משרת הקבע. הטבה מוכרת היא מימון הלימודים ומתן הפסקה משירות במשך שנות התואר, במהלכם אנשי הקבע מקבלים שכר מלא, על אף שאינם משרתים באופן פעיל. הטבה כזו יכולה להיות משמעותית לאנשים רבים.

קבלת הטבות המס השונות

ניתן לקבל את ההטבות באופן ישיר, כל עוד ממלאים את הנתונים מראש בטופס 101/130 המוגש למעביד בתחילת כל שנה. אם לא עשיתם זאת, ניתן לפנות לפקיד השומה וכך לקבל החזר מס בדיעבד. בענייני מס ושאלות נקודתיות, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לענייני מס הכנסה.

השארת תגובה

Leave a Message