מהם תפקידיו של סניגור צבאי? מהו תפקידה של הפרקליטות הצבאית?

| 07/08/2011 | מאמרים דיני צבא

סנגור צבאי הוא עורך דין מוסמך על ידי לשכת עורכי הדין של מדינת ישראל

עורך דין צבאי בסנגוריה הצבאית הינו עורך דין המשרת בסנגוריה הצבאית ותפקידו כסניגור צבאי להגן על זכויותיהם של חיילים בשירות חובה, קבע ומילואים ולייצגם בבית הדין הצבאי. בנוסף לכל תפקידיה שולחת הסנגוריה הצבאית נציגות לכל וועדת חקיקה  ברשות הצבא והביטחון. חייל המואשם בעבירה פלילית זכאי, כמו כל אזרח במדינת ישראל, לכך שהצבא יספק לו שירותי ייעוץ והגנה משפטית באמצעות סניגור צבאי

סנגור צבאי הוא עורך דין מוסמך על ידי לשכת עורכי הדין של מדינת ישראל.

אולם משפטים

רובם סיימו את לימודי המשפטים במסלול עתודה, במהלך הלימודים הוא מתמחה בענייני צבא ופלילים ובמהלך השנה השלישית ללימודי המשפטים מתקיימים ימי עיון מיוחדים בבית הספר למשפט צבאי להעשרת הידע במשפט הצבאי. לאחר סיום לימודיו מתגייס הסניגור הצבאי לשירות החובה שלו במסלול קצונה ומתחיל את השירות לאחר מכן כעורך דין מן המניין.

חלקם מתמיינים לתביעה הצבאית וחלקם לסנגוריה הצבאית ושנת שירותם הראשונה מהווה שנת הכשרה שהיא תנאי לכניסה לבחינות לשכת עורכי הדין לקבלת רישיון להיות עורך דין צבאי בישראל.

בתי המשפט הצבאיים עוסקים בעבירות פליליות (עבירות מין בצבא, גניבה, השחתת ציוד צבאי, עבירות נשק ועוד.) ולרוב הנאשם נחקר על ידי חוקר משטרה צבאית. החשוד יכול לבחור לשמור על זכות שתיקה במהלך החקירה וקודם החקירה להיוועץ עם עורך דין מהסנגוריה הצבאית. ההיוועצות כמובן כפופה לחוקי החיסיון ויכולה למנוע ביצוע טעויות במהלך החקירה כמו למשל להימנע מהודאה שקרית תחת לחץ וקבלת החלטות שגויות אחרות במהלך החקירה.

הידע הרחב והניסיון של עורכי הדין בשירות הסנגוריה הצבאית הופך אותם לכלי ייעוץ מאוד חשוב כאשר חייל, קצין או נגד עומדים בפני האשמה פלילית. דוגמא נפוצה היא עבירות מין בצבא, הגבול בין התנהגות חביבה להטרדה מינית מטשטש משנה לשנה.

כדי שהנאשם יוכל למסור את גרסתו במהלך החקירה וההליך המשפטי בצורה הנכונה ביותר עליו להיעזר באיש מקצוע, עורך דין מוסמך ומיומן, שמכיר את המערכת המשפטית, אינו נרתע ממנה ויכול לסייע לנאשם המצוי תחת לחץ נפשי גדול. חשוב להדגיש כי עורך דין מתפקידו להגן על זכויות הלקוח שלו ולא בהכרח לפטור אותו מעונש על עבירה שביצע. כמו כן,  במידה ויורשע הנאשם, הוא יכול לנסות ולהקל בעונשו או לפחות לשמור על כבוד הנאשם גם לאחר הכרעת הדין, הכוונה להטלת קלון, סעיפי אישום בתיק פלילי וכיוצא בזה.

הסניגור הצבאי עומד לרשות העצורים הכלואים בבסיסי הכליאה הצבאיים בישראל

לא כולם כלואים בגין עבירות פליליות חלקם נכלא בכלא הצבאי בגין עבירות עליהן נשפטו בדין משמעתי, למשל תקופת היעדרות  מהשירות הסדיר או מהמילואים – נפקדות או עריקות. כלוא הנמצא בכלא הצבאי רשאי גם  לערער לבית המשפט הצבאי לערעורים בנוגע לתקופת שהייתו במתקן הכליאה ויכול להיעזר בשירותיו של הסנגור הצבאי לייעוץ ולייצוג משפטי כדי לעשות זאת במהלך ריצוי תקופת עונשו.

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים