לפני שאתם ממהרים להודות – אל תוותרו על ייעוץ בחקירת מצ"ח

| 09/06/2013 | מאמרים בנושא מעצר וזכויות העצור

בסמכותה של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) לזמן חיילים לחקירה ו/או לעכב או לעצור אותם ללא כל התראה מוקדמת. חשוב לדעת כי כאשר מצ"ח מזמנת חייל לחקירה קיימת כנגדו תשתית ראייתית מסוימת המצדיקה חקירה. זאת אומרת – מצ"ח מזמנים לחקירה כאשר כבר ישנה בעיה! כאשר מדובר בחיילים בצבא, במרבית המקרים מדובר בחיילים שהם צעירים בגילם, חסרי עבר פלילי ומי שזו הפעם הראשונה שהם נחקרים במצ"ח. לחוקרי מצ"ח קיים יתרון משמעותי על פני מרבית הנחקרים אשר בשלב החקירה הינם לחוצים, מבוהלים ואינם עומדים על זכויותיהם על פי החוק.

משרדנו נתקל פעמים רבות במצב שבו חייל מצוי בבסיסו ולפתע נפסק עמו הקשר או שהוא לא שב הביתה בשעה המיועדת והמשפחה מתחילה לדאוג ולברר מה עלה בגורלו. לאחר בירורים מול היחידה או קצין העיר מתברר כי החייל נלקח לחקירה במצ"ח ולעיתים שלב הגילוי הינו מאוחר מדי והחייל כבר "נשבר" בחקירה והודה במעשים פליליים אף שלא ביצע, וזאת מפאת הלחץ הרב, שעות החקירה הרבות ורצונו של החייל לסיים את החקירה ולהפסיק את הלחץ המופעל עליו בתוך חדר החקירות.

לפיכך נודעת משמעות של ממש לייעוץ בחקירת מצ"ח בשלב מוקדם ככל הניתן. על המשפחה הרוצה בטובתו של בנם החייל להגיב במהרה ולספק לבן הנחקר במצ"ח ייעוץ משפטי הולם, מהר כלל הניתן. חשוב לדעת כי מי שרשאי לספק ייעוץ בחקירת מצ"ח הינו עורך דין בעל אישור לייצג בבתי הדין הצבאיים (לא לכל עורך דין פלילי קיים אישור לייעץ בחקירת מצ"ח).

נחקר במצ"ח יכול לדרוש מחוקריו לקבל ייעוץ בחקירה מאת עורך דין בכל שלב של החקירה וזוהי זכות יסודית ובסיסית של כל נחקר באשר הוא. בנוסף, יכול עורך הדין להגיע פיסית למקום חקירתו של החייל ולספק לו ייעוץ פנים מול פנים. ייעוץ שכזה בוודאי עדיף לנחקר מאשר ייעוץ טלפוני.

זכותו של נחקר לקבל ייעוץ בחקירת מצ"ח הינו בגדר זכות יסוד שזכתה למעמד גבוה ביותר בפסיקת בית המשפט העליון. לעיתים, ניתן אף לבטל אישום פלילי או להוביל לזיכוי נאשם בפלילים אך ורק מאחר וזכותו לקבלת ייעוץ משפטי הוגן וחופשי הופרה על ידי חוקרי מצ"ח.

יש לשים לב כי הייעוץ המשפטי לנחקר במצ"ח ניתן על ידי עורך דין הבקיא ברזי המשפט הצבאי, מי שמורגל בייעוץ בחקירות מצ"ח, מכיר את שיטות הפעולה של מצ"ח ואת הפסיקה הצבאית. שלב הייעוץ הינו קריטי להמשך הדרך וניתן לומר בביטחון רב כי ייעוץ נכון בשלבי החקירה יכול למנוע, ומונע בפועל, הסתבכות מיותרת של חיילים בתיקים פליליים מיותרים ובהכתמה ברישום פלילי באזרחות.

משרד קוזניץ פסח ושות' בראשותם של עורכי הדין בנימין קוזניץ ועידן פסח מספק ייעוץ בחקירת מצ"ח מזה שנים ארוכות ומוכר בכל בסיסי מצ"ח כמשרד הרשאי לספק ייעוץ שכזה. חשוב לזכור, כי האינטרס של גורמי החקירה ושל מצ"ח לעכב ו/או לקצר את מתן הייעוץ המשפטי לנחקר במצ"ח מאחר וייעוץ שכזה פוגע בהכרח באינטרסים של מצ"ח לחלץ ראיות ו/או הודאה מפיו של הנחקר.

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים