עריק מצהל – שינויים במדיניות העמדה לדין – כנסו להתעדכן!

| 14/07/2017 | עריקות ונפקדות, נוסף לאחרונה

עריק מצהל ? לאחרונה עדכנה הפרקליטות הצבאית את מדיניות ההעמדה לדין פלילי בגין עבירות של היעדרות מן השירות.

מה קובע השינוי?

תקופות ההיעדרות משירות אשר יטופלו בדין משמעתי הוארכו לעומת התקופות שהיו קבועות בעבר וכפועל יוצא מכך, פחות חיילים יוכתמו בתיק פלילי שנגרר עימם גם לאזרחות.

משתמטים

כך למשל, בעניינם של משתמטים, כאלה שנקראו לשירות צבאי ומעולם לא הגיעו ללשכת הגיוס על מנת להתגייס, הוארכה תקופת ההשתמטות המטופלת בדין המשמעתי ל-540 יום. רק משתמטים אשר נעדרים משירות למעלה מ-540 ימים יטופלו בהליך הפלילי בבית הדין הצבאי. זאת בניגוד למצב שהיה קיים עד כה, אז משתמטים לתקופות של למעלה משנה, 365 ימים, הועמדו לדין פלילי בבית הדין הצבאי.

עריקי בקום

גם בעניינו של עריק מצהל אשר הגיע ללשכת הגיוס ולאחר שהחל בהליכי הקליטה התחיל בביצוע עבירה של היעדרות משירות צבאי חלה הקלה. עריק מצהל כזה, אשר זו לו הפעם הראשונה בה הוא בורח במהלך הליכי הקליטה או בסמוך להם, יישפט בבית הדין הצבאי רק לאחר שהשלים תקופת היעדרות משירות של למעלה מ-180 ימים.

עריקי סדיר

עריק מצהל אשר נטמע כבר במהלך השירות הסדיר שלו ולאחר מכן ביצע היעדרות משירות יישפט בבית הדין הצבאי כאשר צבר לחובתו למעלה מ-100 ימי היעדרות משירות מצטברים. הפרקליטות הצבאית קצת פחות סובלנית כלפי עריק מצהל שהוא קצין או נגד. אלה, יישפטו בבית דין צבאי ויוכתמו ברישום פלילי כבר כשיצברו לחובתם למעלה מ-60 ימי היעדרות. גם איש מילואים שהוא עריק מצהל זוכה להקלה מסוימת. בעבר על כל היעדרות משירות מילואים בת למעלה משנה הוגש כתב אישום באופן כמעט אוטומטי. כיום, במקביל לתקופת ההיעדרות נבחנת גם מהות שירות המילואים ממנו נעדר איש המילואים. לעמדתנו אומנם השינוי במדיניות הוא מבורך, פחות חיילים יוכתמו ברישום פלילי בגלל עבירה שהיא צבאית במהותה. אולם כל עוד לא תשונה  הפרקטיקה של גחל"ת לבחון בעיקר עריקים אשר קיים כנגדם כתב אישום בבית הדין, הדבר יגרום לנעדרים מן השירות להאריך את היעדרותם בכדי "להיתפס" בקריטריונים של גחל"ת.. לפרטים נוספים ניתן לפנות למשרדנו: עורך דין צבאי בני קוזניץ, בטלפון נייד 0524445559 עורך דין צבאי עידן פסח, בטלפון נייד 0505531062  

השארת תגובה

Leave a Message