חובת גיוס לאחר קבלת אזרחות – תושב ארעי, תושב קבע

| 04/04/2016 | מאמרים בנושא החובה לשרת, סרבנות גיוס, נוסף לאחרונה

גיוס לאחר קבלת אזרחות – האם קיימת אוטומטית חובה להתגייס לאחר קבלת אזרחות ושהייה רבת שנים בארץ במעמד אירעי?

רבים ממקבלי האזרחות אשר שהו בארץ במשך מספר שנים תחת רישיון לישיבת ארעי, אשרה מסוג א/5 של משרד הפנים, מקבלים צו גיוס לאחר קבלת אזרחות ישראלית והסדרה סופית של מעמדם. לעמדת משרדנו, אזרחים אלה, במידה ועברו את גיל 21 ונמצאים בארץ למעלה משלוש שנים אינם חייבים בגיוס לאחר קבלת אזרחות.

רשויות הצבא מפרשות את חוק שירות ביטחון ככזה המוחל על אזרח "חדש" מרגע קבלת אזרחותו אולם לעמדתנו, פרשנות נכונה של חוק שירות ביטחון מעלה כי לא ניתן לגייס אזרחים אלה ללא הסכמתם והתנדבותם לשירות צבאי.

אך לאחרונה פנה למשרדנו בחור נשוי בן 27, אשר שהה בארץ באשרה לישיבה ארעית (א/5) במשך תקופה של כמעט 12 שנים, נשוי ועובד במקום עבודה מסודר. הבחור ניסה והתמיד במשך שנים ארוכות לקבלת אזרחות ישראלית. מיד לאחר קבלת האזרחות הישראלית המיוחלת ומבלי להתחשב בגילו, מעמדו המשפחתי ומצבו האישי, נשלח אליו צו גיוס המורה לו להתייצב בלשכת הגיוס לצורך תחילת שירות צבאי בן 36 חודשים.

כאמור, לעמדתנו חוק שירות ביטחון אשר קובע את המועדים בהם ניתן לגייס לשירות צבאי, אינו מאפשר לגייס אזרחים במעמד שכזה לשירות צבאי.

רשויות הצבא כפי שציינו אינן מסכימות עם טיעון זה מטעמים שונים אולם למרות זאת, פנייה ממשרדנו הובילה באורח פלא לביטול צו הגיוס ולפיטוריו משירות של האזרח אשר יכול היה להמשיך בחייו ולתרום למדינה כאזרח מועיל בדרכים אחרות.

חשוב לזכור! למרות הטיעונים המשפטיים שניתן לטעון, כל עוד לא התקבל פטור מסודר מרשויות הצבא הרי שחובת הגיוס שרירה וקיימת ועל האזרח להתייצב לשירות צבאי. על כן, חשוב לעשות מעשה ולהסדיר מעמד בצורה חוקית ועל פי דין באמצעות העלאת הטענות בפני הגורמים המתאימים קודם למועד הגיוס.

למידע נוסף בעניין זה או בעניינים נוספים הקשורים למשפט הצבאי – הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרד קוזניץ, פסח ושות'

בטלפון: 03-5288580 ו/או 03-5288570 ו/או ישירות לעו"ד עידן פסח בנייד 050-5531062 ו/או עו"ד בני קוזניץ בנייד 052-4445559.

*קרדיט תמונה דובר צה"ל מתוך אתר פיקיוויקי

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים