השמדת רכוש, גרימה במזיד של נזק למסוק – 4 חודשי מאסר בפועל – פסיקה נבחרת

| 12/10/2010 | מאמרים בנושא חקירת מצ"ח וזכויות הנחקר, מאמרים בנושא עבירות ייחודיות לצבא

ע/47/09

 

בבית הדין הצבאי לערעורים

 

בפני:

 

אל"ם דורון    פיילס    –    המשנה לנשיא

 

אל"ם צבי      זלינגר    –    שופט

 

סא"ל יגאל  פליטמן    –    שופט

 

 

בעניין:

 

 רב"ט א. ק. – המערער

 

נגד

 

התובע הצבאי הראשי – המשיב

 

 

ערעור על פסק דין של בית הדין הצבאי המחוזי במחוז שיפוטי חיל האוויר שניתן בתיק ח"א/323/08 ( סא"ל מאיה הלר ) בתאריך 1/4/2009. הערעור (חומרת העונש) התקבל.

 

 

פ ס ק    ד י ן

 

1. המערער, רב"ט א. ק., הורשע בבית הדין המחוזי, על פי הודאתו, בעברה של השמדת רכוש, לפי סעיף 76(ג) לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955. בית הדין קמא גזר עליו 5 חודשי מאסר לריצוי בפועל, 5 חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים והורדה לדרגת טוראי. המערער עתר להקלה במשך המאסר לריצוי בפועל ולחלופין כי נורה על ריצויו בדרך של עבודה צבאית.

 

2. כעולה מכתב האישום ומפקד הדין של בית הדין קמא, עניינה של העברה גרימה במזיד של נזק למסוק שבו טיפל המערער במסגרת תפקידו, בבסיס חיל האוויר שבו שירת. במהלך ביצוע הבדיקה השבועית של המסוק, אשר היה בכוננות כללית, חתך המערער במזיד שלושה חוטים מן המערכות שבמסוק. לאחר מכן, דיווחה מערער למפקדיו שמצא תקלה במסוק על מנת לזכות בהערכתם. כתוצאה ממעשיו נפגעה כוננותה המבצעית והכללית של הטייסת והמסוק הושבת למשך 5 ימים. הנזק אשר נגרם למסוק הוערך בכ-5000 ש"ח. יצוין, כי בעקבות האירוע שונה שיבוצו של המערער והוא משרת עתה כמחסנאי.

 

3. בגזר דינו של בית הדין קמא, עמד בית הדין מחד גיסא על חומרת העברה אשר פגעה פגיעה משמעותית בכוננות הטייסת ופגעה אף באמון השורר בין הטייס לטכנאי המטפל בכלי הטיס. בית הדין קמא ציין כי מעשיו של המערער נעשו מתוך שיקול דעת ולא מתוך רשלנות. כן שקל בית הדין קמא את הנזק הכלכלי שנגרם כתוצאה מהמעשה. מאידך גיסא, שק בית הדין את שירותו התקין ביחידתו החדשה ואת נסיבותיו האישיות של המערער: הוריו אינם בקו הבריאות, אמו פוטרה מעבודתה לפני מספר חודשים ומצבה הכלכלי של משפחתו קשה. באיזון הנסיבות לקולא וחומרתה הניכרת של העברה ראה בית הדין קמא להטיל על המערער עונש מאסר "אשר יבטא את שאט הנפש מהמעשה", והשית עליו, כאמור 5 חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר מותנה והורדה לדרגת טוראי.

 

4. בערעור השיג המערער, על חומרת עונש המאסר לריצוי בפועל. הודגשו, בין השיקולים לקולא, העובדה שכתב האישום הוגש בשיהוי- כעשרה חודשים לאחר קרות האירוע, ושירותו הטוב של המערער ביחידתו החדשה, שבו ניתן לרואת, להשקפת המערער, כמעין תקופת מבחן שבה עמד המערער בהצלחה. כן צוינו נסיבותיו האישיות האמורות של המערער.

 

5. בפתח הדיון הודיעונו הצדדים כי התגבשה ביניהם הסכמה שבמסגרתה עתרו במשותף לקבל את הערעור ולהעמיד את עונש המאסר לריצוי בפועל על ארבעה חודשים. הצדדים תלו את ההסכמה בעובדה כי המערער המשיך בשירות טוב גם לאחר שנתגלה מעשה העברה וב"שיקולי חסד" הנוגעים למצב המשפחתי הסבוך.

 

6. מעשיו של המערער חמורים ומסוכנים וראויים הם לכל גינוי. אין בעונש המאסר שהוטל על המערער בבית הדין קמא חומרה יתרה. עם זאת, בשים לב לנסיבותיו האישיות של המערער, לעובדה כי הוא מתמיד בשירות חיובי ומשום, שכידוע, הסדרי טיעון לקיום נועדו, מצאנו את הסכמת הצדדים סבירה ואנו רואים לכבדה.

 

7. הערעור מתקבל, אפוא. עונש המאסר לריצוי בפועל מועמד על ארבעה חודשים, שמהם ינוכו יומיים שבהם שהה במעצר. יתר רכיבי הענישה שבגזר דינה של הערכאה קמא יעמדו בעינם.

 

8. המערער יתייצב לריצוי עונש המאסר ביום 10/5/2009 עד השעה 9:00 בבס"כ 394 בצריפין.

 

 

 

ניתן והודע היום, ט´ באייר התשס"ט, 3 במאי 2009, בפומבי ובמעמד בעלי הדין.

 

 

________________            ________________           ________________

 

         המשנה לנשיא                                 שופט                                           שופט

 

 

 

חתימת המגיה: _______________                               העתק         נאמן        למקור

 

תאריך: _____________________                                רס"ן נילי שרעבי-בלומנטל

 

                                                                                                ק´             בית             הדין

 

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים