מיסטר נייס גאי בצבא – עבירות סמים בצה”ל

| 29/11/2012 | עבירות סמים בצבא

לאחרונה נדרש משרדנו לטפל במספר רב של מקרים שבהם מואשמים חיילים בצה"ל בשימוש ו/או החזקה ו/או אספקה של סמי פיצוציות ובעיקר של הסם הקרוי "מיסטר נייס גאי" או בקיצור "נייס גאי". מדובר בחומר שניתן לרכוש אותו באופן גלוי תחת כל עץ רענן ולא במחשכים, והוא מוצג לכאורה כחומר חוקי בפיצוציות וחנויות בכל עיר בישראל. ברוב המקרים, החומר הקרוי נייס גאי נמכר בשקית סגורה שעליה הכיתוב "חוקי לשימוש מעל גיל 18" או נוסח דומה. השקית מכילה לרוב עלים יבשים, בדומה לקנביס יבש, אשר ניתן להשתמש בהם באמצעות גלגול לסיגריה (ג'וינט) ו/או בהבערת העלים בכלי המשמש לצריכת סמים (באנג או מקטרת) ו/או באמצעות חליטה לשתייה. רבים מן החיילים מציינים באופן גלוי הן בחקירתם והן בשיחה עמנו כי כלל לא ידעו מבעוד מועד כי מדובר בחומר לא חוקי והם משתמשים בחומר בביתם ואפילו לא חוששים להכניסו לתוך בסיס צבאי לאור העובדה כי מדובר בחומר "חוקי". אלא שהמציאות היא שונה לחלוטין. מדובר בחומר האסור לשימוש לא רק בתוך הצבא אלא חומר האסור לשימוש בכלל בישראל מכוח פקודת הסמים המסוכנים, החלה הן על אזרחים והן על חיילים. להלן הסבר מקיף ומפורט אודות טיבו, השפעותיו וחוקיותו של הסם הנקרא נייס גאי:

הסבר קצר על הסם הקרוי נייס גאי

נייס גאי הינו חומר סינטטי המחקה את פעולתו של הקנביס הטבעי. מדובר למעשה בקנביס סינטטי או בלשון מקצועית "קנבינואידים סינטטיים" אשר אין לו שום קשר בתרכובת הכימית לקנביס הטבעי אולם החומר הסינטטי משפיע על הקולטנים במוח האדם באופן המדמה שימוש בקנביס טבעי. הבעיה היא, שמדובר בדרך כלל בחומר סינטטי חזק ומרוכז ביותר, אשר השפעתו על גוף האדם גבוהה בהרבה מאשר השפעת הקנביס הטבעי. לאחרונה נתפסו בכל רחבי הארץ מארזים של נייס גאי שמכילים תרכובת כימית חדשה הקרויה AM2201 ואשר בדיקות מעבדה גילו כי התרכובת חזקה עד כדי פי 50 מקנביס טבעי.

השפעות פיסיולוגיות ונפשיות לאחר שימוש בנייס גאי

נייס גאי הוא נגזרת של קנבינואיד סינטטי אשר מכוון להשפיע על רצפטור הנקרא C-B-1, אשר נמצא בריכוז גבוה יחסית במערכת העצבים המרכזית בגוף האדם. הרצפטור הזה מוכר בעולם הרפואה בתור רצפטור המשפיע על השינויים ההתנהגותיים בגוף האדם. על פי מחקרים שנעשו בתחום, התברר כי קנבינואידים סינטטיים גורמים לאחר השימוש בהם לשינויים כגון פגיעה בזיכרון לטווח קצר, שינויים בתפישת הרגשת הכאב ושינויים ביכולת השליטה על השרירים בגוף. עוד התברר, כי כבר לאחר שימוש של מספר ימים בסם הסינטטי הנקרא נייס גאי מתחילה אצל המשתמש נטייה להתמכרות לחומר, ובדרך כלל הפסקת השימוש לאחר מכן מובילה לתסמיני גמילה ובין היתר חוסר שקט, השתוקקות לשימוש נוסף, מחשבות טורדניות במהלך השינה, הזעת יתר, סחרחורת, רעידות בגוף וכאבי ראש לפרקי זמן ממושכים. ברמה הפיזיולוגית דווח על תופעות כגון יובש בפה, צמא, פרנויה קלה עד בינונית, קשיים בשינה, תשישות והפרעות בראייה.

הוצאת הסם נייס גאי אל מחוץ לחוק בפקודת הסמים המסוכנים

במהלך השנים 2009-2010 החומר הכימי ממנו מורכב הסם נייס גאי טרם הוכנס לתוך פקודת הסמים המסוכנים – ולפיכך מדובר היה בחומר כימי שאינו סם והשימוש בו לא היווה עבירה על פי הדין. ואולם, בשנת 2011 תוקנה פקודת הסמים המסוכנים באופן שבו כלל משפחת הקנבינואידים הסינטטיים הוכנסה לפקודה כסם מסוכן לכל דבר ועניין על כלל נגזרותיה. לפיכך, מאז 2011 מדובר בסם שאינו חוקי בישראל. חשוב לציין, כי בעבר המחוקק הכניס מדי תקופה סם ספציפי לתוך הפקודה ובכך אסר את השימוש או ההחזקה בו. ואולם, מאחר ומפיצי הסם נייס גאי ודומיו עקבו אחר החוק ובכל פעם שינו את ההרכב הכימי של הסם נייס גאי כך שלא יהווה סם אסור על פי הפקודה, החליט המחוקק להכניס את כלל המשפחה של הקנבינואידים הסינטטיים לפקודה ואת כלל הנגזרות של אותם חומרים. מאז 2011 מדובר אפוא בסם מסוכן בדומה לקנביס, הירואין, קוקאין וכיוצ"ב.

היחס של המערכת המשפטית לשימוש ו/או החזקת נייס גאי על ידי חיילי צה"ל

מאז הפך החומר נייס גאי נפוץ בישראל החלה תופעה של שימוש והחזקת החומר על ידי חיילי צה"ל, הן בבית והן בבסיס. המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) החלה לאכוף את נושא השימוש וההחזקה בנייס גאי וכיום מתנהלות עשרות רבות של חקירות מצ"ח בשנה כנגד חיילי צה"ל בגין עבירות סמים ובפרט חשד לשימוש והחזקה בנייס גאי. בעוד שבעבר, נמנעה התביעה הצבאית להגיש כתבי אישום כנגד חיילים בגין שימוש והחזקת נייס גאי, הרי שכיום מתייחסים בצה"ל לנייס גאי כפי שמתייחסים (בחומרה רבה) לסמים אחרים כגון קנביס, חשיש וכיוצ"ב. המדיניות הנוהגת כיום היא לפתוח בחקירה פלילית (הגוררת רישום פלילי ו/או משטרתי) וכן לעתור למעצר עד תום ההליכים כנגד מי שנחשד בשימוש או החזקת נייס גאי. יחד עם זאת, חשוב לציין, כי במספר מקרים שבהם טיפלנו לאחרונה, הצליח משרדנו לשכנע את התביעה הצבאית שלא להגיש כתבי אישום ולא לבקש את המשך המעצר בגין מקרים שבהם החיילים שהחזיקו ו/או השתמשו בנייס גאי ציינו מפורשות בחקירתם במצ"ח כי סברו שמדובר בחומר חוקי. זאת אומרת, הגרסה של החיילים הייתה כי לא ידעו שמדובר בסם ולכן לא התגבשה אצלם המחשבה הפלילית לשימוש בסם מסוכן. נושא המודעות של המחזיק/משתמש לטיב החומר הוא נושא מרכזי במשפט הפלילי והצבאי ולכן, מקום בו ניתן לבסס באופן רציני וסביר את הטענה כי לא הייתה כלל מודעות כי מדובר בחומר בלתי חוקי המהווה סם מסוכן, ניתן לנסות ולמנוע הליך פלילי אף שהחומר מצוי בפקודת הסמים המסוכנים ומוגדר סם מסוכן. לבסוף, רואים אנו חובתנו לשוב ולהדגיש בפני קוראי מאמר זה ובעיקרם חיילי צה"ל – החומר נייס גאי הינו סם מסוכן לכל דבר ועניין. האכיפה המתבצעת כנגדו בצה"ל היא קשה ומשמעותית, והדבר יכול להוביל לניהול הליך פלילי בעל משמעויות רבות וכואבות כלפי חייל המשתמש או המחזיק סם כאמור.   * האמור במאמר זה בלשון זכר מתייחס לזכר ונקבה, כאחד.

השארת תגובה

Leave a Message