עדכון – שינוי חוק סמי פיצוציות בצבא

| 17/05/2013 | עבירות סמים בצבא

צוות Army.co.il  מדווח כי ביום 06.05.2013 התכנסה ועדת העבודה הרווחה והבריאות בכנסת והודיעה על שינוי החוק בכל הנוגע לסמי הפיצוציות הנמכרים בישראל. השפעת שינוי החוק הינה משמעותית ומרחיקת לכת ותשפיע בהכרח גם על נושא שימוש בסמי פיצוציות מצד חיילים במהלכך שירותם הצבאי.

על פי השינוי המוצע על ידי הועדה בכנסת, החוק ישתנה באורח בו כלל התרכובות האפשריות המרכיבות את החומרים המכונים "סמי פיצוציות" יוגדרו כסמים מסוכנים בחוק ותיאסר מכירתם. כמובן, שברגע שיוכנסו לגדר החוק, תיאסר החזקה, שימוש ומכירה של כל הסמים הסינטטיים המוגדרים "סמי פיצוציות".

עד שינוי החוק הנוכחי, התנהל מרדף מסוג "חתול ועכבר" מצד מוכרים של סמי הפיצוציות והחוק. בכל פעם שהמחוקק הכניס חומר מסוים לתוך האיסור בחוק, במציאות שינוי המוכרים את התרכובות הכימיות באופן מינורי וכך נוצר מצב שהחומר החדש לא הוכלל בחוק ומכירתו לא הייתה אסורה. כך גם השימוש בו.

כעת, החוק החדש לא יגדיר ספציפית כל תרכובת ותרכובת כפי שנעשה עד עתה, אלא יוגדר כי כל חומר סינטטי אשר יש לו מאפיינים של חומר "משנה תודעה" כחומר שאינו חוקי. בדרך זו, הנטל יועבר לבעלי הפיצוציות להוכיח כי החומר שהם מוכרים אינו חומר שכזה.

שינוי החוק באופן האמור משנה את כללי המשחק שהיו נהוגים עד כה. השוק הפרוץ שהיה נהוג משך שנים ארוכות, ואשר אפשר מכירה של חומרים סינטטיים מסוג "מבסוטון", "קטורת", "בולים", "נייס גאיי", "חגיגת קיץ", "תותי פרוטי", "חלום מתוק", "שרי", "רקפת", "ספיישל K" וכיוצ"ב.

בכל הנוגע להשפעת השינוי החקיקתי על חיילי צה"ל המשתמשים בסמי פיצוציות – הרי שמרגע שהחוק יתוקן בעוד מספר ימים, כל שימוש, בין אם בעת חופשה מהצבא ובטח תוך כדי שעות הפעילות (מחוץ לבסיס או בתוכו) – יהווה עבירה חמורה מכוח פקודת הסמים המסוכנים. שימוש בחומרים שכאלה, ו/או החזקה שלהם, יגררו חקירת מצ"ח תחת אזהרה, מעצר לצורך חקירה וייתכן שדרישה למסור דגימת שתן. במקרה שיתבסס חשד על ידי חוקרי מצ"ח כי נעשה שימוש או החזקה של חומר סינטטי מסוג סמי פיצוציות – יוגש כתב אישום כנגד החייל, אשר יגרור הליך פלילי בבית דין צבאי הכולל רכיבים כגון רישום פלילי, ענישה מחמירה, הורדה בדרגה וכיוצ"ב.

השארת תגובה

Leave a Message