העונש על שימוש בסמים בצבא

| 02/08/2018 | עבירות סמים בצבא, נוסף לאחרונה

מדי שנה נפתחים כ-1500 תיקי מצ"ח בגין עבירות סמים בצבא, כאשר חלקם מגיעים לכדי הגשת כתבי אישום. חשוב לדעת ששלטונות הצבא רואים בחומרה רבה את נגע עבירות הסמים ולכן ננקטים עונשים מחמירים על שימוש בסמים בצבא. בנוסף, נפתחים תיקי מצ"ח כנגד מבצעי עבירות סמים בצבא בכל אותם מקרים בהם מתעורר חשד לביצוע עבירות סמים מכל סוג, לרבות, שימוש בסמים, החזקת סמים, גידול / ייצור והפקה של סמים, החזקת ציוד וכלים לצריכת סמים, סחר בסמים וכדומה. במידה וגם נגדכם נפתח תיק מצ"ח בגין חשד לביצוע עבירת סמים כזו או אחרת, אנו ממליצים לכם להיוועץ בהקדם עם עורך דין צבאי.  

ההשלכות הנלוות להרשעה בגין עבירות סמים בצבא

מהו העונש על שימוש בסמים בצבא? הרשעת חיילים בביצוע עבירות סמים מלווה (בחלק גדול מהמקרים) בתקופת ריצוי מאסר בפועל בכלא בצאי, כאשר משך תקופת המאסר נקבע בהתאם לסוג עבירת הסמים אותה ביצע החייל המורשע, וחומרתה. בנוסף לעונשי המאסר בפועל, כל חייל המורשע בביצוע עבירות סמים יצטרך להתמודד עם העובדה שיש לו רישום פלילי, אשר עתיד ללוות אותו גם לאחר מועד שחרורו מצה"ל.   במקרים מסוימים, נשלל רישיון הנהיגה הצבאי (ולעיתים אף האזרחי) של החייל המורשע ובנוסף, הוא עתיד להיות מובא בפני וועדת סמים לצורך בחינת המשך התאמתו לשירות. מכיוון שחלק מההשלכות הנלוות להרשעה בגין עבירת סמים בצבא עלולות לפגוע בעתידו האזרחי של החייל, אנו ממליצים לאלו מביניכם הנחשדים ו/או מואשמים בביצוע עבירות סמים להיוועץ בהקדם עם .      
     

מערכת השיקולים לפסיקת עונשי מאסר במקרים של הרשעה בעבירות סמים בצבא

  נפתח ונציין שהסמכות השיפוטית כנגד חיילים (בסדיר, קבע או מילואים), המואשמים בגין עבירות סמים נתונה אך ורק בידי מערכת המשפט הצבאית, אך יחד עם זאת, במקרים מסוימים ניתן להעביר את הדיון בעניינו של החייל ממערכת השיפוט הצבאית לזו האזרחית.   מערכת השיפוט הצבאית נוהגת להפעיל שיקול דעת לצרכי הקלה ו/או החמרה בעונש. בין כלל השיקולים להקלה בעונש נכללים פרמטרים כגון: מצבו האישי של החייל המואשם, אופן תפקודו הצבאי במהלך השירות, הבעת חרטה על המעשים ועוד. באמצעות שירותי ייעוץ מקדימים המוענקים לכם על ידי עורך דין צבאי בתל אביב, גם אתם תוכלו לפעול בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותכם לצרכי ביטול כתבי האישום ו/או הקלה בעונש.  

מדיניות חדשה לגבי עבירות סמים קלות

  בשנת 2017 נכנסה לתוקפה מדיניות המאפשרת את קיומו של הסדר בין הפרקליטות הצבאית לבין חיילים אשר נתפסו מבצעים עבירות צריכת/שימוש בסמים קלים (עד 4 שימושים). במקרים אלו, לא יוגש כתב אישום כנגד החייל וזאת בהתאם להסכמתו להתחייב לסעיפים שונים המופיעים בהסדר.   במידה וגם אתם "נתפסתם" צורכים סמים קלים במהלך השירות הצבאי ובמידה וגם אצלכם מדובר בעבירת סמים ראשונה אותה ביצעתם במהלך השירות, מומלץ להיוועץ בהקדם האפשרי עם עורך דין צבאי בתל אביב וזאת על מנת לבחון את זכאותכם לקיומו של הסדר משפטי המונע הגשת כתב אישום כנגדכם.  

השארת תגובה

Leave a Message